היוגה כקרקס

לפי מה שרואים במגזינים של יוגה, בעלונים של מרכזי יוגה, באינספור הפרסומות בהן היוגה מככבת או בגלישה ספונטנית באינטרנט, נראה כי המטרה האולטימטיבית של היוגה היא, למעשה, להצליח להעביר את הרגל מאחורי הצוואר. המטרה היא להפוך את הגוף לגמיש כגומי. האמנם?

בחורה עם מחשב נייד

 

אני מתרגלת יוגה כבר הרבה שנים. במהלכן, כל פעם שמישהו גילה שזה מה שאני עושה, השאלה הראשונה שעלתה הייתה: "אז את יכולה להעביר את הרגל מאחורי הצוואר?"

סך הכול, לפי מה שרואים במגזינים של יוגה, בעלונים של מרכזי יוגה, באינספור הפרסומות בהן היוגה מככבת או בגלישה ספונטנית באינטרנט, נראה כי המטרה האולטימטיבית של היוגה היא, למעשה, להצליח להעביר את הרגל מאחורי הצוואר. המטרה היא להפוך את הגוף לגמיש כגומי.

בזמנים עברו, הדבר הבולט ביותר ביוגי, שהיה שקוע כל כולו בתרגול יוגה עמוק, היה העיניים והעוצמה שבהן; מבטן החודר, המושך את תשומת לבו של המתבונן אל הקיום עצמו, אותו ניתן לחוות מעבר למסגרת הגוף.

כיום אנחנו רואים אינסוף תמונות של יוגיניות ויוגים חביבים מתרבויות, סגנונות וגילאים שונים, מצולמים עם רגליהם כרוכות סביב צווארם ומבטם המחויך כמו אומר בגאווה: "כבשתי את פסגת הר אוורסט של היוגה." אכן, מדובר בתהליך הדומה בהרבה בחינות לטיפוס אל פסגת הר אוורסט. אנחנו עוברים מסע ארוך של תרגול ואימון שהתחיל, למעשה, מתוך שאיפה של האגו. במהלך הטיפוס על הר היוגה ולעבר השגת המטרה, שהיא להצליח להגיע לתנוחות שהכי מוזרות לגוף, קיים סיכון גבוה לפציעות. ברכיים, ירכיים, סכיאטיקה, לחץ בעמוד השדרה וכל הדרך עד מפרקים משוחררים מדי. הסיכון שלא נגיע למטרה, הפיכת הגוף לגומי, קיים תמיד (בגלל סוג מבנה השלד, רקמת צלקת וכו'), ועלול לגרור לאכזבה גדולה ולתחושה של כישלון מוחלט.

השאלה היא, אחרי שסופסוף נמלא אחר שאיפת הנפש, כשרגלינו ינוחו בחדווה על צווארנו… מה הלאה? האם הרגל הכרוכה שחררה אותנו מהסבל? האם היא עוזרת לנו לשלוט בנפש טוב יותר? האם אנחנו פועלים מתוך מודעות או מתוך הרגל? האם כריכת הרגל סביב הצוואר מחברת אותנו לאני העליון, כדי שנוכל להיות לצופים האולטימטיביים, אלה שיודעים שאנחנו נמצאים הרבה מעבר לגבולות הגוף? האם קרבת העקב לראש משחררת אותנו מהפחד שלנו ממוות?

אז, מהן בעצם הסיבות שבגללן שרוב מורי יוגה במערב מייחסים את כלל יכולותיהם אל רמת היכולת והתפקוד של הגוף שלהם?

האם זה בגלל שחסרים לנו דברי חוכמה של ניסיון אישי לחולקו ובמקום זאת אנחנו מתפארים בגוף הפיזי שלנו, איתו אנחנו מזדהים כל כך?

האם זה בגלל שאנחנו מתוכנתים להתייחס אל הגוף הפיזי כמייצג הבלעדי של מי שאנחנו, ומכיוון שכך זו גם הגישה שננקוט בתרגול רוחני, במקום להביא את החוכמה הרוחנית אל תוך חיינו?

להרבה יוגיסטים שהיתחילו לתרגל יוגה מכוונות רוחניות, האגו גדל מגילוי היכולות החדשות של הגוף שלהם, עד כדי כך שהם שכחו למה בכלל הם התחיל את כל עניין התרגול.

תרגול האסאנות (תנוחות היוגה) נועד לתחזוקה שוטפת של הגוף; לדאוג שיישאר בריא, נקי מרעלים ופנוי מחסימות כדי שאנרגיית הפראנה תוכל לזרום בו בחופשיות, ולהרחיב את נקודת המבט שלנו בנוגע לחיים ולקיום בהם. הגוף הוא כלי נפלא שיכול לשמש אותנו נאמנה במסע הרוחני שלנו.

כשאתם קונים מכונית שתיקח אתכם ממקום למקום, אתם מטפלים בה כדי שתישאר במצב טוב ושתהיה בטוחה לנסיעה. יש אנשים שמפתחים אובססיה למכונית שלהם, עד כדי כך שהמכונית הופכת להיות חשובה לא פחות מהם. תוך הזדהות מוחלטת עם המכונית, צורתה ורמת התפקוד שלה, מתחילים לקנות לה גאדג'טים, משקיעים בה זמן רב, עד שהמכונית הופכת להיות מקור הגאווה, הדאגות, התלות והסבל.

הגוף הוא כלי השרת של ה"אני" ולא להיפך; אל לנו לבלבל בין השניים.

שאקטי מאי

*****************************************************************

שאקטי מאי היא מייסדת מרכז היוגה הבינלאומי פראנה יוגה קולג׳ 

למצטרפים חדשים חודש ניסיון חינם בפראנה יוגה: goo.gl/zvoThN

מחברת הספר ״Enigma of Self Realization״

למידע על הסדנאות היכנסו לאתר

לתגובות ושאלות אתם מוזמנים לשלוח מייל ל: shaktimhi@gmail.com

 

שאקטי מאי
שאקטי מאי מנהלת את שאקטי יוגה סנטר (פראנה יוגה קולג'), מרכז יוגה מקסים בלב תל אביב (חובבי ציון 52 ת״א).במשך 3 עשורים של לימוד יוגה וניהול מרכזי יוגה ברחבי העולם, חילקה שאקטי את זמנה בין הוראת יוגה והכשרת מורים. בסופו של דבר החליטה להקדיש את כל זמנה ומרצה להכשרת מורי יוגה, כדי שהפצת דרכה הרוחנית של היוגה תימשך, והיא לא תיעלם בין הטרנדים החולפים המרכיבים את עולם היוגה במערב.לאורך השנים פיתחה שאקטי מאי סגנון לימוד ייחודי, בו טמון מקור כוחם של הקורסים אותם היא מעבירה – הסגנון נקרא האתה יוגה קלאסית, תוך שימת דגש רב על בטיחות בשיעור, נשימה נכונה וזרימה אינטואיטיבית של אסאנות. שאקטי מאי מלמדת איך ליצור ולשמר את הפראנה – כח החיים, כל זאת תוך הבאת החשיבה למצב רוגע והנאה מדיטטיבית מרגע ההווה. במהלך הלימוד, היא משלבת בין מדע היוגה למדע המודרני, שתומך במה שחוו היוגים העתיקים.הספרים, המאמרים והפוסטים ששאקטי מפרסמת, באים כדי לסייע לאנשים להפוך לחזקים ולבעלי רצון חופשי והכח לממש אותו. היא מאפשרת לכל הסטודנטים שלה גישה חופשית בכל נושא, וכך משמרת את הקשר המסורתי בין מורה ותלמיד, גם לאחר סיומם של הלימודים הפורמליים.לאחר שעברה לגור באשראם יוגה בהודו, שהתה שנה במדבר והתנסתה בתרגול יוגה מתקדם במספר מרכזים המתמחים בהאתה יוגה, הידע של שאקטי הוא נרחב והיא מעבירה אותו הלאה בצורת הלימוד המסורתית הבנויה מקשר מורה-תלמיד, כמו גם שימוש באינטרנט, רשתות חברתיות וספרות מודפסת שהיא מוציאה בנושא.