היסטוריה על רגל אחת

דן גורדון המחנך המיתולוגי שלי בתיכון לימד אותנו את כל ההיסטוריה על רגל אחת ובמשך שיעור שלם הוא עמד על הרגל האחת, הזיכרון הטוב היחיד שנשאר לי מלימודי היסטוריה, אחר כך הגיעה בחינת הבגרות אותה עברתי על הקשקש, בציון גבולי של העיקר לעבור.

IMGx_7323

היסטוריה זה מקצוע שצריך ללמוד רק כי רוצים ולא כי צריכים, ואני מעולם לא הייתי חזקה בתאריכים, לא הצלחתי למקם את עידן ימי הביניים על רצף כרונולוגי, לא זכרתי אם בר כוכבא נלחם ביוונים או ברומאים, למה נפלה מצדה, מי זה יוספוס פלביוס ומה ההבדל בינו לבין יהודה איש קריות, באיזה שנים הייתה מלחמת העולם הראשונה, ואיך סטאלין קשור לקרל מרקס; הוצפתי תחת עומס הפרטים הלא חשובים שנדרשתי לשנן, בתסכול ובתחושת כישלון, ובעיקר תוך המצאת תירוצים שאני חסרת מיומנויות לקטלג מידע היסטורי.

IMG_x2498

ואז באוגוסט 2017 הגעתי לרומניה, וחצי שנה אחר כך יצא הטיול הרגלי הראשון בהדרכתי בעיר.

IMGx_4004

מי שעדיין טועה לחשוב שבוקרשט מציעה לתיירים רק קזינו מועדונים וחיי לילה לא מבין עד כמה העיר המדהימה הזאת טובלת בהיסטוריה עתיקה שניבטת אליך מכל קיר וכל אבן, היסטוריה שיש בה מהכל, דרמות, מלחמות, רכילויות, בגידות, אהבות, נסיכים ובתי מלוכה, אריסטוקרטיה, עושר גדול וגם עוני מרוד, ארכיטקטורה עוצרת נשימה ובצמוד אליה בניינים קומוניסטיים כעורים, ועוד לא התחלנו לגעת בטבע באגמים בצמחיה ובכמויות המים ללא הגבלה.

IMGx_3617

בבוקרשט יש הכל מהכל, אוכל מעולה, בתי מאפה הורסים, וגם קינוחים חד פעמיים, אבל על קולינריה נספר בפוסט אחר.

IMGx_0573

פרקים נכבדים בהיסטוריה של רומניה נדרשתי ללמוד בפרק זמן קצר, ושוב חוויתי הצפה ותחושת חוסר אונים של קריאת הררי חומר היסטורי שנכנסים באוזן אחת ויוצאים בשנייה. ולמרות זאת, כבר 8 חודשים אני מטיילת עם תיירים ישראלים 3 או 4 ולפעמים 5 וגם 6 פעמים בשבוע ומספרת להם את הסיפורים ההיסטוריים הפיקנטיים על רומניה, החל בשושלת המלוכה המפוארת של המלך קרול במחצית המאה ה- 19, ועד קטיעתה לאחר מות המלך מיחאי, דרך שתי מלחמות עולם, 45 שנות חושך קומוניסטי, שתי רעידות אדמה קטלניות, וצ'אושסקו אחד, רודן ומגלומן, שמצא את מותו במהפכה הדרמטית של דצמבר 89.

IMGx_4302

התשוקה ללמוד פרקים נוספים בהיסטוריה של רומניה בוערת בי עכשיו יותר מתמיד, וכמעט כל יום אני לומדת מעשירה ומעמיקה את הידע, מחברת פיסה לפיסה, מוצאת סיפורים פיקנטיים, מתמקדת בניואנסים הקטנים שעוזרים להכיר יותר מקרוב את הדמויות שמרכיבות את הסיפור הרומני.

עכשיו אתם אפילו יכולים לבחון אותי על תאריכים.

מוזמנים לבקר בדף טיולי רחוב בבוקרשט בפייסבוק.