הכישלון כנקודת מפנה

ההרצאה של אריק זאבי מעוררת השראה בישירות ובצניעות שבהן הוא מפגיש את הקהל שלו עם נקודת המבט האופטימית והמעצימה שלו. אני פגשתי שם את הנערה בת העשרה שהייתי ואת הזרעים שאך נבטו אז בתוכי, אלו שהצמיחו את האשה שאני.

לפני עידן ועידנים, כשהייתי בת 13 או 14, הייתי ג׳ודוקא. כלומר, עסקתי בג׳ודו. במשך כשלוש שנים התאמנתי אצל דורון, המאמן שהצליח לא רק להכניס אותי לכושר ולחבב עלי את עולם הספורט, אלא גם לפקוח את עיני וללמד אותי משהו על חמלה, סובלנות, שיוויון מגדרי (הרבה לפני שהמושג הזה נולד) ואמונה בעצמי וביכולותי. הקבוצה בה התאמנתי היתה מגוונת מאוד במרקמה האנושי: היו בה בנות ובנים, נשים וגברים, מגילאי העשרה המוקדמים ועד שנות החמישים לחייהם, מתחילים, מתקדמים ואפילו אלוף ישראל לנוער והטוען לכתר של אותם ימים. כולנו חלקנו אימוני כושר, עבדנו בזוגות ללא קשר לדרגתנו המקצועית או למגדר שלנו ואתגרנו את יכולותינו ואת תפישת העצמי שלנו.

צילום: משה מילנר | לע״מ

אריק זאבי הוא אולי הג׳ודוקא הכי מוכר ומעוטר שהיה לספורט הישראלי, וכנראה גם האהוב ביותר. אני זוכרת את עצמי עוקבת אחרי הקריירה הספורטיבית שלו מאז נחשפתי אליה כשייצג אותנו בשנת 2000 באולימפיאדת סידני, הראשונה מבין הארבע בהן לבש את מדי נבחרת ישראל. בשבילי הוא התגלמות מה שלמדתי באותן שנים, בדוג׳ו הצנוע של דורון: צניעות, הישגיות, כבוד לַאחר ואמונה בעצמי. ההזמנה להרצאה של אריק זאבי – ׳לנצח בקרבות היום יום׳ היתה בשבילי, בלי ששיערתי מראש, הזדמנות פז לחזור ולהרגיש בתוכי את התחושות והחוויות מאותן שנים.

בהרצאתו מספר זאבי על עצמו, על הדרך שעשה מהמקלט בפרדס כץ דרך אליפויות עולם ואינסוף נצחונות והפסדים, אל הפודיום האולימפי באתונה ועד ההפסד הצורב בלונדון. הביוגרפיה שלו היא רק סיפור הרקע. סיפוריו המתובלים בהומור עצמי נושאים בחובם מסר שעובר כחוט השני לאורך כל ההרצאה: אי הצלחה זו רק עוד נקודה בדרך, בהחלט לא סופה. מה שחשוב זה לא אם הצלחת או לא, אלא הדרך שעשית כדי לממש את הרעיון. זאבי משתף בתחושות הקשות שהעלו בו הכישלונות. הוא לא מתחבא מאחורי מילים יפות ובלי ששמתי לב, מצאתי את עצמי מתרגשת שוב מול סרטון של אחד הקרבות מהאולימפיאדה, מנגבת בחשאי דמעות שצצו בעקבות אחד הסיפורים שנגעו בחוויה אישית שלי וכל הזמן מרותקת לאיש שעל הבמה, שמתעקש שכישלון וכל הרגשות והעוצמות שהוא מעלה בנו הם הכח המניע האמיתי שלנו וחומר הגלם של ההצלחה הבאה.

אריק זאבי מרצה בכל מקום שיזמינו אותו (מילים שלו). ההרצאה שלו מעוררת השראה בישירות ובצניעות שבהן הוא מפגיש את הקהל שלו עם נקודת המבט האופטימית והמעצימה שלו. הייתי רוצה שבית הספר של בתי יזמין אותו, כדי שהיא וחבריה שעוד רגע ייצאו לחיים האמיתיים, יקבלו הזדמנות לפגוש את עצמם עם קצת יותר חמלה וקצת פחות ויתור עצמי.

בסוף ההרצאה, ממש כאחרונת הגרופיות בנות העשרה, הרגשתי שאני חייבת לגשת אל אריק. רציתי לספר לו שהמילים שלו נגעו עמוק בתוכי, עוררו חוויות נעורים שכמעט נשכחו והזכירו לי שכבר אז פגשתי את ניצני היכולות שלי, אלו שלימים, בשעת המבחן שלי, פרחו בתוכי ואיפשרו לי להגיע למקום בו אני נמצאת היום.

חושבת על שינוי? ההצלחה חומקת ממך? אני מזמינה אותך להיות איתי בקשר

גלית סביליה
פסיכותרפיסטית גופנית בגישת ביוסינתזה. מלווה נשים בתהליכי שינוי ומשבר בחיים ונשים בתהליכי התמודדות והחלמה מסרטן. אני מטפלת כי אני נמשכת אל העיסוק במרכיבים העמוקים והמהותיים של החיים ולעבודה קרובה ואינטימית עם אנשים ועם עולמם הפנימי. בשבילי, ללוות אשה בתהליכי התמודדות עם קושי ותהליכי שינוי פנימיים משמעותיים, להיות איתה במקומות פגיעים וכואבים וגם במקומות שמחים ומרחיבי לב, להרגיש איתה את השינוי קורה לאט לאט ולשמוע אותה אומרת שהיא מרגישה את עצמה שונה, טובה יותר – זה המקום שבו אני רוצה להיות, זה מה שאני מבקשת לאפשר לאחרות.