הטבחית של הימלר/ פרנץ אוליבייה ז'יסבר

רוז בת 105. בטח הייתם מצפים לשמוע על אישה קשישה, שזיכרונה אולי כבר בוגד בה וגופה גם. אבל, רוז אחרת. למרות גילה, היא זוכרת בפרטי פרטים את כל מה שעברה. רוז חייתה, עד לשד עצמותיה, בתקופה שללא כל צל של ספק נחשבת לאחת המזוויעות ביותר בהיסטוריה האנושית.

62512009988b

רוז בת 105. בטח הייתם מצפים לשמוע על אישה קשישה, שזיכרונה אולי כבר בוגד בה וגופה גם. אבל, רוז אחרת. למרות גילה, היא זוכרת בפרטי פרטים את כל מה שעברה. רוז חייתה, עד לשד עצמותיה, בתקופה שללא כל צל של ספק נחשבת לאחת המזוויעות ביותר בהיסטוריה האנושית- המאה של הרוצחים. למרות, הזוועות והטרגדיות האישיות שראתה וחוותה בעצמה, רוחה נותרה חזקה ואיתנה. ואף, צעירה ושובבה. רוז עדיין מקללת ואף חומדת בחורים צעירים וחתיכים. היא אישה שחוותה הכל, כולל חוויות מיניות עם גברים ואף אישה. היא אישה ,שהרגיעון שלה לאחר כל מה שראתה בחייה וחוותה, הוא נקמה. היא האישה שתמיד אומרת כן כן לחיים. שמחת החיים שבה, חוש ההומור , השנינות ואמונתה בעצמה, הם שהובילו אותה לרגע זה בחייה.

לא תמיד רוז התגוררה בצרפת. היא נולדה ארמנית וכבר בגיל שמונה היא ברחה מהטבח שעשו במשפחתה ובעמה. היא נתפסה ובגלל יופיה הרב, נמכרה כשפחת מין. כשכל נחמתה בחיים, היתה הסלמנדרה שמצאה, תיאו, שהיתה חברתה הטובה במשך שנים רבות.
כשהגיעה לצרפת עם אדונה, היא הצליחה לברוח. היא פגשה באיכר טוב לב ושכול, שאימץ אותה יחד עם אשתו כבתם, לאחר שבניהם נהרגו במלחמה. היא התגוררה בחוותם מספר שנים וחוותה שם שוב אושר, שמחה ושלווה. אמה המאמצת היא זו שהקנתה לה את הידע הרב במטבח, שעזר לה לשרוד כמעט הכל.

כשהפכה לנערה, שוב גורלה השתנה, כשהוריה המאמצים נפטרו וקרובי משפחה שלהם השתלטו על החווה והפכו אותה ל"ליכלוכית". הם עברו להתגורר בחווה שהיתה ירושתה ושיעבדו אותה, שתשרת אותם ואת כלביהם.
המלאך המושיע, הגיע בדמותו של גבריאל. שניהם ברחו יחדיו והסתתרו בבית דודו, עד שהיא בגרה ולא נדרש לה אישור אפוטרופסות. השניים נישאו, הקימו משפחה והיא היתה שוב מאושרת.
היא האמינה שלא מנופפים באושר.שהדרך הבטוחה להפוך את חבריכם לאויבכם היא להראות מאושר. הם לא סובלים את זה. האושר הוא יצירת מופת שצריכה להישאר אלמונית בכל מחיר.

אבל, גם אם לא נופפה בו, כמו כל דבר בחיים הוא זמני. גבריאל אט אט התרחק. הוא הואשם בהיותו יהודי ושחקן כפול בשתי קבוצות פוליטיות. היא החלה להאמין שהוא בוגד בה, למרות שלא העלתה בחכתה שום הוכחה לכך.
התרחקותו הפיסית שלו ממנה הובילה אותה לבגוד בו. היא האמינה שהוא לא יודע דבר על כך, ושבגידתה רק מוסיפה תשוקה ליחסיהם. אבל, האמת התגלתה במערומיה. גבריאל עזב אותה יחד עם הילדים. ולבה נשבר לרסיסים.

עם פלישת הנאצים לצרפת, מצבו של גבריאל הוחמר, כמי שהואשם בהיותו יהודי. רוז ניסתה להפעיל את קסמיה (והיו לה כאלו על גברים) על מנת להציל אותו ואת ילדיהם מגורלם. היא אף הגיעה לגרמניה להתגורר עם הימלר, שטען שהוא מנסה לאתר אותם ולהצילם. אבל למרות שהיתה קרובה לצלחת, תרתי משמה, גורלם נחרץ.
היא חזרה לצרפת והעסיקה בחורה צעירה, שלימים תהפוך לזוגתה.

בגיל 105 היא כותבת הכל, בציניות ובשנינות, אשר יאפשרו גם לזוועות הקשות להתעכל אצל הקורא.

בספר זה מצורפים 3 מתכונים ממטבחה של רוז, אותם תוכלו לנסות בבית:חצילים בנוסח פרמז'ו של סבתא ג'ו, פלאן קרמל של אמה למפור וטארט תותים בסגנון אמריקאי.

ולסיום, מצטטת לכם את הטיפים של רוז לחיים, שבעת הדברות שלה:
• חיו כל יום כאילו הוא האחרון.
• שכחו הכול אך אל תסלחו על דבר.
• נקמו זה בזה.
• היזהרו מהאהבה, כולם יודעים כיצד להיכנס אליה, אך אין יודעים כיצד לצאת.
• לעולם אל תשאירו דברים בבטן, גם לא בצלחת, גם לא מאחורי הגב.
• אל תהססו לשחות נגד הזרם. רק דגים מתים נסחפים בו.
• מתו בעודכם בחיים.

מאחלת לכם קריאה מהנה!

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)