היום שאחרי: טיפים והשראה להורדת משקל החג, ומהר

הצלחתי לסיים את החג הזה עם קילו פחות, למרות המסעדות, היציאה מהשגרה ותשוקת פסח לקניידלאך או מצה עם שוקולד. איך קרה הנס הפלאי הזה? כי פשוט קראתי ותרגלתי את כל אלו קודם

דרך טובה לשרוף שומן - הרבלייף צילום :שאטרסטוק

כשחושבים על זה, איזה סיכוי יש לנו בכלל? זה כאילו בתקופת החג וחול המועד כל היקום מתגייס כדי לפתות אותנו לאכול עוד חטיף כשל"פ, לכרסם עוד מצה נטולת כל ערך תזונתי או ערך כלשהו, להתעצל מול המסך עם טלוויזיה משעממת, ארוחות חג רוויות מתח ועמוסות מנות, טיולים, שלא לדבר על אלו שנושפים בחו"ל ושם כידוע לא עושים דיאטה.

למרות גילי המקשיש, אורח החיים הלעיתים מבולגן וחששן שלי, ימי החופש שקיבלתי והחיבה שלא לאמר התמכרות לבתי קפה, הצלחתי להעביר את החג בלי להשמין ואף עם ירידה של קילו פחות. העצות הבאות יסבירו לכם איך, אבל אני לא מתנשאת חלילה כי לא היה חג כנראה בכל שנותיי או סתם יום של חול שלא השמנתי.

המומחים של הרבלייף, שגם תרמו טיפים, אומרים הישראלים עולים במשקל אחרי חג הפסח, בממוצע בין 2-3 ק"ג, אבל אל נאמר נואש , הרי אנחנו בסרט הזה לפחות פעמיים בשנה והנה, אני הפעם פסחתי עליו. אמנם לא הייתי בחו"ל ולא היו לי 5 ארוחות חג, שזה מקל, אבל ידידיי, פיתויים יש גם בפיצוציה הסמוכה. שקית תפוצ'יפס או במבה, ארטיק שמן כשר לפסח, יספיקו כדי להרוס. שלא לדבר על החופש המוזר הזה פתאום שנמרח על 8 ימים.

אבל  שגרה זה ממש לא רע, אז בואו נחזור אליה באופן מסודר.  עכלו את המופלטות האחרונות, וזירקו את חבילת המצות שנותרה (כן, מותר לזרוק אוכל אבל זה לפוסט אחר) , הנה הטיפים שיחזירו אותנו למסלול, וגם יעזרו לשרוף שומן, לפחות עד יום העצמאות:

1. פחמימות הן האויב, אבל בצורה מדודה – לדיאטות חלבונים מגיע פוסט משל עצמו, אבל בגדול הן עובדות, תמיד. יחד עם זאת אפשר להקל עליהן . אני משתמשת בשיטת ספירת גרמים של פחמימות ולא, זה לא טרחני ואובססיבי. זה דווקא עושה סדר ומאוד קל היום כשכל הרכיבים כתובים או אפשר למצוא אותן באינטרנט. מעצבנת אותי המרזה הלאומית ההיא, סליחה, גורו לחיים בריאים שטענה בתכנית הטלוויזיה שלה שאפשר לאכול הכל. אז לא, והיא לא אוכלת הכל,  כי בספר שלה היא למשל כתבה שהיא לא מוכנה לשתות אפילו קפה הפוך. מה שכן, אפשר במידה. אני הגבלתי את כמות הפחמימות שלי ל50-70 ביום וזה עובד לי מעולה, וזה גם אומר שאם אני רוצה להתחיל את הבוקר עם מאפה, ועדיין לשמור או להוריד במשקל, זה אפשרי. בספירת הפחמימות תוכלו להכניס הכל, יחד עם זאת ברור שככל שתצליחו להימנע מסוכר וגלוטן כן ייטב. אצלי בדברים האלה אין עניין של הכל או כלום, אבל גם להיות ב80 אחוז ללא סוכר וגלוטן זה מעולה.

2. להתאמן, אבל חכם– אם אני אכתוב לכם שאימוני כושר או הליכות בשכונה יעזרו לכם להרזות, קרוב לוודאי שתעיפו אותי מהפיד שלכם, כי אפשר את זה ביותר קלישאה ושעמום? זה לא שלא החדירו לנו את זה לראש כבר 40 שנה. אבל אחרי שנים של אימונים מבזבזי זמן שאולי אמורים להגמיש את הגוף ולחטב אותו, גיליתי שאימוני כוח הכי עובדים לי וזה מוכח מדעית מהסיבה העיקרית שהגוף ממשיך לשרוף קלוריות גם אחרי האימון, מה שגם תומך לנו בסעיף הקודם. התנצלותי מראש ממלכות הפילאטיס או שיעורי ה"עיצוב" במכון כושר : לי זה לא עשה הרבה. אולי זה תלוי גוף, אולי בגלל שגיליתי שלא מתאים לי להילחץ להגיע לשיעור ולהדביק את הקצב ואולי כי כמה מדריכים בכירים כבר אמרו לי שאימוני כוח הם הכי אפקטיבים. אם הצלחתי לעלות על המשקל באמצע חול המועד לאחר ליל הסדר, בתי קפה עם חברות ועוד פיתויים ועדיין לראות ירידה במשקל, לדעתי זו הסיבה העיקרית.   אני שילבתי שני אימוני כח פעמיים בשבוע, קצת הליכות ממש לא מאמצות ויוגה, בשביל הגב, האיזון הרגשי ושאר האספקטים המשני חיים של היוגה, שבאמת קצרה כעת היריעה מלתאר.

3. התנסו באימון אינטרוולים – בנוסף לאימוני כוח, אינטרוולים גם כן הוכיחו עצמם  כסופר יעילים. אימון אינטרוולים מומלץ מאוד בשל השפעות שריפת השומן לאחר האימון.  לדברי סוזן באוורמן , ראש מחלקת תזונה וכושר בהרבלייף העולמיתבמהלך אימון אינטרוולים בעצימות גבוהה, הגוף משתמש בפחמימות כמקור דלק, אך תהליך ההתאוששות ישרוף שומן. אימון אינטרוולים הוא קצר יותר מאימון בעצימות קבועה ותוכלו ליהנות. מתוצאות שריפת שומן מדהימות גם ב- 30 דקות בלבד של אימון, נסו להתאמן בסגנון זה פעמיים בשבוע, בהתחלה זה פחות קל מן הסתם מ"סתם הליכה בשכונה", כמו שאני עושה, אבל יעיל הרבה יותר.

4. שלא תעזו להתחמק משינה"אני לא יודע למה השמנתי, אני לא כזה אוכל הרבה", התוודע בפניי השבוע אדם יקר , ומיד שאלתי אותו אם הוא ישן מספיק, נניח 7 שעות, כאב לפעוט ותינוק הוא גלגל לעברי עיניים ואני הצעתי לו "לגנוב" חצי שעת שינה בעבודה, אם אפשר. כן. זה לא פשע. רוב האנשים הבוגרים זקוקים ל-8 שעות שינה בלילה, חוסר שעות שינה נמצא קשור לעודף משקל, לשינויים ברמות הורמונים שונים כגון עליה בהורמון הרעב וירידה בהורמון המשרה שובע לכן צריך להקפיד על שעות שינה כדי לקבל את הורמון השובע. שלא לדבר על מה ששינה טובה תעשה לעור הפנים שלכן.ם, לריכוז, לשמחת חיים. ידוע לי שיש אוכלוסיות שכרגע לא יכולות לישון היטב, כמו אמהות טריות למשל, אבל לשמחתנו הגוף סלחן ו"מתקן" את עצמו כעבור חודש, כך לפי מחקרים, אז אם עכשיו זה קשה, ואתם בורחים לחטיפים בגלל הרעב והעצבנות, הסתכלו לעבר עתיד ישנוני יותר.

5. לשתות – כמה שזה ברור , צריך להזכיר לנו את זה כל הזמן. בדיאטה של ד"ר דוקאן למשל, שתיית 8 כוסות מיים ביום היא חובה. איך מגיעים לזה? מחליטים. מצמידים לגוף בקבוק חצי ליטר שיתמלא מדי פעם. זוכרים שהגוף רובו עשוי מים וכמה שהם מנקים ממנו את הרעלים.  המרכיב העיקרי של גוף האדם הוא מים, שתיית מים גורמת לתחושת שובע ויעילה לשריפת שומנים, חשוב לקחת בקבוק מים בתיק לשתות לאחר שתיית כוס קפה לאלו שקה לשתות מים ניתן להוסיף למים לימונית , נענע, לימון ולשדרג את טעם המים.

6. ללכת לפי מנגנון הרעב והשובע – במהלך החגים הקיבה בדרך כלל מתרחבת וצריכת המזון עולה, לכן מומלץ לחזור לארוחות מסודרות בשעות קבועות וליצור מערכת שעות של אכילה. לאחר מספר ימים הגוף כבר מכוון לעצמו מאותת לנו שהוא רעב ולא סתם כמהה לשוקולד.

7. אוכל זמין ומוכן – הנה אחד מגלגלי ההצלה הכי משמעותיים, חשוב לדאוג שיהיה אוכל מוכן וזמין כדי שלא להתפתות לחטוף על הדרך. זה יכול להיות ביצים קשות שאפשר לקחת לעבודה במקום לרדת שם על שניצל וצ'יפס, שקדים שתמיד סותמים תיאבון, אפשר לכרסם אותם ברכב והם הוגדרו לאחרונה כאחד המאכלים הבריאים ביותר, פריכיות או קרקרים בריאים ודלי קלוריות, גבינות רזות לשליפה מהמקרר בעת מצוקה וירקות כמובן. על פירות אני פחות ממליצה כי הם מלאים בפחמימות יותר ממה שאתם יודעים, לא משביעים מספיק ואצלי רק מעוררים חשק לעוד מתוק.

8. לא להכניס אויבים הביתה  – לאחר החגים זה הזמן להוציא מהבית את כל הפיתויים מאכלי חג ,שוקולדים ועוגות. וכן, זה כולל את חבילת המצות שנשארה מהחג או העוגה הכשרה לפסח אבל הלא ממש כשרה בריאותית. אל תפחדו לזרוק, אנחנו כבר לא נהיה רעבים ללחם. בעצם, אולי כן ללחם אבל זה רעב חיובי.

9. אהבה עצמית– כן, כמה שזה נשמע קלישאתי זה כל כך לא ברור מאליו. אהבה עצמית היא די המפתח להכל בחיים ואני אומרת זאת אומנם לא כאשת מקצוע אלא כמי שגמעה עשרות ספרי SELF HELP ולא מתביישת להודות בכך. מבחינתי אהבה עצמית משמעה לסלוח לעצמכם על מאורעות העבר, גם אם העבר היה זלילה מאסיבית של מופלטות אתמול במימונה ועד טיפולים תומכים, התנסות בשיטות ריפוי, טיפוח עצמי וכל מה ששורף את השומן, גם מהנשמה. כי אכילת יתרה היא כמעט תמיד עניין רגשי. תאמינו לי, אני יודעת מה זה להתנפל על פסטה גם ב2:00 בלילה מבלי להניד עפעף.