הכוכב הכחול/ ליסה סטיוארט- שארפ- ספרות ילדים

אי שם בתוך הים, במצולות האפלות, זהו המקום שקרני השמש לא מגיעות אליו. זוהי הסביבה שבה מקור האור היחיד בוקע מהיצורים עצמם החיים שם. בעולם המשונה הזה לדגים יש רגליים, ובעלי חיים מסוגלים לשרוד שנה שלמה בלי מזון.
בספר זה תוכלו לצלול למקומות מרהיבים, שהם מעבר לדמיון…

71% מפני כדור הארץ מכוסים במים. הים מכיל את מגוון החיים הגדול ביותר על פני כדור הארץ, ואף על פי כן הוא סביבת הגידול שחקרנו פחות מהכל. אבל, דבר אחד אנחנו יודעים בוודאות: הים הוא "תחנת הכוח" של הכוכב הכחול- כדור הארץ. צמחים ימיים זעירים מיצרים יותר ממחצית מכמות החמצן בעולם, מי הים סופגים פחמן דו-חמצני שמחמם את כדור הארץ, וחייהם של מיליארדי בני אדם תלויים בבעלי חיים ימיים. אם לים לא יהיה עתיד, גם לנו לא יהיה.
מתחת לפני המים פועלים כוחות אדירים. בסביבה שמשתנה בכל רגע נתון ושהתנועה בה אינה פוסקת לעולם, הגאות מושכת, הזרמים מערבלים והגלים מתנפצים. אבל כוח אחר שהולך ומתעצם- התחממות כדור הארץ- משנה את הכוכב הכחול שלנו בקצב מהיר יותר מאי פעם.

ערי האלמוגים הססגוניות והבוהקות הן גם שבריריות. בנאי השונית- האצות והפוליפינים- אינם אוהבים שינויים פתאומיים ועל כן, כדי שיוכלו להמשיך לפעול ביעילות, על המים להיות צלולים ובטמפרטורה הנכונה. אלא שלמרבה הצער, האוקינוסים משתנים במהירות.

אזורי הים הירוק שלנו בסכנה. מיבשים אותם כדי לבנות ערים, והזיהום חונק אותם. ככל שגובה פני הים עולה כך מגיע פחו ופחות אור שמש לצמחיה שעל הקרקעית, הזקוקה לו כדי לשגשג. מצב הנוכחי של היערות התת-ימיים משפיע על כולנו.

יצורי החוף נאלצים ללמוד להתמודד גם עם בני האדם, על הזיהום שהם גורמים ועל הבניה הבלתי פוסקת שלהם.
בואו לגלות את רזי הכוכב הכחול שלנו, וללמוד מה אתם בעצמכם יכולים לעשות כד להגן על סביבת החיים המופלאה השוכנת במצולות.

אי שם בתוך הים, במצולות האפלות, זהו המקום שקרני השמש לא מגיעות אליו. זוהי הסביבה שבה מקור האור היחיד בוקע מהיצורים עצמם החיים שם. בעולם המשונה הזה לדגים יש רגליים, ובעלי חיים מסוגלים לשרוד שנה שלמה בלי מזון.
בספר זה תוכלו לצלול למקומות מרהיבים, שהם מעבר לדמיון…
תוכלו לקרוא וללמוד על: הגנים הנסתרים ובהם אלמוגי מים קרים בצורות של נוצות ושל עצים, על היווצרות התמלחות, על העיר האבודה, על עיר האלמוגים, על הים הירוק (יערות קל תת-ימיים, מרבדים של עשב ים, מלחות ויערות מנגרובים) ועל הכחול הגדול.
זהו בהחלט מסע קסום מתחת לגלים בתוך המעמקים.

 

הידעתם?
• הגלים הגבוהים ביותר שנמדדו הם בגובה של עשר קומות- יותר מ-30 מטרים!
• המעמקים עצומים בגודלם, ושטח המחיה בהם גדול יותר מכל שאר שטחי המחיה על פני כל כדור הארץ גם יחד.
• מתחת לאזור שאליו מגיעות קרני השמש נמצא גבול הלא נודע- אזור הדמדומים. זהו ביתם של 90% מכל הדגה שבים.
• הדיונונים הם אמני ההסוואה; הם יכולים לשנות את הצבע והדוגמה של עורם ואף לשנות צורה. רגע אחד הם נראים כמו סלע, וברגע שאחריו כמו פיסת אצה.
• יש אזורים באוקיינוס שבהם המעמקים עמוקים אפילו יותר- כמו למשל האזור ההאדלי. אנשים רבים יותר הגיעו לחלל החיצון מאשר לאזור הזה של האוקינוס. כאן למטה, זהו יקום בפני עצמו.
• כמו הגחליליות הזוהרות ביבשה, כך מאירים יצורי מצולות רבים את מי המעמקים האפלוליים בתהליך של ביולומינציה. תגובות כימיות בגופם פולטות אור שנועד להרתיע טורפים, למשוך את תשומת לבו של הבן הזוג השני או לפתות את ארוחת הצהרים שלהם.
• המרחב הפראי הגדול ביותר על פני כדור הארץ אינו מצוי על פסגת איזה הר, אלא במימי האוקיינוס. הרחק מהחופים שוקקי החיים משתרע מאופק ועד אופק, ה"מדבר" הכחול הגדול.

מוזמנים כמובן לקרוא עוד המון עובדות מרתקות בספר.

ספר זה מבוסס על סדרה בערוץ הב-בי- סי בשם "הכוכב הכחול". זוהי סדרה שזכתה להצלחה כבירה ועסקה בעולם התת-ימי המופלא.

 

מאחלת לכם ולילדכם קריאה מהנה ומופלאה!

 

 

XOXO

 

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)