החתול במצרים העתיקה

בחורה עם מחשב נייד

פרק נוסף בסדרה שלנו על ההיסטוריה של החתולים מסביב לעולם,

והפעם

חתולים במצרים העתיקה

התרבות המצרית מפורסמת במסירותה לחתול הביתי. ויש לכך דוגמאות רבות.

שום דבר לא השתנה..

בתור התחלה, המצרים אסרו על מכירת וייצוא חתולים לארצות אחרות. האיסור על ייצוא חתולים ממצרים היה כה חמור, עד כי הוקם משרד ממשלתי שהיה אחראי על ההתמודדות עם הבעיה וסוכנים ממשלתיים נשלחו לארצות אחרות כדי למצוא ולהשיב חתולים מוברחים חזרה למצרים.

האלה בסתת

עדויות היסטוריות וארכיאולוגיות מראות כי עד 450 לפנה"ס , העונש על הריגת חתולהיה מוות. האלה בסטט, המתוארת בדרך כלל כחתול או כאישה בעלת ראש של חתול, הייתה בין האלים הפופולריים ביותר של הפנתיאון המצרי. היא הייתה  אחראית על שמירת הבית, על הגנת הסודות הנשיים, אפוטרופוס כנגד רוחות רעות ומחלות, ואלת החתולים.

המרכז הטקסי שלה היה העיר בובאסטיס ("בית הבסטט"), אשר על פי הרודוטוס (484-425 לפסה"נ) הוקם שם לכבודה מקדש עצום במרכז העיר. הרודוטוס מספר גם כי המצרים היו מסורים לחתולים שלהם כל כך, עד כי הם הניחו את  ביטחונם מעל חיי אדם ורכוש. כאשר בית עלה באש, המצרים היו מודאגים יותר מרווחת החתולים מאשר כל דבר אחר, ולעתים קרובות היו רצים בחזרה לתוך הבניין הבוער כדי לשמור על החתולים בטוחים ומוגנים.

כאשר חתול הבית נפטר כותב הרודוטוס : "על כל תושבי הבית לגלח את גבותיהם כסימן של אבל. החתולים שמתו נלקחו לבובאסטיס, שם הם נחנטו ונקברו בכלי קיבול קדושים ". תקופת האבל הסתיימה, כאשר גבותיהם של האבלים גדלו בחזרה. חתולים חנוטים נמצאו בבובאסטיס ובמקומות אחרים ברחבי מצרים ולפעמים נקברו עם, או קרוב לבעליהם.

Cat mummy

אבל בעיני, את הדוגמה הגדולה ביותר של מסירות המצרים לחתוליהם, אפשר לראות בקרב שנערך בשנת 525 לפנה"ס עם פרס. הפרסים היו מודעים לאהבת המצרים את חתוליהם כך שהחיילים הפרסיים ציירו תמונות של חתולים על המגנים שלהם, וייתכן שהחזיקו חתולים בזרועותיהם. המצרים, שלא היו מוכנים לפגוע בחתולים (ואולי גם בעונש מוות, אם יהרגו אחד מהם), ויתרו על העיר והניחו לפרסים לכבשה. ההיסטוריון פוליאנוס (המאה השנייה לספירה) כותב כי לאחר הכניעה, רכב קמביס המנהיג הפרסי בעיר והטיח חתולים בפניהם של המצרים המובסים בזלזול.

המצרים אחראים גם על עצם השם "חתול", משום שהוא נובע מהמילה הצפון אפריקאית של החיה, "quattah", וכמעט כל מדינה אירופאית אחרת משתמשת בווריאציות של המילה. בצרפתית chat, בגרמנית katze, באיטלקית וספרדית gatto וכו'.

הם לא שכחו...

קושקט, חנות מתנות לאנשים שאוהבים חתולים (2)