הישראלי הזה נזרק מהתיכון ועכשיו אורח כבוד באחוזת פלייבוי

בחורה עם מחשב נייד

אדם טל חזר מאחוזת הפלייבוי עם כסף, שעמום, וחזון שנוי במחלוקת: ״קו ייצור של מליונרים ישראלים״

ערב חמים בקיץ של 2008. לוס אנג'לס, ארה"ב. גבר ואישה פוסעים בחשש על שביל כניסה ארוך. קנו בגדים במיוחד לאירוע הסודי הזה. הגבר נכנס לראשונה בחייו לחולצה מכופתרת. והאישה? בשמלה חדשה מחנות מעצבים ברודיאו דרייב.

הם נעים קדימה לאט, העיניים מתרוצצות מסביב. אחוזת פלייבוי נפרשת בפניהם: מדשאות ירוקות מכל עבר. טווסים פורשים כנפיים בסמוך לעצים המוארים. מזרקה שוצפת, מעליה מזדקר פסל דוד. צי מכוניות מבריקות… והנה, הם מגיעים לבית הוויקטוריאני בן 72 החדרים.

שטיח אדום מוביל אותם מהמדרגות אל רצפת השיש, מהדהדת תחת נעלי העקב של האישה. שני מארחים עומדים לפני דלת המהגוני הענקית. הם מעיפים בזוג מבט חטוף ולפתע- נשפכים מצחוק. כשהם נרגעים, הם מצביעים לכיוון הצד האחורי של הבית, שם משתוללת המסיבה בסמוך לבריכה.

עכשיו הם מבינים את מקור הצחוק. נערי פרא בחולצות קרועות, בגדי ים, לפ-טופים וכוסות משקה מצטלמים צמוד-צמוד עם עשרות שפנפנות צבעוניות וגבוהות להחריד. מסיבת ה"אפילייאטס", משווקי-השותפים, הרווחיים בעולם- בשיאה.

בנקודה הזאת, האסימון נופל סופית. אדם טל בן ה-26 מבין שכביש היציאה מחיי העבודה הוא אמיתי. בשר ודם. ממש כמו הפנר השיכור שתוקע לו סיגר בפה וצועק מעבר למוסיקה: "Just chill…. עכשיו הוא סוף סוף יכול לחייך.

"אתה פוטנציאל מבוזבז"

אבל לא תמיד זה היה ככה. טל נולד עם בעיה שמאפיינת רבים מדור ה-X וה-Y: חוסר יכולת לקבל מרות. מהפעוטון זרקו אותו בגלל זה. גם מהתיכון. גם מהצבא. גם מהחברה להקמת אתרי אינטרנט.

אבל הסטירה האמיתית של החיים הכתה בו כשיצא לדרכו העצמאית- עסק לאתרי אינטרנט משלו. "הייתי בטוח שעם עסק משלי, אני מוצא את עצמי סוף סוף. אבל גיליתי שלמרות שעל הנייר אני עצמאי, בפועל אני עבד של הלקוחות שלי. במקום בוס אחד על הראש, פתאום יש לי 50".

״המשרד״ – כל יום בעיר אחרת. אדם טל, סנט פיטרסבורג

בנקודה הזאת טל עובד בעסק 14 שעות ביום ושונא כל רגע. ואז, עמוק לתוך הלילה הקפוא של ינואר 2007, הוא מגלה בחיפוש מקרי פורום אנדרגראונד נסתר. מונח חדש נכנס לחייו: "שיווק-שותפים", שטורף את הקלפים.

הדלת האחורית של האינטרנט

טל מסביר: "שיווק-שותפים אומר בעצם שכל מה שאתה צריך לעשות זה למכור מוצרים של מישהו אחר באינטרנט, ולהכניס לכיס עמלות שיכולות להגיע גם ל-100%. אין לך לקוחות על הראש, לא צריך לדבר עם אף אחד, לדאוג לשילוח, לקבל מיילים ב-00:00 מלקוח כועס… כלום. נאדה. ראש שקט".

כמה הבנה בשיווק הייתה לך אז?

"כלום. הדבר היפה באינטרנט הוא שאתה לא צריך לדעת שיווק כדי למכור. כל מה שאתה צריך לדעת זה להסתכל על כמה מספרים שכל אחד נותן לך על מגש של כסף ולשחק עם זה".

מה זאת אומרת?

"תראי, זה כמו משחק מחשב, רק שהנקודות הן בדולרים ירוקים. ובדיוק כמו במשחק- בהתחלה אתה נתקע בשלב הראשון או השני אבל מהר מאוד מוצא את הדרך להשתפר ולהתקדם".

הסוד הגדול של עולם שיווק השותפים

"עכשיו תראי… בהתחלה, אני מפרסם ב-25 דולר ליום ומכניס 50. לא שוס. אבל אחרי חצי שנה בערך אני אומר לעצמי: 'אם זה עובד ב-25 למה שלא יעבוד גם ב-250?'

תנסי לדמיין את זה רגע: ילד בן 25 קם בבוקר, פותח את הלפ-טופ ורואה שנכנסו לו $733 לחשבון בזמן שהוא ישן. רעדתי. הרגשתי שכל יום החגיגה נגמרת ואני שומע את ה'אמרנו לך!' שכולם מתים להגיד לי. אבל זה לא קורה. אחרי חצי שנה אני מתחיל להריח את המיליון הראשון. אז סגרתי את העסק ונכנסתי לשיווק-שותפים בכל הכוח".

ואיך יכול להיות שעוד אנשים בארץ לא עושים את זה?

"בטח שעושים. הישראלים הם בין האפילייאטס החריפים והמרוויחים בעולם. אבל איך תשמעי עליהם? הם בבתי קפה על הים עם הלפ-טופ, לא בתקשורת. אני המשוגע היחיד שהחליט ללמד את זה".

אדם וארוסתו באחוזת הפלייבוי | צילום: ג׳ק האק

100 מיליונרים ישראלים

"זה יישמע לך מוזר, אבל כשאתה עושה כסף אתה מבין שזה לא הכל בחיים. אני אמנם מת על החופש שלי, אבל יש גבול לכמה אפשר לשבת מול המחשב ולבהות במספרים…

זה התחיל לדגדג לי כששמעתי על כל מיני "מנטורים" לעשיית כסף באינטרנט, ואני מבפנים- יודע מה אמת ומה מסריח. אז נתתי לעצמי יעד- 100 מיליונרים ישראלים דרך הקורס החדש, ועכשיו אני מזנק להשיג אותו".

ולמה אתה חושב שהם יוכלו לשחזר את ההצלחה שלך?

"פשוט. אני מלמד שם את כל מה שאני למדתי ב-10 שנים האחרונות. צעד אחרי צעד. יד ביד. דרך ווידאו, מדריכים, וובינרים, קבוצת פייסבוק סגורה והמידע הכי רותח על מה שעובד ממש עכשיו ועושה כסף לי ולמשווקים הכי טובים בארץ… אנחנו מדברים על חבר׳ה צעירים שהתחילו רק השנה וכבר מתקרבים או עברו את קו מליון השקל".

ולמי זה מתאים?

"תשמעי, אני התחלתי עם זה משעה-שעתיים ביום. בגלל זה בניתי את הקורס עבור שני אנשים: (א) העצמאי שרוצה לצאת לחופשי בלי הסיכון של עזיבת העבודה ו-(ב) בעל העסק שמרגיש כלוא ומחפש את הלייפסטייל והזמן עם המשפחה שמגיעים לו.

ועכשיו תראי, חשוב לי לציין שהקורס ממש לא מתאים למי שחושב שיש איזה כפתור פלא באינטרנט שלוחצים עליו וכסף מגיע לחשבון. כדי לעשות כסף בכל דבר צריך להתמיד וזה נכון גם לגבי שיווק-שותפים".

ואיך אפשר לקבל היום עוד מידע על הקורס?

"כיום הקורס לא פתוח לקהל הרחב. החלטתי לאפשר לטעום ולהצטרף אליו רק מקישור הזה בתחום שיווק שותפים ולקבל גם מיני-קורס הקדמה ממני מתנה".

 

״אם זה לא כיף אני לא עושה את זה״. אדם במפגש תלמידים בסינמה סיטי | צילום: אנטראאז׳