הטיפול הנטורופתי בהפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות

ציור מאת ליאת לוי צבעי אקריל על קנבס 20 ס"מX 20 ס"מ כל הזכויות שמורות

מאת ליאת לוי, הרבליסטית, מטפלת בתזונה שיקומית, דיקור סיני ופרחי באך.

https://www.facebook.com/liatlevyclinic

הפרעת קשב וריכוז נחשבת כיום לאחת ההפרעות השכיחות בתחום הנוירולוגיה והפסיכיאטריה של הילד ויש לה השלכות על עתידם הרגשי, ההתנהגותי והאקדמי של הילדים הלוקים בה.

חשוב לזכור שמדובר בהפרעה ולא במחלה. הילדים עם תסמונת זו הינם ילדים בריאים, חלקם בעלי אופי פראי ויצירתי אשר מתקשים להתאים עצמם למסגרות ונורמות שנקבעו על ידי החברה.

אצל רוב הלוקים בתופעה זו נוכל למצוא רמת ריכוז גבוהה מאוד ולאורך זמן בדברים שמעניינים אותם, אולם כאשר התכנים והפעילויות אינם מעניינים אותם נראה חוסר יכולת להתרכז וכאילו להתנתק "ולברוח" לעולמם הפנימי.

ישנו מאבק גדול להורה, אשר מצד אחד רוצה לספק עבור ילדו את הכר הפורה לאותנטיות ולביטוי צרכים אישיים לבין הצורך החשוב להקנות לילד ידע וכלים להמשך חייו.

ישנה הבחנה בין הפרעת קשב וריכוז ADD  להפרעת קשב וריכוז המלווה בהיפראקטיביות ADHD. האבחון הוא קליני. באופן כללי ADD מתאפיינת בתסמינים של חולמנות וקושי להתרכז בדברים, שאין בהם עניין וריגוש. לעומת זאת ADHD מתאפיינת בנוסף בתופעות היפראקטיביות, חוסר שקט, דברנות יתר ולפעמים גם באימפולסיביות.

אבחון ADD

חסר תשומת לב לפרטים

נראה שאינו מקשיב כשמדברים אליו ישירותהתחמקות ממילוי משימות בהן נדרש מאמץ מנטלי רצוף (הכנת שיעורי בית למשל) התקשות בארגון וסדר

נטייה לשכוח דברים

אבחון ADHD

ציור מאת ליאת לוי צבעי אקריל על קנבס 20 ס"מX 20 ס"מ כל הזכויות שמורות
ציור מאת ליאת לוי
צבעי אקריל על קנבס
20 ס"מX 20 ס"מ
כל הזכויות שמורות

נדרשים בין היתר התסמינים הבאים:

מרבה להתנועע או להתפתל במושבו "קוצים בישבן")

מרבה להתרוצץ או לטפס במצבים בלתי הולמים

מדבר במידה מופרזת

עונה לפני תום השאלה

מתקשה לחכות לתורו

בשנים האחרונות נוהגים לחלק את ה ADHD למספר סוגים על פי התסמינים השולטים.

הסוג המאופיין בליקוי קשב

הסוג המאופיין בהיפראקטיביות- אימפולסיביות

הסוג המשולב

 הגורמים להפרעות קשב וריכוז

 1. מחקרים רבים מראים שיש קשר בין הפרעת קשב וריכוז לבין כמות נמוכה או לא מספקת של נוירוטרנסמיטורים במוח מסוג דופמין ונוראפינפרין באונה הקדמית.

 2. בוצעו מחקרים באמצעות מכשיר הדמיה מסוג PET אשר משמש לבדיקת רמת הגלוקוז באזורים שונים במוח אשר משפיעים על רמות קשב וריכוז. ממצאים אלו הראו שמבוגרים הסובלים מ ADD או ADHD רמות הגלוקוזה באזורים הקשורים בריכוז היתה נמוכה מאשר אנשים אשר לא אובחנו בהפרעות קשב וריכוז.

 3. אלרגיות ואי סבילות למזון.

 4. דרישות חברתיות גבוהות המלוות בנוקשות ותובענות

 5. חסכים רגשיים גורמים להפרשת הורמוני מתח המשפיעים על המוח

 6. חסרים תזונתיים- יתכנו חסרים תזונתיים של ויטמיני B, ויטמין D, ברזל, יוד ונחושת.

 7. מחקרים שונים מצאו מגוון גורמי סיכון אשר מעלים בצורה סטטיסטית את הסיכוי להופעת הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים. מדובר בבעיות שונות שיכולות להופיע במהלך חודשי ההריון והלידה. בין הגורמים הבולטים ביותר היו צריכת אלכוהול בזמן הריון, שימוש בסמים, חשיפה למזהמים סביבתיים כמו עופרת, משקל לא תקין בעת הלידה ועוד.

 8. ישנו גם מרכיב גנטי תורשתי.

כאשר הפרעות קשב וריכוז אינן מטופלות מספר הפרעות נוספות עשויות להתפתח כמו הפרעות שינה, הפרעות אכילה, דיכאון, הפרעות חרדה, התמכרויות, התנהגות אימפולסיבית מסכנת חיים כמו ספורט אקסטרים.

הטיפול הקונבנציונלי

 80-90% מהילדים עם ADD ו ADHD מטופלים בטיפול תרופתי. הריטלין נמצא בשימוש מאז 1957, במקרים מסוימים משתמשים גם בחוסמי אלפא ונוגדי דיכאון. אם כי תרופות נוגדות דיכאון נמצאו פחות יעילות מריטלין, אבל הן רלוונטיות כאשר לתסמונת נלווים דיכאון או עצבות קשים.

ריטלין, concerta

ריטלין הינה תרופה פסיכוטרופית (משפיעה על המוח, על הרגשות ועל ההתנהגות) המשמשת לטיפול בהפרעות קשב וריכוז, בהיפראקטיביות וכן בבעיות כמו נרקולפסיה (הירדמות פתאומית בלתי רצונית). התרופה שייכת לקבוצת הפנתילאמינים ועובדת על מערכת העצבים המרכזית באופן מעורר. במצבים של היפראקטיביות התרופה עובדת כמרגיעה. התרופה עובדת על איזון מנגנוני הדופמין והנוירואפינפרין במוח, ועל ידי כך מאפשרת שליטה עצמית ושיפור הקצב.

ריטלין יעילה בכ- 70% מהמקרים המאובחנים עם התסמונת.

לרוב התרופה ניתנת במנות של 10 מ"ג המשפיעות למשך 4 שעות. יש אפשרות לקחת מינון של 20 מ"ג בעל שחרור מושהה אשר משפיע למשך שמונה שעות. פיתוח חדש של מדבקות ריטלין המשפיעות במשך תשע שעות.

תופעות לוואי שלרוב נעלמות או נחלשות לאחר תקופת הסתגלות של מספר שבועות לתרופה:

קצב לב גבוה, בחילות, כאבי ראש, סחרחורות.

תופעות לוואי קבועות בכל עת שנוטלים את התרופה:

איבוד תיאבון במשך זמן השפעת התרופה ולאחר תיאבון מוגבר.

דכדוך המופיע בתום ההשפעה של החומר הפעיל.

קשיי שינה עקב ריכוז גבוה וקשיים לחלום. (להימנע מלקחת את התרופה בזמן שלפני השינה.

אי שקט ועצבנות.

 • קיים ויכוח האם השימוש בתרופה, אשר דומה במובנים רבים לסמים, הוא אתי. ישנם מחקרים ומאמרים רבים בנושא ומומלץ ללמוד על התרופה יותר לפני לקיחתה.

קיימות שיטות נוספות היום לטיפול בתסמונת זו NLP, רכיבה טיפולית, שיטת אלבאום, ריפוי בעיסוק ועוד שעשויות לסייע מאוד בטיפול בהפרעות קשב וריכוז.

טיפול נטורופתי להפרעות קשב וריכוז

ציור מאת ליאת לוי צבעי אקריל על קנבס 20 ס"מX 20 ס"מ כל הזכויות שמורות
ציור מאת ליאת לוי
צבעי אקריל על קנבס
20 ס"מX 20 ס"מ
כל הזכויות שמורות

עקרונות הטיפול הנטורופתי הינו התמקדות במערכת העיכול (תזונה נכונה, הסרת אלרגנים ומניעת חסרים תזונתיים). הרגעה או המרצה של מערכת העצבים לפי אופי הבעיה באמצעות צמחי מרפא ותוספי תזונה כגון חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3. כמו כן אבץ, ברזל,  ופיקנוגנול הוכחו מחקרית כיעילים בהפרעות קשב וריכוז.

פעילות גופנית מתונה וקבועה משפרת את זרימת הדם למוח ועשוייה לעזור לפרוק אגרסיות עודפות, תורמת לשיפור ההרגשה הכללית ( מעלה רמות אנדורפין במוח הורמון אשר משרה רוגע ומשפר את מצב הרוח), פעילות פנאי מותאמת לצרכיו ואופיו של הילד.

המלצות תזונתיות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז

הטיפול הטבעי יתמקד בראש ובראשונה בהרחקת כל הגורמים העלולים לגרום לתופעה והכוונה היא למזונות אלרגנים, צבעי מאכל, חומרים משמרים וצריכת יתר של פחמימות או סוכרים פשוטים. ועל כן דיאטת אלימינציה לזיהוי הרגישות הכרחית ביותר.

התזונה המומלצת המגובה גם במחקרים היא תזונה בעלת אינדקס גליקמי נמוך, מזון עשיר בפחמימות מורכבות, חלבון מלא מהצומח, חומצות שומן חיוניות, ירקות ופירות רבים וכן תזמון ארוחות. יש להמעיט או להימנע

מומלץ להגביר צריכה של המזונות הבאים:

 • חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3 המצויות בעיקר בדגי ים קרים כמו סלמון ומהצומח מצויות בזרעי פשתן ואגוזי מלך. חומצות אלו חשובות לשלמות ותקינות של תאי הגוף ולתפקוד תקין של מערכת העצבים

 • פירות וירקות עשירים בנוגדי חמצון אשר מסייעים בפינוי פסולת מהגוף, במיוחד כאשר נוטלים תרופות.

 • מזונות עשירים בויטמיני B- כמו דגנים מלאים (קינואה, שיבולת שועל, אורז מלא  ועוד.) קטניות ( שעברו השריה ) כמו עדשים, חומוס, שעועית וכו. פירות (אגס, תפוח, פפאיה ועוד) ירקות

 ( עלים ירוקים, ירקות שורש, נבטים ועוד) ויטמיני B חיוניים לשמירה על מערכות הגוף ומסייעים בבניה ושמירה של המערכת העצבית. כמו כן הם עשירים בסיבים תזונתיים אשר סיבים מסייעים בפינוי פסולת ממערכת העיכול ומאטים את קצב שחרור הסוכר לדם ולכן מונעים תנודות קיצוניות של רמות סוכר.

 • להרבות בשתיית נוזלים 8-10 כוסות מים

 • מזונות המכילים אבץ- זרעי דלעת, זרעי חמניה, קשיו, טחינה, עדשים.

 • מזונות המכילים יוד: אצות, להשתמש במלח ים מועשר ביוד.

 • יש לאכול כל שעתיים שלוש- מיקס אגוזים ופרי, לחם מדגן מלא עם ממרח שקדיה וקצת דבש או סילאן.

 • להתחיל את הבוקר עם ארוחה המכילה חלבון ופחמימה מורכבת כמו לחם כוסמין מלא עם חביתה, טחינה וירקות. במיוחד כאשר נוטלים ריטלין רצוי לאכול לפני תחילת השפעת התרופה כיוון שגורמת לחוסר תיאבון אשר יוצר תגובת שרשרת של חסרים תזונתיים וחוסר תפקוד תקין של כלל מערכות הגוף.

יש להימנע או להפחית צריכה של המזונות הבאים:

 • מזונות המכילים פחמימות פשוטות- לחם לבן, עוגות ועוגיות, סוכר לבן אלו מזונות אשר גורמים לתנודות חדות ברמת הסוכר בדם ושחרור הורמונים אדרנלין ונוראדרנלין אשר ממריצים את המערכת העצבית וגורמים לחוסר איזון עצבי ובעיות שינה.

 • מזונות מעובדים, מלאכותיים ותעשייתיים המכילים צבעי מאכל, חומרים משמרים, מלח, חומרי טעם וריח נמצא קשר ישיר בין היפראקטיביות וצריכה גבוהה של צבעי מאכל וחומצה סליצילית הנמצאת בחומרים משמרים.

 • מזונות אלרגנים: מוצרי חלב, מוצרי חיטה, סויה, תירס, פירות הדר ועוד. מומלץ לעשות דיאטת אלימינציה כדי לדעת מה האלרגן או לעיתים שילוב של מזונות שיכולים להוות בעיה.

 • להמעיט בצריכה של שומן רווי הנמצא במוצרים בבשר בקר, מרגרינה, מזון מעובד, חמאה, שמנים מזוקקים.

 • הימנעות ממזונות ומשקאות ממריצים: שתייה מוגזת, קפאין, שוקולד, שוקו, עשויים ליצור הפרעות שינה.

צמחי מרפא להפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות

 הטיפול בצמחי מרפא אינו מתמקד רק בתסמיני הפרעת הקשב והריכוז, אלא מתייחס למצבו הכללי של המטופל ויכלול טיפול במספר מערכות הרלוונטיות למטופל.

לרוב מקובל לתמוך במערכת העיכול, בכבד ובמערכת החיסון תוך התייחסות למצבו הנפשי של המטופל.

התאמת הטיפול בצמחי מרפא באופן אישי לכל מטופל עוזרת לצמצום תקופת ההסתגלות לצמחים, רוב המטופלים מסתגלים לטיפול בזמן סביר וללא תופעות לוואי משמעותיות.

אורך הטיפול הממוצע משתנה בין אדם לאדם ותלוי בגילו ובחומרת ההפרעה. לרוב, יש לטפל באופן רציף למשך מספר חודשים, ובמקרים רבים ניתן להוריד מינונים ולטפל באופן נקודתי לפני ימי לימודים או אירועים אחרים הדורשים ריכוז.

באופן עקרוני אין מניעה לתת צמחי מרפא בנוסף לריטלין, אך חשוב לזכור, ריטלין היא תרופה ממריצה ועל כן לא נוסיף גם צמחים ממריצים. אם ניתנות תרופות נוגדות דיכאון יש להיזהר משימוש בצמחי מרפא נוגדי דיכאון כדי לא ליצור סערת סרוטונין.

 ישנם 4 צמחים קלאסיים שהוכחו מחקרית לטיפול בשני סוגי ההפרעות:

 1. פשתה שרועה / בקופה / Bacopa Monnieri– משמש לטיפול בזרימת דם לקויה ולשיפור תהליכי למידה ריכוז וזכרון. הצמח מקל במצבי סטרס מתמשך וכן תומך ומחזק במצבי לאות נפשית ופיזית.
 2. ג'ינקו בילובה- ginko biloba – מגביר זרימת דם למוח ומשפר תפקוד מנטלי בעל השפעה מחזקת ללב ולמערכת כלי הדם.
 3. ספלילה-  גוטו קולה Centella (Hydrocotyl) asiatica מסייע בשיפור תפקודים קוגניטיביים של למידה וזיכרון.
 4. ויתניה משכרת – Ashwagandha- משפר יכולת חשיבה וזיכרון

צמחי מרפא להפרעת ADD

נוסיף צמחים בעלי אופי ממריץ על מנת לסייע במיקוד הקשב כמו ג'ינסנג סיבירי, ג'ינסנג קוריאני או רוזמרין

צמחי מרפא הפרעת ADHD

נוסיף צמחים בעלי אופי מרגיע כמו שעוונית, פרע מחורר, מליסה, קמומיל או טיליה.

לשתי התופעות נוסיף לפורמולה צמחים המכילים מולטי ויטמינים ומינרלים, המהווים הזנה ותמיכה למערכות הגוף השונות. כמו אספסת, עשב חיטה, ספירולינה, חומעה וכו.

נוסיף צמחים אדפטוגנים- צמחים המשפרים את כושר ההסתגלות והעמידה של אדם במצבי לחץ ממושכים  משפיעים על בלוטת האדרנל כמו אסטרגלוס, שכיזנדרה או פטריית ריישי.

פרחי באך להפרעות קשב וריכוז

טיפול בפרחי באך יכול להוות תמיכה נפשית חשובה מאוד ביחס לקשיים חברתיים, מצבי רוח, דיכאון וחוסר יכולת להתרכז.

לפגישת ייעוץ או טיפול בהפרעות קשב וריכוז, צרו קשר.