החלפת שתלים ותיקוני שדיים – ד"ר רון עזריה

ד"ר רון עזריה על החלפת שתלים ותיקוני שדיים        

 בתקופה האחרונה רבים מבקשים לברר מידע על החלפת שתלים ותיקוני שדיים. במאמר זה מציג ד"ר רון עזריה מידע בכל הנוגע לניתוח החלפת שתלים ותיקוני שדיים

למי מיועד הניתוח:

ניתוח החלפת שתלים מיועד לנשים שעברו ניתוח הגדלה בעברן וסובלות מ:

התקשות קופסית והתקשות השד

שינוי צורת השדיים עקב דליפה או התקשות

נפילת השד וצניחתו

מראה שד נחות מבחינה אסטטית

התכווצות הקופסית:

שתלי החזה הינם גופים זרים המוחדרים לגוף באופן מלאכותי. אי לכך הגוף מפתח מעטפת מסביב לגוף הזר על מנת להפרידו מרקמות הגוף האחרות. התכווצות של הקופסית מתרחשת כאשר הקופסית מתכווצת ולוחצת על השתל. סיבוך זה עלול לגרום לכאב, לשנות את מיקום השתל ולהשפיע על מראה השד. הסיבה להתכווצות הקופסית אינה ידועה, אולם ידוע שזיהום חיידקי, שינויים הורמונאליים, רקע של השתל או דליפה של סיליקון עלולים לגרום אצל חלק מהנשים לתופעה זו, והיא עלולה להופיע שוב גם לאחר ניתוח נוסף.

 מהלך הניתוח:

ניתוח להחלפת שתלים מבוצע בהרדמה כללית, אורכו בין שעה לשעתיים ובמהלכו מחליפים את השתלים הקיימים בשתלים חדשים. מיקום השתלים החדשים יכול להיות באותו מיקום או במיקום שונה בבית החזה וזאת בהתחשב בממצאים שאובחנו לפני ובמהלכו. שיטת הניתוח יכולה להשתנות ממטופלת אחת לשנייה בהתאם לצורת השדיים, הסיבה להחלפת השתלים, סוג העור ואיכותו, כמות, עובי וגמישות הרקמות הרכות. יתכן ויומלץ ע"י הרופאים לבצע שינוי במעטפת העורית של השד בדומה לניתוח הרמת שד.

 סיבוכים ותופעות לוואי

שטפי דם עלולים להופיע בכ- 3% מכלל הניתוחים המבוצעים.

זיהום בפצע הניתוחי שכיח בפחות מ- 2% מכלל הניתוחים. לאחר הניתוח אנו ממליצים על נטילת אנטיביוטיקה מונעת למשך 5 ימים.

כאב: רמת הכאב והמגבלה לאחר הניתוח משתנה מאישה לאישה ומסוגי הניתוח השונים. כעיקרון, הגדלה מתחת לשריר יוצרת רגישות בהנעת חגורת הכתפיים ובמאמץ, זמן ארוך יותר מהגדלה מעל השריר. לרוב, ניתן לחזור לפעילות נטולת מאמץ, מספר ימים לאחר הניתוח. הרגישות נמשכת בממוצע כשלושה שבועות (ולפעמים גם יותר).

הפחתת תחושה באזור הפטמה מופיעה בפחות מ- 3% מהמקרים. לרוב, התחושה חוזרת עד כשנה לאחר הניתוח ובמיעוט מהמקרים התחושה אינה משתקמת. בהגדלות המבוצעות מתחת לשריר, מצאנו כי שכיחות תופעת לוואי זו נמוכה עוד יותר.

יכולת הנקה אינה נפגעת בד"כ, בשתלים הנמצאים מתחת לשריר.

קרע של השתל הוא מקרה נדיר, שכן לשתלים אלו מעטפת מאוד עמידה והסיכוי לקרע או דלף הוא נמוך אך עלול לגבור עם חלוף השנים. שתל דולף רצוי להחליף, גם אם הממצא מתגלה באופן מקרי.

תקשות קופסית: הגוף מייצר מגננות כנגד גופים זרים (השתל). כאמור, גם לאחר ניתוח החלפת שתלים יתכן ותיווצר התקשות נוספת.

 למידע נוסף יש להיוועץ ניתן לפנות לקליניקה ולהתעדכן בכל הפרטים הנוספים.

ronazaria
ד"ר רון עזריה - מומחה לכירורגיה פלסטית וכויות. ד"ר רון עזריה חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. ד"ר רון עזריה שימש כרופא בכיר במלקה לכירורגיה פלסטית וכוויות במרכז רפואי ע"ש רבין, אחראי שירות כירורגיה פלסטית, חבר סגל אקדמי בבית ספר לרפואה ע"ש סאקלר, אוניברסיטת תל אביב. ד"ר רון עזריה בוגר הפקולטה לרפואה בבית ספר לרפואה ע"ש סאקלר, אוניברסיטת תל אביב. ד"ר רון עזריה