היושבת במעגל / איציק אורון

סיפורן של שבע נשים המנסות לשבור את מעגל האלימות ולנצח.

בחורה עם מחשב נייד

73177413_2572392299508444_6149834405511692288_o

 

 

ז'אנר: פרוזה מקור
334 עמודים | הוצאה: עצמית | עריכה: הגר ינאי | עריכה לשונית: אורלי גילת | שנת הוצאה בארץ 2019

זהו סיפור על החלמה, על ריפוי, על העצמה אישית ונשית ועל תקווה לעתידי אופטימי יותר בעקבות שיקום.

זה סיפורן של שבע נשים הבאת מעולמות, רקעים ותרבויות שונים עם מכנה אחד משותף: כולן נשים מוכות. כולן סבלו הכי הרבה במקום שהיה אמור להיות מבצרן ומידי מי שהיה אמור להן למשענת.

הנשים מגיעות למפגש בן יומיים אחת לחודש והן מודרכות ע"י אישה מיוחדת במינה, רוחנית, קורנת אור והמקיפה אותה הילה של רוגע העונה לשם יסכה לאה. הן יוצאות למסע של מאבק בשדים שלהן, הוצאת השלדים מהארון, ניעור החרפה מעליהן והרמת ראשון בגאון.

הרעיון העומד בבסיס המפגשים הללו נסמך על הגישה ההוליסטית הגורסת שיש לטפל הן בגוף והן בנפש בכדי להגיע לתוצאה אופטימלית. גישה זו נהוגה ברבדים שונים אף ברפואה והתוצאות מעודדות.

כל מי שמחובר לתרבויות המזרח, יוגה, מדיטציה, רייקי (מונח שלמדתי בספר) ובעצם לכל היבט רוחני שיעשיר אותו ולו ברובד של ידע כללי, יתחבר לספר הזה. אך זו הנקודה המשנית. הנקודה העיקרית היא נושא האלימות בכלל וכנגד נשים בפרט. קל מאוד להזדהות עם סיפוריהן של שבע הנשים כי הכאב נוטף מתיאוריהן וממילותיהן ונוכח כאב, קשה להישאר אדישים. אגדיל ואומר שאף עמדו דמעות בעיניי במספר סצנות.

הסיפור מסופר בגוף ראשון מפיה של דורית, גיבורת הספר ואחת ממשתתפות המפגשים ואשר דרכה אנו למדים אודות יתר הנשים. סגנון הכתיבה הזכיר לי את זרם התודעה שאפיין את כתיבתה של וירג'יניה וולף האגדית שבעיקרון משלב את מחשבותיהן של הדמויות בטקסט בנוסף לאירועים המתרחשים בפועל וזה מעניק עוד רובד לטקסט כי הוא מזכה אותנו בהצצה לנפשו של המספר.

הספר מחולק לפרקים כאשר כל פרק עוסק באחת הדמויות בספר ולכל אחת מהן סיפור משלה לספר.

יסכה לאה מציגה בפנינו הרבה מאוד ידע אודות תרבויות המזרח, הוליזם, כוחה של המחשבה, אנרגיות ועוד. הרוחניות הייתה מורגשת ומודגשת בספר והיא באה כדי להראות שכן ניתן להירפא ושכן מגיע למי שסובל שיפעל להפסקת סבלו ולביטול מקור הסבל ושזה בסדר גמור וממש לא בושה לפנות לעזרה.

הספר מגולל סיפור החלמתן של הדמויות והחיבור שנרקם (באופן מיידי) עם יסכה לאה משום שהיא הקרינה טוב לב.

בתור אחת בעלת ידע סביר בנושאים רוחניים, הספר הזה נגע בכמה נקודות אישיות כואבות וזה די האט את קצב קריאתי, מצד שני, אני בנאדם פרקטי ומציאותי שפחות מחובר להילינג, מדיטציה, יוגה וכו' ולכן לא רואה את עצמי פונה לטיפולים/פעילויות מסוג זה (אפילו תרופות סבתא לא בשימוש אצלי) והייתי רוצה עובדות וראיות פיזיות אבל זו רק אני.

אני חושבת שנושא זה חשוב תמיד ובכל מקום אך לצערי, הוא אקטואלי מדי במציאות חיינו בעת האחרונה.

לאיש אין את הזכות לפגוע באדם אחר! לאיש אין את הזכות להפחיד אתכם, להכות אתכם, להקטין אתכם או לרמוס את כבודכם. גופכם הוא שלכם ושלכם בלבד!!

אם אתם סובלים מאלימות או יודעים על מישהו שכן, אנא עשו משהו, אנא פנו לעזרה! ואם אינכם יודעים למי לפנות, מצרפת קישור המפרט ארגוני סיוע מגוונים בארץ:
https://bit.ly/33arPez

קריאה מהנה. 

לרכישה:
https://indiebook.co.il/shop/היושבת-במעגל

 

ayaib
שמי איה ואני תולעת ספרים, מורה לאנגלית לשעבר ומשפטנית טריה. בבלוג זה אעלה את סקירותיי לספרים אותם קוראת כדי לשתף אתכם במחשבותיי ובתחושותיי לגביהם. מקווה שתהנו.