הידעתם? גישור להסכם ממון מחזק זוגיות ולא גורם לביטול החתונה

בחורה עם מחשב נייד

אורנה קטן

כמה פעמים שמעתם סיפורים על זוגות שרצו להינשא, בחרו אולם, קנו בגדים, שלחו את ההזמנות לחתונה, וכמה ימים לפני התאריך המיועד הודיעו שהחתונה מבוטלת. בחלק ניכר מהסיפורים הללו הסיבה היא הסכם ממון שנשלף ברגע האחרון ואחד הצדדים התבקש לחתום עליו, ובשל סירובו החתונה בוטלה.

 לאחרונה התקשר אלי בחור צעיר, והתעניין בנוגע להסכם ממון. סיפר לי שהוא עומד להינשא ורוצה להחתים את אשתו לעתיד על הסכם ממון, לפיו הדירה שיש לו ורשומה על שמו עוד בטרם הנישואין תישאר בחזקתו גם אם יתגרשו, בנוסף הוא רוצה לכסות גם מקרה בו באם דירתו תימכר והם ירכשו במקומה דירה יקרה יותר, במקרה של גירושין הדירה לא תתחלק שווה בשווה אלא בהתאם להשקעתו של כל צד.לאחר שהצעתי לו להתחיל תהליך של גישור זוגי למטרת ניסוח הסכם ממון המאופיין בשיתוף בת הזוג בתהליך קבלת ההחלטות, וגם ביכולתה להשפיע על תוצאותיו, הוא נבהל, אמר שהוא רוצה הסכם פשוט שהוא יוכל לתת לבת הזוג לחתום עליו, ולא יותר מזה.

 מהו הסכם ממון לפני נישואין?

 חוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל"ג-1973 קובע כי רכוש שהצטבר בחיים המשותפים מתחלק באופן שווה בין בני הזוג בקרות אירוע של פרידה או מוות. לפיכך הסכם ממון הנעשה לפני הנישואין מטרתו להסדיר את היחסים הרכושיים של בני הזוג בדרך שונה מזו הקבועה בחוק. מכאן שהחוק מחייב את הצדדים רק במידה ולא נערך הסכם ממון.

בהסכם ממון קובעים בני הזוג כיצד ינהגו ברכושם ונכסיהם המפורטים בהסכם- האם בדרך של שיתוף? או בהפרדה רכושית?. בהסכם הממון אפשר לשלב גם נושאים נוספים הקשורים לחיים הזוגיים והקשורים למצבים של פרידה ו/או גירושין כגון: ניהול החיים המשותפים, מזונות ומדור האישה, אופן תהליך הפרידה והאופן והערכאה בה יידונו נושאים אלו.

 גישור זוגי בנושא הסכם ממון טרום חתונה

 גישור להסכם ממון הוא תהליך בין מספר פגישות (בד"כ 2-4) ואינו נעשה תוך יום או יומיים. כדאי לפנות לתהליך הגישורי מספר שבועות לפני החתונה ולא להגיע אליו רק ביום החתונה. בתהליך הגישורי לנושא הזמן יש חשיבות רבה, היות והוא מאפשר לכל אחד מבני הזוג לחשוב על העניינים שנדונו במפגש הקודם, וגם על עניינים חדשים שהיה רוצה לעלות במפגש הבא. באופן זה מתאפשר לו לעכל את הנושאים השונים, להסתגל להסכמות המתגבשות ולחתום בסופו של דבר על ההסכם בלב שלם.

  • התהליך הגישורי מתאפיין בפתיחות שלו, ביכולת של בני הזוג לעלות נושאים רגישים ולדון בהם באופן מכובד, תוך כדי שהם בוחנים את רצונותיהם וחששותיהם באופן גלוי עד להגעה להסכמות המקובלות על שניהם.
  • רווח משני ולא קטן לבני הזוג  כתוצאה מהתהליך הגישורי להסכם הממון הוא התחזקות הקשר הזוגי. ידוע כי "מה שלא הורג אותך- מחשל אותך" קרי, בני זוג שהצליחו  לנהל דיון ענייני באינטרסים מנוגדים ולהגיע לפתרון מקובל על שניהם, למדו כיצד להתמודד עם קשיים ולצאת מהם מחוזקים, וזה כלי לחיים העתידיים שלהם.
  • תהליך גישורי מתאפיין בשוויון, היות ולכל אחד מבני הזוג יש יכולת להשפיע על תוצאותיו קרי, על ההסכם. בגישור אין הסכם ממון זהה להסכם אחר, וגם אין הסכם ממון שיצא בדיוק כמו שאחד הצדדים חזה אותו. בגישור כל אחד מבני הזוג עשוי לעלות עניינים שבן הזוג השני כלל לא חשב עליהם והם יכנסו בסופו של דבר לגוף ההסכם.
  • כאשר בתהליך הגישורי נכנסים יותר לעומק בכל מה שקשור לפרידה וגירושין, הגישור משמש ככלי בעל השפעה טובה במקרה כזה, היות והוא קובע את תהליך הפרידה והגירושין של בני הזוג, אם חו"ח יקרה, ממקום של חיבור ואהבה ולא ממקום של שנאה וכאב. ניתן לשלב בהסכם הממון הסכמות בענייני מניעת הליכים משפטיים עתידיים ארוכים, מתישים, מורכבים ויקרים, כמו גם הסכמות שיגנו לא רק על הצד האמיד. ניתן להתייחס בהסכם הממון גם לנושא מזונות ומדור האישה, ניתן לנתק בו את התלות בין החלק הממוני לשאר ענייני הגט והילדים ועוד…

 סיכום

v     אם אתם בזוגיות ורוצים להתחתן, או שיש לכם ילדים בזוגיות שרוצים להתחתן, והזוגיות מאופיינת באי שוויון כספי בין שני הצדדים כך שבן זוג אחד מביא באופן משמעותי יותר כסף או רכוש מן בן הזוג השני.

 v     אם אתם רוצים להבטיח כי במקרה של פרידה וגירושין הכסף יחזור למשפחה ממנה הוא הגיע.

 אל תחכו לרגע האחרון כי "לא נעים לדבר על זה"!!! ראיתם כי העלאת נושא הסכם הממון ברגע האחרון לפני החתונה יכול להביא לביטולה, וזו התנסות מאוד לא נעימה לכל אחד מבני הזוג ולמשפחתו, מה גם שהיא כרוכה בהפסדים כלכליים.

לכן, כדאי לכם לא להתבייש ולהעלות את נושא הסכם הממון מספיק זמן לפני החתונה. להציע לבני הזוג לגשת לגישור זוגי טרום חתונה ולהתאזר בסבלנות.

 כשעושים את זה נכון, כמילות השיר "יש בי אהבה והיא תנצח", יוצאים מאוהבים יותר וגם בעלי ניסיון חיובי לאתגרים העתידיים שמזמנים החיים לזוגיות. אהה ועוד דבר לא פחות חשוב- "מזל טוב!"

אורנה שפטר, עו"ד, עו"ס ומגשרת זוגית ומשפחתית, היצירה 3 (בית ש.א.פ) ר"ג,

 03-6962453, 050-5794548,   ornashp@shpetter-law.co.il,  http://os-gishur.co.il

  

אורנה שפטר
שמי אורנה שפטר, אני עו"ד ועובדת סוציאלית, עוסקת בגישור גירושין, גישור זוגי וגישור משפחתי, ומנחה קבוצות של נשים וגברים בתהליכי פרידה וגירושין. נשואה, אם לשני בנים ובת. משרדי נמצא בר"ג, מקבלת גם ברמת השרון. הבלוג משלב בין מידע משפטי, סיפורים מחדר הגישור, מקבוצות התמיכה ומחיי. מאמרים נוספים בנושא גישור גירושין ועוד אפשר למצוא באתר הבית שלי: os-gishur.co.il/