החתול שבמותו עזר לי לעשות הסברה טבעונית אפקטיבית

מה ההבדל בין חיות בית כמו כלבים וחתולים, לבין חיות משק כמו פרות, תרנגולים, כבשים, דגים וחזירים?
מבחינת היכולת להרגיש רגשות וכאב, אין כל כך הבדלים, כל מין יש לו את ייחודו.
אבל יש הבדל תהומי בין היחס שמקבלות מהאדם חיות המשק, מול זה שמקבלות חיות הבית:
כמויות הסבל שנגרמות לסוג השני עצומות לאין שיעור והן נעשות בחסות החוק, חיות המשק למעשה שקופות לחלוטין מבחינת רוב הציבור.
לכן הרשיתי לעצמי להשתמש בסיפור שהגיע אלי על חתול קטן ומסכן שנדרס, כדי להעיר ולהאיר לגבי נקודה חשובה זו.

כלב ופרה - מה ההבדל בעצם? נלקח מדף הפייסבוק של "ויגן-פרנדלי"

הנה שתי עובדות עלי:
1. אני "חתולאית" מושבעת מאז שאני זוכרת את עצמי.
2. בשנים האחרונות מאז התקדמתי לאורח חיים טבעוני אני עוסקת בהסברה לקידום טבעונות. אני משתדלת לעשות זאת בצורה נכונה ואפקטיבית ככל שניתן.
איך שני הנושאים קשורים זה לזה?  סיפור ההסברה הבא אולי יבהיר את הדברים: זה סיפור על חתול מסכן שלא היה לו מזל. לא יצא לי לפגוש אותו, אבל יתכן שבמותו עזר להציל הרבה בעלי-חיים ממינים אחרים.

מישהי שלמדה אצלי בעבר ריפוי בקריסטלים ולאחרונה התחברה אלי דרך הפייסבוק שלחה לי במפתיע הודעת טקסט. היא לא נמצאת איתי בקשר יומיומי, אבל היה לה את מספר הטלפון שלי, ומאז שהפכה להיות חברת פייסבוק שלי היא מרבה לעשות לייקים ולהגיב באמוג'ים על פוסטים שאני מפרסמת ששעוסקים בטבעונות.

בהודעה ששלחה סיפרה שהיתה עדה למחזה מזעזע: היא נסעה ברכב שלה, ואדם שנסע לפניה דרס חתול, הרג אותו והמשיך בדרכו. הפריע לה מאד שהוא לא עצר. היא צילמה את הרכב הפוגע ושלחה אלי את התמונה בצירוף תיאור של מה שקרה ושיתוף בתחושת הזעזוע שלה.

יכול להיות שההודעה נשלחה לא רק אלי, כנראה נבחרתי בשל היותי טבעונית, כך שאני נתפשת אצלה כאדם שאכפת לו מבעלי חיים, ולכן אפשר לשתף אותי במקרה. לא יכלתי לעשות הרבה, בעיקר לתת תמיכה רגשית, אבל הנה העניין: דווקא בשל העובדה שאני טבעונית, הרגשתי שלא יהיה נכון מצידי להסתפק בכך, נכון שהיא היתה במצב רגיש, אבל כטבעונית מטעמי מוסר אני נמצאת רוב הזמן במצב רגשי דומה לזה שהיא נמצאה בו, חוסר האונים כלפי מה שנעשה לחיות חלשות ולא מוגנות מוכר לי היטב, והקושי שם כל הזמן.

 עניתי לה  שאני ממש מצטערת לשמוע שהיא היתה עדה למחזה כל כך קשה, הוספתי שהתחושה לא חדשה לי, ושאני עצמי כבר שנים מזועזעת בכל רגע נתון מהעובדה שמיליון בעלי חיים נפלאים ותבוניים לא פחות מהחתול הזה נהרגים כל יום בישראל בלבד בתעשיות המזון מהחי.

"נכון", ענתה.

המשכתי ושאלתי: "אם את מוצאת לנכון לפנות אולי ולשתף בהרגשתך, אני יכולה להבין מזה שאת טבעונית?"

היא ענתה שלא, והוסיפה שהיא אמנם מאד בעד טבעונות, אבל  לא יכולה כרגע להיות טבעונית, כי אין לה זמן, וזה נראה לה מסובך, ובמשפחה שלה מאד רגילים לאכול מהחי, ושהיא רק בנאדם אחד ואיזה שינוי היא כבר יכולה לעשות?

אני בחוות ההצלה Woodstock עם החולצה שאומרת הכל.
אני בחוות ההצלה Woodstock עם החולצה שאומרת הכל.

היא הוסיפה שהיא מאמינה שטבעונות תהיה טובה עבורה, שהיא בטוחה שאורח חיים כזה ייתן לה הרבה יותר אנרגיות.

זה הלך רוח מוכר בו האדם שאנחנו מדברים איתו חושב על עצמו, על מצבו הבריאותי ולא מסוגל לראות תמונה רחבה יותר. מדבריה הבנתי שיש אצלה בלבול מסוים בין המושגים "צמחונות" ו"טבעונות" ושהיא מודעת ליתרונות שבטבעונות, אבל  בצורה מאד חלקית. ודווקא בגלל המצב הרגיש והנקודה בה היא תיארה שהיא נמצאת מבחינת התפישות שלה,  הבנתי שיש כאן הזדמנות להסברה חשובה.

כלל בסיסי בהסברה טבעונית אפקטיבית: חשוב להבין מי עומד מולנו כדי לעשות את ההסברה הכי נכון שאפשר.

ראיתי בה אדם עם תפישה רוחנית, אהבה בסיסית לבע"ח, התעניינות  באורח חיים צמחוני/טבעוני, אבל גם לא מעט פחדים שמתוחזקים על ידי חוסר ידע. מההתנהלות שלה מולי בפייסבוק הבנתי שהיא מוכנה לפרגן בציבור לטבעונים (וזה ממש לא מובן מאליו, יש אנשים שעצם השיחה עם טבעונים, או אכילה במקום טבעוני מעוררים בהם חשש והתנגדות),והיא  בכיוון כלשהו להפחתה, אבל זקוקה לתמיכה והכלה.

כלב ופרה - מה ההבדל בעצם? נלקח מדף הפייסבוק של "ויגן-פרנדלי"
כלב ופרה – מה ההבדל בעצם? נלקח מדף הפייסבוק של "ויגן-פרנדלי"

הנה מה שכתבתי לה:
"מהיכרותי איתך אני יודעת שאת אדם רוחני עם לב  גדול. את אכפתניקית וזה ראוי לציון שלקחת קשה את מה שקרה לחתול, בתקופה האחרונה שמתי לב שאת מתייחסת לנושא הטבעונות באופן חיובי, ואת אדם שאפשר לדבר איתו. לכן אני בוחרת להגיד לך כמה דברים:

*אני לא הסניגורית של מי שדרס את החתול, אבל מאמינה שזה  לא נעשה בכוונה. למה הוא לא עצר? שאלה טובה, אני אנחש שהוא עשה חישוב שזה היה גוזל ממנו זמן, מעמיד אותו במצב לא נעים, ובעיניו מה שקרה ממילא כבר קרה…
*אם נסתכל לרגע על מה שקורה במשקי המזון מהחי, את החיות במשקים הורגים לא במקרה או בטעות, אלא במכוון ובחסות החוק, למען הצריכה. ומי שמשלם עבור זה הוא הצרכן שקונה את המוצרים, כך שלמעשה, מי שאינו טבעוני אחראי באופן ישיר למוות וסבל קשה של כמה מאות בעלי חיים בשנה לאדם!!! וזה רק בישראל בתעשיות המזון, זה יכול להיות 100 ויכול להיות 400, וגם אם זה היה רק אחד, הייתי מדברת  על זה, כי מבחינתי ומבחינת כל בעל חיים כזה, אלה החיים שלו, עבורו זה עולם ומלואו.
*לכן אני חייבת לשאול: אם אינך טבעונית – במה את שונה מאותו אדם שדורס חתול וממשיך לנסוע?
*אני מייצגת את המיעוט, גם אני התנהלתי פעם כמוך, אבל לפני מספר שנים פקחתי עיניים והיום אני מוכנה לדבר עבורם.
*פרה, כבשה, תרנגולת חזיר, עז כבש ודג הם בעלי חיים מתוקים, תבוניים, עם משפחה וחברים בדרך שלהם, והם רוצים אהבה ואת אמא ולחיות בלי פחד. במה הם שונים מאותו חתול ששלחת לי תמונה של האוטו שדרס אותו ושיתפת אותי כמה זה היה לך מזעזע? מאחר ופנית אלי ביוזמתך ושיתפת, היה לי חשוב לשקף לך שבלי להבין את זה, את עושה יום יום את אותו הדבר, רק בהיקף הרבה יותר גדול.

*ולגבי השאלה  "מה אני , כאדם אחד, יכולה לעשות?" אז אפשר לעשות, והרבה  !! גם את כאדם אחד, יכולה להתחיל בזה שתושיטי יד למדפים אחרים בסופר ותבחרי מנות אחרות במסעדה. את תרוויחי לא רק אנרגיה, אלא גם את הבריאות שלך, את המצפון שלך, שמחת חיים, שפע, וכמה שנות חיים טובות. כל מה שנדרש לצורך זה: חמלה ומוכנות והחלטה לא להשתתף יותר ברוע הזה."

איקו - חיית משק יפה במיוחד.
איקו – חיית משק יפה במיוחד.

יכלתי לומר לה שהיא מתנהלת בצביעות, ולא הייתי טועה, אבל רציתי אותה לצידי ולצד בעלי החיים, רציתי להיות יותר חכמה ופחות צודקת, ולכן דיברתי בגוף ראשון והבאתי את עצמי כדוגמה,  הבהרתי שאילו אני הייתי באה בטענות למישהו שהורג חתול בכביש ובו-בזמן אוכלת חיות ותוצרתן, הייתי מרגישה צבועה, שאני יודעת היום שהייתי צבועה בצורה לא מודעת הרבה שנים, עד שהחלטתי לא להמשיך עם זה.

כך העברתי לה את המסר וגם הבהרתי שמבחינתי: כשיודעים, אין לזה יותר מקום.

בת-שיחי ניסתה לענות, תשובותיה היו מגומגמות ונראה היה שהיא מתקשה לשכנע אפילו את עצמה.

זה היה המקום להציע פתרון ותמיכה: סיפרתי לה על"אתגר 22", ושלחתי לה קישור להרשמה. הוספתי שאני מוכנה באופן אישי לתמוך בה, ואם יש שאלה או התלבטות כלשהן שתרגיש חופשייה לשלוח לי.

היא סיימה את השיחה ב"תודה אהובה יקרה" והוסיפה כמה אמוג'ים.

אולי הצלחתי להגיע אליה ולגרום להתחלתו של שינוי, אין לדעת… בהחלט אעקוב אחרי זה בהמשך. עקרון 100 הנקודות בהסברה טבעונית אומר שהדרך מחוסר מודעות מוחלט למודעות מלאה עוברת דרך 100 נקודות, וכשאנו עושים הסברה מוצלחת, לא תמיד נגיע עם האדם שמולנו לנקודה ה-100 לעיתים נתחיל איתו מ-0 ולעיתים נזיז אותו מנקודה 20 ל-30 או מ-65 ל-70, עדין שיחת הסברה בה היו הקשבה ואמפטיה היא רק לעיתים נדירות חסרת השפעה.

**ואנחנו יודעים שלפעמים מגיעים סימנים מהיקום, אני מאמינה בזה. יומיים אחר-כך ליוויתי קבוצת אנשים לסיור בחוות-החופש, ומישהי מהקבוצה, אשה שאני לא מכירה, פנתה אלי ואמרה לי: "אני מזהה אותך מהתגית של השם, את היית המדריכה הטלפונית שלי באתגר 22, התקשרת אלי בתחילת האתגר ושוחחת איתי, עזרת לי מאד, משהו בהסברה המכילה, בטונים הנעימים,  ונכון להיום אני טבעונית כבר יותר משנה."

אני עושה הסברה טבעונית כבר 6 שנים, בכל מקום, בכל זמן, חלק מההסברה גרמה לאנשים סביבי לשינוי משמעותי בחייהם, כל שינוי כזה מציל הרבה בעלי חיים, ואם אותם אנשים עושים הסברה לאחרים הכמות גדלה והולכת.

גם אתם יכולים לפעול למען חיות: עשו הסברה, בכל מקום ובכל זמן, הכי טוב שאתם יכולים…

ויהיה נהדר אם תשתפו הפוסט הזה. תודה ♥

****************************************
תודה שקראתם !!!  דעתכם חשובה לי , ואשמח לשמוע תגובות. ניתן להגיב בסופו של כל פוסט.

כמו-כן, אתם מוזמנים לעקוב אחרי הבלוג. לשם כך יש ללחוץ על הכפתור למעלה משמאל עם ציור הסיכה והכיתוב “עקבו אחרי”, לבחור באופציה של דואר ולמלא כתובת אימייל. האתר ישלח לכם הודעת אימייל בכל פעם שיעלה פוסט חדש.

לבלוג יש גם דף שמלווה אותו בפייסבוק. אפשר לעשות לייק לדף ולראות את הפוסטים שם:
https://www.facebook.com/vegan1.spirit
ואתם מוזמנים כמובן לבקר באתר שלי: www.cmw.co.il

שלכם בברכה, מיכל.