הזמנה לדיבייט

לפני עיקום האף, יש גם יתרונות ל"בובת אהבה". נכון, גם חסרונות. מה דעתך?

בובת אהבה הכתבה הזו, של מאי פלטי, פורסמה בסופ"ש האחרון בגליון "גלריה שישי" של עיתון הארץ.

הכתבה מבוססת על מגמה ברורה בעולם שלנו, המתמסר יותר ויותר לטכנולוגיות חדשות, בעיקר אם הן יודעות להתאים עצמן אלינו, כמו כפפה, בהתאמה אישית, יודעות לחשוב בינה מלאכותית, שלא לומר מלכותית, הרבה לפני שאנחנו מבינים מה אנחנו רוצים.

לפני שאתם מעקמים את האף ויורים חיצי ביקורת תחשבו רגע: כמה אתם מוותרים על האישיות שלכם, הפרטיות שלכם ומתמסרים לשביל בטוח ונוח שיצר לכם גוגל או פייסבוק? כמה אתם מגבילים את עצמכם לתקשורת מהירה וביקורתית, מחפיצה: בטינדר, בוואטסאפ, בפייסבוק?

יש גם יתרונות ל"בובות אהבה": תיכף אפרט.

בשנים האחרונות, אני עוסקת במחקר אודות אבדן הפרטיות מול כניסת טכנולוגיות חדשות לחיינו. מה המחיר שאנחנו משלמים ומה התמורה שאנחנו מקבלים תמורת הפרטיות שלנו. האם באמת אפשר להמנע מהמגמה הזו? איך אנחנו יכולים להנות מהיתרונות העצומים של הטכנולוגיה החדשה ולשלם מחיר נמוך יותר ממה שאנחנו משלמים היום? האם זה באמת אפשרי?

יקח לי זמן להשלים את המחקר (מוזמנים לעקוב), בנתיים, הכתבה הזו עוררה בי שאלות נוספות. אם בא לכם לעזור לי להרחיב את זוית הראייה, בלי שיפוטיות, עצרו לרגע ותחשבו לפחות של שני יתרונות ושני חסרונות של "בובת אהבה".

אני אתחיל:

יתרונות:

1. אם תהיה "בובת אהבה" אנשים ימצאו בבית שלהם מקום לפורקן ויהיה פחות אונס ואלימות ברחובות (או בכולל או במשרד).

2. בהנחה שלא תהווה תחליף לבני אנוש באופן מוחלט, יש ימים שבא לך לעשות לו mute. ביננו..

חסרונות:

1. הנוחות והזמינות תדכא כל רצון להשקיע בקשרים עם בני אנוש אמיתיים. אנשים ימשיכו להתבודד. לחיות חיים של אשלייה חברתית (יש לזה גם  מעט יתרונות).

2. אין שום תחליף למגע שלו. אף אחד לא מושלם ודוקא חוסר המושלמות מעוררת עניין ומרשה לי להמשיך להיות לא מושלמת. תארו לכם עולם בו השותף הקבוע שלכן בנוי בדיוק ככה (נכון, בעיתון הארץ לא ראו לנכון לשתף איך נראית "בובת אהבה" מושלמת של גבר, אבל יש. הם פשוט היו בהפסקה מחשיבה). אז כשאני אומרת "ככה" אני מזמינה אותך לעצום עיניים ולדמיין.

עכשיו תורך.