הסכמי פונדקאות בחו"ל – דברים שחשוב שתדעי

לא מעט אנשים מבקשים להפוך להורים באמצעות הליך פונדקאות ולא מעט אנשים בוחרים לפנות עבור כך לחו"ל, אם כי בארץ הם לא עומדים בתנאים הנחוצים ואם כי בחו"ל ההליך יותר זול (למעט בארה"ב), הבירוקרטיה הרבה יותר ידידותית למשתמש, או פשוט לא ניתן לעשות שימוש בביצית של האם ועל הדרך גם יש צורך בתרומה של ביצית.

מכאן שהנושא שעומד על הפרק רלוונטי עבור פלח נרחב של ישראלים, וכיוון שגם כך מדובר בתחום שמביא עמו שלל חששות לצד התרגשות עצומה, מוטב לקבל כמה שיותר מידע מקדים לפני שמתחילים את ההליך, וזאת כי ידע זה כוח ובמקרה זה שקט נפשי ויכולת לדעת מראש מול מה עומדים להתמודד. קבלו, הכל אודות הסכמי פונדקאות בחו"ל:

מעמד הילד

עבור לא מעט מקרים, הרכים הנולדים יכולים לקבל אזרחות מהמדינה בה הם נולדו. עם זאת, על מנת להיות מוכרים כבעלי אזרחות ישראלית, יש צורך לעבור מספר שלבים.

ילד שמובא לעולם בחו"ל באמצעות הליך פונדקאות, יוכר בהתאם למדינת ישראל הן כאזרח ישראלי והן כבן להוריו, אך זאת רק לאחר שהילד וההורים יעברו לפי חוק בדיקת DNA. כמו כן, יש לא מעט מקרים בהם רק אחד מבני הזוג קרוב גנטית לילד, ועל כן כאשר מבקשים ששני ההורים יוכרו כהוריו החוקיים, על ההורה השני להתחיל בהליך אימוץ. אי לכך יש להיות מודעים שלידת הפעוט אינה מהווה סוף פסוק, אלא גם לאחר מכן יש להיעזר בליווי משפטי, כך שמראש עדיף לבחור בגוף תומך באופן הרמטי – מרגע שמעלים את הצורך לעבור את ההליך ועד לרגע בו שבים הביתה כמשפחה אחת שלמה.

הליך משפטי

מהו ההליך אותו יש לעבור? ובכן עוד בעת ההיריון רצוי לפנות אל בית המשפט לענייני משפחה ולהתחיל להגיש מסמכים נדרשים כגון תעודות מזהות וחוות דעת של בית דין זר (אשר מספק הוכחה לכך שההליך התבצע במדינה אשר מתירה להוציא את הילד מהארץ ומאפשרת לנתק את הילד מהאם הפונדקאית). פה נציין שלא פעם מתעוררים קשיים בעת שלב הוכחות זהות ה ,DNA ולו כי ישנה השפעה ישירה בין אופי המדינה בה מתבצע ההליך לבין הדרישות מטעם המדינה, כך שכל עוד ההליך מבוצע לצד תמיכה משפטית, עו"ד ימנע טעויות מיותרות.

זיקה גנטית

נתון מהותי בכול הנוגע להסכמי פונדקאות בחול נוגע לכך שלפחות לאחד מההורים צריכה להיות זיקה גנטית עם הרך הנולד, וזאת על מנת שהילד יוכל לקבל אזרחות ישראלית. נתון מהותי שיש לקחת בחשבון רגע לפני שמתחילים עם ההליך ומבקשים בתומו לגור בארץ.

צו הורות פסקתי

ציינו שעל ההורה שללא קשר גנטי להתחיל בהליך אימוץ, אך מי שמבקש לפשט את ההליך, צריך להכיר בחלופה, באפשרות להוציא "צו הורות פסקתי", צו שניתן בידי בית הדין לענייני משפחה. במה מדובר? לאחר שמבוצעות מספר בדיקות רקע ניתן לפסוק שאכן יש בסיס ראייתי משכנע אודות טיב הקשר המשפחתי.

בין יעדים לדגשים

יש לא מעט אופציות (לצד הבדלים) עבור ישראלים שמבקשים לעבור את ההליך בחו"ל. כך למשל בארה"ב ההליך אומנם עולה לא מעט, אך היא הרפואה מאוד מתקדמת. גיאורגיה אינה מצריכה לעבור ועדה מקדימה, באוקראינה לא חייבים להיות בקשר עם האם הביולוגית עד לרגע הלידה, הודו ידועה במחירים מאוד זולים ובאופן כללי אין להתעלם מכך שבמגוון מדינות חל איסור לעבור את ההליך, ולו כי הזוג ישראלי, מדובר בזוג חד מיני, או כיוון שמדובר בהורה יחידני.

עוד נמשיך ונציין שכל מדינה שומרת לעצמה את הזכות להכתיב את החוקים. כך למשל רק בארה"ב ניתן למצוא מגוון חוקים שונים בהתאם למדינות השונות. מבקשים דוגמה? יש מדינות בהן הליך הפונדקאות מחוץ לחוק, יש מדינות שמגבילות את הסכום שניתן לשלם לאם פונדקאית ויש מדינות שאינן מאפשר לזוגות שאינם נשואים לעבור את ההליך. מהו המצב בארץ, ולו רק לשם השוואה? בארץ ניתן להפוך לאם פונדקאית בתמורה לסכום כספי ואף באופן התנדבותי.

שיקולים לקראת בחירת יעד

אם נעצור ונסכם, נציין שאנשים בוחרים היכן ללדת בחו"ל בהתאם לעלות, חוקי המדינה ומצב המדינה, ולו כי יש לשהות באותה מדינה בערך כחודש ימים, וכאשר מדובר במדינת עולם שלישי, השהות עשויה להיות יותר מאתגרת. עוד נציין שמלבד הודו וארה"ב, יש לפחות עוד כתשע אופציות נוספות, כגון תאילנד, אוקראינה, גיאורגיה ועוד.

בירוקרטיה

הבירוקרטיה בארץ מאוד ברורה, מקיפה וכאמור עשויה להוות גורם מעכב לקראת מטרה כה טהורה. אי לכך טוב לדעת שאם מבקשים לקצר הליכים, ניתן למצוא שבלא מעט מקומות בחו"ל יש הרבה פחות פיקוח ומכאן ההליך עשוי להיות יותר יעיל, משמע התוצאה עשויה להגיע הרבה יותר מהר. האם מדינת ישראל מעכבת את ההליך שלא לצורך? לא בהכרח, יש להבין שזכינו לגור במדינה בעלת חוש מוסר מאוד גבוה, ועל כן חלק מהנגזרת היא שיש לבחון כל מקרה לעומק, ולו על מנת למנוע מצב של "סחר" ולשמור על כבוד גוף האדם.

בין הסכמים למוסריות

כפי שניתן לראות, לכל מדינה יש חוקים משלה אודות ההסכמים שבין שני הצדדים, אך כיוון שמדובר בתחום בו מעורב הרבה רגש (משני הצדדים), יש לבחון שהתפר שבין חוק לבין מוסר אינו דוהה לנוכח השאיפה להביא חיים חדשים, ועל כן בין אם בוחרים לעבור את ההליך במדינת עולם שלישי ובין אם במדינה מפותחת, יש לוודא שיסודות המוסר נשמרים. אי לכך יש לבחון שהאם הפונדקאית פועלת מתוך רצון עצמי, שהיא מקבלת ליווי רפואי ברמה טובה ושהיא מקבלת תמורה כספית נאה, ולו רק עבור הוצאות הבדיקות והוצאות נלוות הכרחיות, כאשר יש מגוון ביטוחים שראוי להעניק לאם – על מנת להבטיח את טובתה.