היום שבו הפסקתי להלביש את בתי בורוד

היום בו הפסקתי להלביש את התינוקת שלי ורוד היה גם אותו היום בו התחלתי להבין שהדרך שלה להיות מנכ"לית או מדענית מתחילה מגיל אפס

"אלה משחקים לבנות", נאמר לי בחנות הצעצועים. "וכאן של בנים". ברור,חשבתי לעצמי. שהבת שלי תתעניין במכוניות? בלגו?
שום אמירה או שום בגד ורוד לא העלו סימני שאלה אצלי. כן,זו הנסיכה שלי, והיא לובשת גם ורוד, המתיקות הזו התינוקית הכובשת, צריך להבליט את זה שהיא בת וכמובן שיש הבדל במשחקי בנים בנות. לא?
עשר שנים ויותר קדימה – מי זו האמא הזו לעזאזל?

מכנסיים במקום חצאית, כחול במקום ורוד

בשלב מסויים ובוודאי ככל שהתקדמו השנים והלידות פשוט סרבתי להלביש לנסיכות ורוד. לא התחברתי לכל המלמלות והקישוטים, בחרתי להן כחול,אדום, ירוק. מכנסיים. חצאיו ושמלות עד היום לא להיט בארונות שלנו.
נמנעתי מורוד. הרגשתי כבר אז כאמא צעירה, בשלב מסויים, שלתייג ילדה כחובבת ברבי, משחקי מטבח ולכוון אותה לכיוונים מסויימים מגיל אפס הם פשוט טעות.
אחר כך באו וקראו לזה מגדר, פמיניזם או כל מילה אחרת. בשבילי זו הייתה ההרגשה שאני לא צריכה לחלק את העולם לפי "של בנים" ו"של בנות".

שוויון מגדרי – מה השתנה מאז ?

אבל עכשיו כאשר הן בוגרות, שואלת את עצמי, האם באמת הוצאנו את הורוד מחיי הבנות שלנו? לא כל-כך. מרכז 'שוות' במכון ון ליר בירושלים מציג היום את מדד המגדר 2015,המסכם עשור של  נתונים – מ-2004 עד 2013: ומתגלה כי אי השוויון המגדרי בישראל בעשור האחרון נותר עמוק.

להלן חלק מהממצאים:

 משכילות יותר: נשים רוכשות השכלה כדי להשתלב בזירה הציבורית, אך אינן מצליחות לתרגמה להישגים בשוק העבודה ולצמצום הפערים בעוצמה הפוליטית והכלכלית;בשנת 2013 48.3% מן הנשים בישראל היו בעלות 13 שנות לימוד ומעלה, לעומת45.4% מהגברים;חמישית בלבד מהפרופסורים בישראל הן נשים

עניות יותר: בשנת 2013 שיעור הנשים העניות היה 18.4%, לעומת 16.5% גברים עניים

מופלות יותר: ב-2013 הועסקו 6,631 (15%) נשים בלבד בתפקיד מנכ"ל –לעומת 37,940 מנכ"לים גברים

אמהות יותר: מספר המשפחות החד-הוריות שבראשן נשים הגיע בשנת 2012 לכ-148,000 משפחות – לעומת כ-18,000משפחות בלבד בראשות גברים; ב-2013 חלה ירידה קטנה במספר המשפחות החד-הוריות שבראשן גבר, ולעומת זאת מספר המשפחות החד-הוריות שבראשן נשים עלה ב-10,000;

היחס בין משפחות חד-הוריות שבראשן אישה ובין משפחות חד-הוריות שבראשן גברהוא יותר מפי 8 בממוצע

מספר הגברים המועסקים במשרה חלקית הוא פחות ממחצית ממספרן של הנשים (כ-243,900); שיעור השתתפותן של הנשים בכוח העבודה הלך וגדל עם השנים והגיע ל-58.2% מכלל הנשים בגיל העבודה, לעומת 69.4% מהגברים

קליק לאתר מדד המגדר שהוקם במטרה להנגיש את המידע על המחקר ופעילות מרכז שוות – בדקו בעצמכם מה קורה

מה אני בתור אמא יכולה לעשות

הרבה! לא אחנך אותן למחשבה מקובעת של מה גברי ומה נשי. אחנך אותן לעצמאות, שלא תהינה תלויות באף אחד בעולם לצורך פרנסה..גם לא בבעל האהוב.

  • אעודד למקצועות הטכנולוגיה, מדע – אם זו נטייתה
  • אעודד לחשוב על כסף, ניהול פיננסי, דאגה לעצמה. כסף ,כסף ועוד כסף! לא ,זו לא מילה גסה ולא טאבו ולא מעידה שסולם הערכים הוא "שטחי".
  • יזמות – זה שריר מאוד מפותח אצל הילדים שמשום מה לא עובדים עליו במערכת החינוך. אני מחכה כבר לשמוע על המגמה הזו בתיכון עליה סיפרה לי,  פיתוח עסקי. יש, כנראה שמשהו הצליח לי!
  • לחיות לפי התשוקה – לעסוק במה שמעניין אותה, בלי להתחשב בכלום.
  • לא לקחת ברצינות מדי את בית הספר – הוא ממילא לא רלוונטי לחיים ולא מנבא כלום
Netta Doron
בלוג על הורות,דילמות בהורות ונשים.אמא. במקצועי: קידום עסקים ברשת הלינקדאין, בניית נוכחות בלינקדאין לחברות ולפרטיים לאתר המקצועי: http://nettadoron.com/ netdor@gmail.com