הורות מאוחרת היא לא להיט

בחורה עם מחשב נייד


החודש השתתפתי בלוויה של איש יקר לליבי. בן 80 היה.
לא גיל צעיר, בהחלט, ועדיין היה עצוב, בייחוד לאור העובדה שילדיו התייתמו בגיל 40 ונכדיו הצעירים איבדו סבא נהדר.
האיש הזה היה סבא של הילדים שלי והוא הפך אבא לראשונה סביב גיל 40.
המחשבות בדרך הביתה הובילו אותי להכרה שאם בחרנו בהורות אנחנו חייבים להיות קשובים ומחוברים לגוף שלנו ולהתאים את חיינו למה שאלוהים התכוון מלכתחילה – להספיק לממש הורות עד סוף שנות ה – 30.

החידושים האלה בעוכרנו

הרצון הטבעי להיות הורה פוגש את מרביתנו.
רוב האנשים הופכים להורים בגילאי ה- 20 המאוחרות לחייהם ובעיקר בשנות השלושים. אלה שדוחים את הזוגיות, החתונה והילודה מייצגים כביכול את ה"קידמה" והחיים המודרניים, ומדברים בעד הזכות והיכולת לדחות את "כל העסק".
נוצר מצב של צורך להגשמה עצמית כל-כך קיצוני שגובר על הטבע, שמצידו קבע שלא יולדים מעבר לגיל מסוים.
החידושים הטכנולוגים בתחום ההפריות מאפשרים כיום לאישה עם בעיות פריון כתוצאה מגיל מבוגר להרות, וזה נפלא. אבל מצד שני, אם לא הייתה כל הטכנולוגיה הזאת ספק אם נשים בנות 38 ומעלה היו אי פעם הופכות לאמהות. מה היו עושות אז? יש לי ניחוש שהן היו נכנסות להריון מוקדם יותר על חשבון עוד כמה שנות "עצמיות".
לא במקרה גוף האישה מתחיל לרדת בפוריות מגיל 35 ובגיל 40 ומעלה מציג ירידה דרמטית בנושא. ככה הטבע שומר על מניעת הבאת ילדים עם בעיות, וגם מגן על האם מסיבוכים (לחץ דם גבוה, סכרת הריון ועוד).
בואו נצעק את זה בקול: נועדנו להיות אמהות בטווח גילאים מסוים!
אני לא מוצאת שום חן באישה בת 48 או יותר שקוראת תיגר על הטבע ומביאה לעולם תינוק. מה יהיה הלאה איתו כשיגדל?

מה שפחות מקשיבים לו

אז נכון, 40 זה ה 30 החדש, ונשים כיום מטופחות, שומרות על עצמן, תוחלת החיים עלתה ואפשרי להרות בגיל 40 ואפילו טבעי. עדיין, כמה נקודות למחשבה.
הריון בגיל מבוגר מציב  מראש מצב עתיר סיכונים.
הריון בגיל מבוגר מקצר את שנות ההורות ה"אפקטיבית" – כשאתם מביאים מבחירה ילד בגיל 42 או יותר משמעו שאותו ילד לא יזכה שהוריו יהיו שם המון שנים בשבילו.
אבא מבוגר לא יכול לרוץ אחרי האופניים של הבן שלו הצוציק טוב כמו בן 34.
ובואו נודה בעוד דבר, אין טיימינג מושלם להורות, תמיד זה יבוא על חשבון הנוחיות שלנו איך שלא נסתכל על זה.

Netta Doron
בלוג על הורות,דילמות בהורות ונשים.אמא. במקצועי: קידום עסקים ברשת הלינקדאין, בניית נוכחות בלינקדאין לחברות ולפרטיים לאתר המקצועי: http://nettadoron.com/ netdor@gmail.com