הכוכבים של שלומית – שמונה ספרי ילדים ונוער מומלצים לחנוכה

ספרים עושים באהבה או שלא עושים בכלל – שמונה ספרים מומלצים כדמי חנוכה לילדים שאתם אוהבים

כשהייתי ילדה, בשבילי לפחות לא הייתה מתנה טובה יותר מספר. אני יודעת שהיום התחרות על הזמן הפנוי גדולה יותר ויש טלוויזיה ומחשב, אבל עדיין הסיפור הוא פה כדי להישאר. אין כמו החוויה האינטימית של הורה המקריא סיפור לילדו ואין כמו ההנאה של הורה קורא לראות איך ילדיו מגלים את הקריאה. לקראת חנוכה, המלצות לספרים שאהבתי

שמש במרום זורחת, ע.הלל, איורים עינת צרפתי, לקטה וערכה: יעל גובר, הוצאת דביר, 2015

שמש במרום זורחת

ספר מבית טוב: מבית ההוצאה"דביר", המחדשת קלאסיקות ילדות בסדרה "שירי מופת לילדים", יצאו כבר כמה וכמה ספרים נפלאים, האחרון שבהם ואחד היפים והמשמחים הוא "שמש במרום זורחת". בספר כמה משירי הילדים היפים שכל ילד מכיר ואם לא זה הזמן להיכרות מחודשת. שמחתי לפגוש את: מה עושים העצים? דודי שמחה, הזברה שמתלבטת מה ללבוש, ואת יוסי ילד שלי מוצלח.

שורה תחתונה: חובה בכל בית, מחמם את הלב בימים קרים.

 

מה עושים עם רעיון? קובי ימאדה, איורים: מאה בסום, תרגום: יהודה אטלס, הוצאת צלטנר, 2015

מה עושים עם רעיון?

ספר מבית טוב: הוצאת "צלטנר" מתמחה בספרי ילדים מושקעים שרואים שנעשו באהבה רבה. הספר "מה עושים עם רעיון?" הוא אחד המיוחדים ומתאים למעשה לכל ממציא או מי שעלה בו רעיון והוא לא יודע כל כך מה לעשות איתו, לפעמים פשוט צריך להתיידד איתו.

שורה תחתונה: ספר יפהפה ומעורר השראה, מתנה נהדרת לא לילדים בלבד.

 

אני רוצה לדבר אתך! יהודה אטלס, איורים: גיא מורד, כתר ספרים, 2015

אני_רוצה_לדבר_איתך(1)

ספר מבית טוב: מבית "כתר ספרים", יהודה אטלס שתרגם את "מה עושים עם רעיון", הוא כמובן גם כותב נפלא לילדים. מבין ספריו סדרת "והילד הזה הוא אני", שממנה נהנינו כילדים. אף על פי שאני אוהבת פחות "ספרי בעיה", הספר הזה אינו דידקטי ויכול לתת מענה לילדים המתמודדים עם אלימות.

שורה תחתונה: גנדי לילדים, סיפור על מאבק לא אלים באלימות.

 

האיש שידע לאהוב ילדים, כתב וצייר יצחק בלפר, בן גל הוצאה עצמית, 2015

האיש שידע לאהוב ילדים

ספר מבית טוב: כחלק מהמפכה שעוברת על עולם הספרים ספרים רבים יוצאים בהוצאה עצמית. אחד מהם הוא ספרו היפה של יצחק בלפר, שגדל כיתום בבית היתומים של יאנוש קורצ'ק. כשהיה בן ארבע אמו נפטרה ואביו שהתקשה לגדל את ילדיו העביר אותו לבית היתומים שם גדל כשמונה שנים שאותן הוא מכנה "גן העדן של ילדותי. הבית שבו חיינו היה מלא הבנה, אהבה והתחשבות בצרכים שלנו. גברת סטפה ודוקטור קורצ’אק הצליחו ליצור יחד אתנו עולם חדש וצודק לילדים, לפי שיטתו החינוכית הנבונה של יאנוש קורצ’אק.” הילד גדל והיה לאמן וציוריו היפים מלווים את הספר. גם ספר זה כמו כל ספר ילדים טוב פונה גם למבוגרים. זה המקום להזכיר שיאנוש קורצ'ק היה גם סופר מופלא לילדים, בין היתר כתב את סדרת ספרי "המלך מתיא".

שורה תחתונה: מומלץ לילדים ולהורים, יש לנו הרבה מה ללמוד ממשנתו של יאנוש קורצ'ק.

קוראים לי אדרת ואני ילדה קצת אחרת, מירב רומנו, איור: תיקי אדרי, הוצאות ביתן וגלים, 2015

קוראים לי אדרת

ספר מבית טוב: ספר שפונה לטעמי קצת יותר להורים ולאנשי חינוך מאשר לילדים, אבל יש משהו באמת הפנימית שיכול לגעת גם בילדים. שני ילדים קצת שונים שלא מוצאים את מקומם אדרת ודורון מתחברים ומוצאים כוחות להתמודדות. בספר זה יש עדיין "מחלות ילדות", חריזה קצת מאולצת לפעמים ועומס בטקסט. אך האיורים יפים, והורים, מחנכים ומטפלים יכולים להיעזר בו, ואולי גם ילדים קצת אחרים.

שורה תחתונה: יש פער בין העטיפה, האיורים והחרוזים לתוכן, מומלץ יותר להורים ולמטפלים בילדים עם קשיים חברתיים.

ארנב הקטיפה או: איך צעצועים נעשים אמיתיים, מרג'רי ויליאמס, איורים: דון דיילי. מאנגלית: מאירה פירון. הוצאת טל־מאי, 2014

ארנב הקטיפה

ספר מבית טוב: הוצאת טל-מאי היא הוצאה מקסימה המוקדשת אך ורק לספרי ילדים ונוער, זהו ספר ילדים קלאסי שיצא לאור כבר ב-1922, וזכה להצלחה רבה ולעיבודים בימתיים וקולנועים. נזכרתי כמובן ב"פינוקיו" שהופך אף הוא לילד אמתי בעקבות האהבה. ולילדים של היום יזכיר את סדרת הסרטים המקסימה "צעצוע של סיפור". הספר מספר את סיפורו של ארנב הקטיפה צעצוע זנוח למדי שהופך לאהוב על הילד וזוכה בסופו של דבר בחיים אמיתיים. "אמיתי זה לא ממה אתה עשוי,' אמר סוס העור. 'אלא משהו שקורה לך. כשילד אוהב אותך הרבה מאוד זמן, לא רק אוהב לשחק אתך אלא באמת אוהב אותך, אתה נעשה אמיתי.' מקווה שידבר גם אל הילדים של היום.

שורה תחתונה: קצת נאיבי, אבל קלאסיקה אמתית, לגיל הרך.

עוגות בחלל, פיליפ ריב, איור: שרה מקינטייר, תרגום: גילי בר-הלל, הוצאת עוץ, 2015

עטיפה-עוגות-בחלל-300x455

ספר מבית טוב: הוצאה עוץ, היא הוצאה שנולדה מאהבה, אהבתה של המתרגמת גילי בר הלל סמו לספרי "הקוסם מארץ עוץ", מלבד ההמשכים של ספרו המפורסם ההוצאה מוציאה ספרי ילדים נהדרים בהוצאות מוקפדות ויפהפיות. אחד היפים ביניהם הוא "עוגות בחלל", המספר על אסטרה (אסטר הוא כוכב ביונית עתיקה), ומשפחתה שנוסעים בחלל אל ביתם החדש בכוכב נובה מונדי. החללית מותקפת על ידי לא פחות מאשר קאפקייס קטלניים, רק אסטרה וחברה הרובוט יכולים לעצור את המתקפה. ספר שהוא תענוג והזכיר לי את ספריו של הגדול מכולם רואלד דאל.

שורה תחתונה: לקנות ולקרוא, לילדים בכל גיל.

יום סמק הגדול, אדם רקס, תרגום נועה שביט, הוצאת עוץ, 2015

יום סמק הגדול

ספרים מבית טוב: ספר נוסף של הוצאת "עוץ", הפעם לילדים גדולים יותר, מגיל שמונה  והלאה. אני נהניתי מאוד, מה שמראה שלספרים טובים אין גיל. שמחתי לקרוא שוב על גיבורה אמיצה ולא אופיינית, טיפ, בת לאם יחידנית. אמה נחטפה על ידי חייזרים אכזריים שפלשו לכדור הארץ. טיפ אולי רק בת 11, אבל היא אמיצה ומלאת תושייה ויוצאת למסע להצלת אמה. בדרך היא פוגשת באחד החייזרים ולומדת להכיר אותו ולהתיידד עמו ויחד איתו ועם החתולה שלה הם יוצאים להציל את העולם. הספר גם עובד לסרט מצויר "בית".

שורה תחתונה: גיבורה חזקה, מצחיקה ומקורית, לאוהבי פנטזיה בכל הגילאים.

ובונוס מיוחד, ספר חדש במיוחד לחנוכה:

מעשיה לנר ראשון, עדי זליכוב רלוי, איר: אביאל בסיל, עם עובד, 2015

עטיפה_-_מעשייה_לנר_ראשון(2)

ספר מבית טוב: בהוצאת עם עובד הוותיקה והמוכרת, חדש מהדפוס במיוחד לחג יצא "מעשיה לנר ראשון",  מעשיית חג ציורית ומחורזת לכל המשפחה, המלוּוה באיוריו של אביאל בסיל, ברוח הקלסיקות הישנות והטובות. על סופגנייה שחששה מזריקות.

שורה תחתונה: חג שמח, מאיר וחם עם הרבה ספרים טובים לכולם 

לפוסטים נוספים על ספרים, קריאה ועריכה, מוזמנים לדף הפייסבוק שלי שלומית ליקה – קוראת ספרים

תמונת הפוסט נלקחה מאתר shutterstock

קוראת ספרים
קוראת, בלוגרית ובעיקר עורכת ספרים. קוראים וכותבים מוזמנים לאתר שלי כדי להכיר אותי יותר ואת מה שאני עושה shlomitlica.co.il