היקיקומורי והרצל

המלצות ספרים: מה קורה לאדם שנתקע בחדרו במשך שנים ומסרב לצאת? ומה היה קורה אם תוכנית אוגנדה היתה מתממשת? קיראו מה חשבתי על שני ספרים מעולים.

היקיקומורי והאחות להשכרה/ג'ף בקהאוס

לא קל לבטא את השם של הספר הזה ועוד פחות לזכור אותו. במיוחד לכאלו כמוני שנורא רוצים להמליץ לעולם על הספר המעולה שהם קוראים או סיימו אתמול אבל לא זוכרים איך קוראים לו. אז שווה לכם לזכור את ההמלצה הזו ולקרוא את הספר המקסים הזה.

מה זה בעצם היקיקומורי? כך כתוב על עטיפת הספר: היקיקומורי הוא מונח יפני המתאר תופעה של אנשים הפורשים מן החברה לטובת הסתגרות קיצונית והתנתקות מהסביבה. מויקיפדיה למדתי שמדובר בתופעה של ממש שאף הוגדרה על ידי משרד הבריאות היפני. אותו משרד הגדיר היקיקומורי כאדם שמסרב לצאת מביתו, ומתבודד למשך תקופה של לפחות שישה חודשים. תומס ט‏סלר, גיבור הספר, עונה להגדרה בהחלט. אישתו, סילקה, מחליטה לעשות ניסיון אחרון להציל את חייהם המשותפים ושוכרת את  ‏מגומי, מהגרת יפנית המכירה את תופע‏ת ההיקיקומורי,  כדי לנסות לעזור לתומס למצוא את דרכו בחזרה אל הע‏ולם.
"כשהחנות נסגרת היא הולכת הביתה. מעולם לא הרגישה בודדה כל כך בדירה שלה. כמה חבל שגם היא וגם תומס נשארים לבד. הבדידות הכי גרועה כשאי אפשר להיות היכן שרוצים להיות, במקום שבו לא חייבים להיות לבד."
נכון שזה מקסים? אני אהבתי מאוד את הספר. הדבר היחיד שקצת הפריע לי הוא ההיקשרות הרומנטית בין שתי הדמויות המרכזיות שלכאורה בלתי-נמנעת אבל אני שאלתי את עצמי האם זה היה מחוייב פה. הספר כתוב יפה וברגישות והסיפור הכואב והמרגש איפשר לי כקוראת להציץ רגע אל חייהם של אחריהם ותוך כדי כך להתבונן גם בחיי שלי. מה הם הדברים החשובים בחיים? על מה לא כדאי לי לוותר? מה אפשר לעשות שמרגישים כשהכל אולי אבוד?
"(…) אולי אני צריך ללמוד מהם. אם הם אינם מרגישים צורך להמשיך ולחקור, אז גם אני לא צריך. הם כבר ראו דברים כאלה. הם יודעים מה אפשר ומה אי אפשר. מה חשוב ומה לא חשוב."

הרצל אמר/יואב אבני

כולנו יודעים שהרצל, חוזה המדינה, חזה בתחילה משהו אחר ממה שקרה בסופו של דבר. תוכנית אוגנדה בקצרה הציעה למקם אותנו אי שם באפריקה, בשטח בן 13,000 קמ"ר במערב קניה. משלחת החקר שיצאה לבדוק את המקום מצאה אותו בלתי מתאים להתיישבות והציעה לקונגרס הציוני השביעי לדחות את ההצעה. הקונגרס קיבל את דעת המשלחת ודחה את ההצעה. תתארו לכם….מה היה קורה אם ההצעה היתה מתקבלת? האם היה שלום? יש מצב שהכל היה הרבה יותר פשוט ופחות חם ורועש? בכלל לא בטוח. בספר הרצל אמר יואב אבני הלך רחוק עם הרעיון הזה.

אז שני גיבורי הספר יוצאים למסע, שלא בטוח להיכן יוביל אותם. מה שכן בטוח זה שפלסטין זה לא ממש מה שהם חשבו.
"בחנות הספרים בכפר דרום מצא עותק משומש של "לונלי פלאנט". לאחר עבודת הגמר שפתרה אותו מהבגרות בהיסטוריה, פלסטין לא היתה זרה גמורה. כפיר ידע שאבי-סבו השתתף בקונגרס הציוני השביעי בתחילת המאה הקודמת בבזל, שדן בהמלצותיה של המשלחת לאפריקה. (…) "תראה," הציג לארי את מסלול הטיול בעמדת המחשב בבסיס. בתחתית העמוד איש לבוש בחולצת משי בוהקת שילב ידיים לצד מיניבוס. "פלסטין האותנטית לצעירים", אחי? אתה רציני" (…).
אהבתי מאוד את הספר. אני אוהבת סיפורי מסע בכלל ובפרט כשיש רעיון מעניין מאחורי המסע, שגם הוא מוביל אותי לאיזה מקום לא נודע.
רק תדעו שכשאחות שלי חזרה מטיול ארוך באפריקה שכלל שהות באוגנדה, היא אמרה רק מילה אחת. חבל.
קליק למועדון הקוראות של זמורה ביתן.