החזירו לי את הגוף שהיה לי לפני ההיריון! מורה נבוכים – פרק ראשון

ד"ר וולף

כשיעל עברה לפני שנתיים ניתוח הרמה והגדלת חזה עם שתלים אגסיים (אנטומיים), היא לא ידעה שהיא פוסעת בצעד ראשון לקראת השלמה של מהפך גופני אשר זכה באמריקה מזמן לכינוי עממי – "מאמי-מייקאובר". יעל רק ביקשה לשחזר את הנפח והצורה של החזה היפה שהיה לה לפני הלידות וההנקות. שוחחנו אז על השינויים הצפויים במבנה וצורת השד בהמשך החיים ובחרתי יחד עם יעל בשתלי סיליקון בעלי ממדים, צורה ורכּוּת, שיאפשרו להחזיר לחזה את המלאות והרכות שאבדה לו בחלק העליון, אך לא יכבידו יתר על המידה או יאיצו את תהליך הצניחה הטבעי והבלתי נמנע.

בשבוע שעבר נפרדתי מיעל לשלום בסיום הבדיקה הגופנית הקצרה – כשבועיים לאחר ניתוח מתיחת בטן, אשר בו השלימה את המהלך ההוא – שהחל אז. יעל הייתה בטוחה שאת הבטן תצליח לעצב עם עוד מעט התמדה ועוד כמה חודשים של אימון בסטודיו בו היא מתאמנת עוד מנעוריה, אך ככל שהתאמצה יותר כן גבר התסכול: "שום דבר לא עזר לעור הרופס שהתנחל אצלי בבטן התחתונה" – כך הלינה בחיוך כשנפגשנו לפני חודשיים בייעוץ לקראת הניתוח. בביקור האחרון הזכירה לי יעל את התיאור הציורי ההוא כשהיא חוגגת את ניצחונה בחזרתה לגוף שהיה לה עוד בתקופת הרווקות – כאשר רק הכירה את בן זוגה.

בעוד שניתוחים לעיצוב החזה ניתן לבצע גם לפני סיום תכנון המשפחה, אני נוהג להמליץ לדחות את מתיחת הבטן עד לאחר סיום ההריונות. לרוב המטופלות שלי אני ממליץ להתחיל בחיזוק וחיטוב הבטן, אשר בשילוב עם הירידה במשקל המתרחשת באופן טבעי לאחר הלידה – משפרים פעמים רבות את צללית הבטן (Silhouette), גם אם במחיר של מאמץ והתמדה. לעומתן, אצל חלק מהנשים נוצר רפיון ופגיעה ביכולת ההתכווצות הטבעית של העור לאחר המתיחה הדרסטית שעבר – מצב אשר אינו משתפר בדיאטה או ספורט. בנוסף, המשקל הרב והלחץ המתמיד לאורך חודשי ההיריון יכולים לגרום לריחוק/פתיחה בין שרירי הבטן (Diastasis) – מצב מתסכל המנציח את המראה ההריוני – גם לאחר השלמת הירידה במשקל.

מתיחת בטן בה מסירים את העור הרפוי ואת רוב סימני המתיחה הקבועים שהופיעו עם השנים, מאפשרת גם לבצע קרוב של שרירי הבטן והידוק מחדש של דופן הבטן בצורה שלא ניתן להשיג באימון בלבד. פעולת ההידוק (Plication) מהווה נדבך חשוב ומשמעותי מאוד בניתוח זה.

מיקום החתך בשיפולי הבטן התחתונה מתחת לקו הביקיני – מאפשר גם להצניע את הצלקת וגם לטפל ברקמה העודפת והמראה הנפוח מעל איבר המין. אזור זה קרוי תלולית הערווה או גבעת וונוס (Mons Pubis), והוא נוטה לצבור מלאות או לצנוח עם הגיל וההריונות. מתיחת הבטן מאפשרת שינוי דרסטי באזור אינטימי זה, ולשינוי זה השלכות חיוביות על דימוי הגוף, תחושת הנשיות ולעתים אף על היחסים האינטימיים בין בני הזוג.

חלק מהמטופלות שלי פונות למרפאה בשל אחת משתי הסיבות שהזכרתי – החזה המרוקן והצנוח, או עודפי העור והרפיון בבטן, אולם לאחר חציית המכשול הפסיכולוגי ובמהלך שיחת הייעוץ – מעלות את השאלה לגבי ניתוח משולב וטיפול במקביל גם ברכיב השני.

לשאלה זו אני עונה שיש הגיון אסתטי רב בהעצמה של תוצאת ניתוח באזור אחד על ידי הניתוח באזור השני, או במילים אחרות, מראה החזה הזקוף מדגיש את מראה הבטן השטוחה – וליהפך. השיקול הרפואי המנחה הוא לברר האם מצבה הרפואי של המטופלת מאפשר להאריך את זמן הניתוח הכולל ולהשלים את שני הניתוחים יחדיו. שילוב שאיבת שומן כרכיב שלישי עשויה במקרים המתאימים לחולל שינוי חיובי נוסף ולהגדיל עוד יותר את הצלחת הניתוח.

קיים גם שיקול רפואי התומך בשילוב הניתוחים והוא היכולת לחסוך בהרדמה כללית ובתקופת החלמה והתאוששות נוספת אצל מטופלת אשר ממילא שוקלת לעבור את שני הניתוחים.

ההיגיון הכלכלי בביצוע ניתוח אחד במקום שניים ברור – זמן חדר הניתוח והוצאות ההרדמה מגולמים בכל פעולה בנפרד – וניתן לצמצם את העלות כאשר משלבים שני ניתוחים יחד.

לסיכום נדגיש שהמושג הפופולרי מאמי-מייקאובר הוא אמנם שיווקי בבסיסו ולקוח מעולמות הטלוויזיה והריאליטי, אך ההליכים הרפואיים העומדים מאחוריו מבטאים אופטימיות, התחדשות ואת רצונה של האישה לתבוע מחדש את נשיותה, לחזק את דימוי הגוף שלה ואת בטחונה העצמי, ולהקרין מכל אלה על סביבתה ועל הקשר הזוגי בבית.Mommy Makeover ד

 

הכותב ( ד"ר וולף ) הוא מומחה בכירורגיה פלסטית אסתטית ומשחזרת ועוסק בשחזורים לאחר כריתה של גידולים סרטניים

http://www.dr-wolfmd.co.il

ד''ר עומר וולף
כל מה שרצית לדעת על ניתוחים פלסטים אסתטיים ומשחזרים ממקלדתו של מומחה לכירורגיה פלסטית משחזרת ואסתטית, רופא בכיר באסף הרופא.