הורות במודעות- מדריך להורים מתחילים / דבי סויסה

זהו ספר קצר וקולע עבור הורים טריים או הורים לעתיד, המכיל בתוכו עצות ומידע על הכנה להורות ועל שלבי התפתחות הילד (מלידה ועד להיותו פעוט).

הורות במודעות

"הורות במודעות – מדריך להורים מתחילים" הוא ספר הדרכה להורים שמכיל מידע על הכנה להורות ושלבי התפתחות הילד – מלידה ועד להיותו פעוט.

דבי בספרה מעבירה לקוראיה את מה שהיא למדה מהניסיון האישי שלה כאם לארבעה ילדים, מארבעים שנות ניסיון כגננת עם התמחות בגיל הרך וכמדריכת הורים ואימהות לאחר לידה.
היא מאמינה שאין דרך אחת נכונה לגדל ילדים. לכל משפחה יש את העקרונות שלה ואת הדרך המתאימה לה. לכל הורה יש סגנון התנהלות שונה עם ילדיו. הוא מביא למשפחה את השקפת העולם האישית שלו, החינוך שקיבל בילדותו, מנהגי תרבות וחוויות אישיות.
כמו כן, לכל ילד במשפחה צרכים שונים ועל ההורה לדעת להבין ולהכין את הילד ואת אופיו.
חשוב שכל ילד יתפתח בקצב האישי והטבעי שלו והתאם ליכולותיו כדי שיגיע לכל שלב בזמן המתאים לו. התפקיד שלנו כהורים הוא להעניק לו את התנאים הטובים ביותר שזה יקרה.

להיות הורה בפעם הראשונה זה מרגש ומשמעותי.
כשבני הזוג הופכים להורים לתינוק כל אחד מהם חווה תהליך שונה. האם עוברת שינויים הורמונליים ורגשיים בזמן ההיריון ולאחר הלידה, והאב עובר בעיקר תהליך רגשי ומשמעותי לא פחות. יש גם שינויים בסדר החיים. מוקד תשומת הלב עובר לתינוק. מתח וחששות עלולים ללוות את התהליך לקראת הלידה וגם אחריה. שאלות עשויות להציף את העתידים להיות הורים- איזה מין הורה אהיה? איך נעמוד בכל המטלות והדרישות של התינוק הקטן? ועוד.
התקופה הראשונה בבית היא תקופת הסתגלות לשינוי שחל בבית ולתפקיד ההורי של כל אחד מבני הזוג. זו תקופה של התרגשות והיקשרות לתינוק החדש ולמידה של מיומנויות חדשות.
בספר זה תקבלו עצות עבורכם הורים טריים או הורים לעתיד וכמובן מידע חיוני שכדאי לדעת.
אבל הכי חשוב, כפי שדבי כותבת בספרה, הוא שבסופו של דבר אתם מחליטים איך לגדל את הילד שלכם בדרך המיוחדת והמתאימה לכם! סמכו על עצמכם ועל האינטואיציה שלכם! אתם מכירים את עצמכם ואת ילדכם הכי טוב!

הספר מחולק לארבעה חלקים: הורות וזוגיות, התפתחות התינוק, פעוטות ובשעות הפנאי.

בחלק הראשון- הורות וזוגיות– תוכלו לקרוא על:
• התהליכים שעוברים עליכם לפני הלידה ומיד אחריה.
• על חשיבות האב- לרוב, אימהות הן אלו שדואגות לטיפול הראשוני בתינוק. יחד עם זאת, חשוב שגם האב ישתתף ויטפל בתינוק. כך יהיה חלק בלתי נפרד מגידולו של התינוק.
• שמירה על הזוגיות- הגעת תינוק קטן לחייכם עלולה לשנות את הזוגיות שלכם. כיצד בכל זאת תוכלו לשמור על זוגיות טובה ויציבה? דבי ממליצה להקפיד על: הקשבה, קבלה וכבוד הדדי, הודיה, חשיבה חיובית, זמן איכות זוגי, קבלת שינויים ותקשורת יעילה בין בני הזוג.
• אימא חוזרת לעבודה- חזרה לעבודה זו החלטה לא פשוטה מבחינה רגשית. לכל אחת סיבה שבגללה עליה לחזור לעבוד, וכל רגש וחשש שמלווים אותך בעניין לגיטימיים. לעיתים אימהות עשויות לשאול את עצמן שאלות כמו- איך אעזוב את התינוק שלי שרק נולד? איך הוא יסתדר? האם יצליחו להרגיע אותו כשהוא בוכה? האם הוא יהיה בסדר בלעדי? ועוד.
• שאיבת חלב- הסיבה העיקרית שבגללה רצוי לשאוב חלב אם היא צבירת מלאי של חלב עבור התינוק כשאת חוזרת לעבוד ולא נמצאת עמו זמן ממושך. זהו גם פתרון טוב במקרים שבהם את נעדרת לזמן קצר יותר.


בחלק השני- התפתחות התינוק
– תוכלו לקרוא על:
• התפתחות מוטורית עד גיל שנה- המערכת המוטורית כוללת את היכולת לבצע תנועות רצוניות. מה נחשב לקצב התפתחות תקין? בפרק זה תוכלו לקרוא גם על תרגילים להתפתחות מוטורית.
• התפתחות המשחק עד גיל שנה- המשחק עבור התינוק הוא גילוי דברים חדשים. המשחק הוא כל דבר המגרה אותו להשתמש בגופו, בחושיו ומפתח את מחשבתו. השתתפות ההורה במשחק ומתן חיזוקים, מפתחים בילד ביטחון עצמי.
• פיתוח הרגלי אכילה- גמילה מהנקה, היכרות עם מזונות מוצקים ואילו מזונות מומלצים.
• התפתחות השפה- היכולת לרכוש את מיומנות השפה תלויה בבשלות כל המערכות, ולכל ילד קצב התפתחות שפתי משלו.
• התפתחות רגשית וחברתית- הקשר הראשון של התינוק הוא עם הוריו. תקשורת עם בני אדם אחרים נובעת מהצורך של התינוק להרגיש אהוב, בטוח ומוגן. התינוק לומד ומתפתח רגשית תוך חיקוי הסביבה.
• פחדים ראשונים- פחד הוא רגש טבעי שכולנו חווים במצבים שונים בחיים. אצל ילדים פחד מופיע כחלק מהתהליך ההתפתחותי וקשור לחוסר הבנה של מצבים יום- יומיים.
• הגן הראשון- איך בוחרים את הגן? הסתגלות בימים הראשונים? בפרק תוכלו לקרוא גם טיפים לפרידה בבוקר, כשהילד הולך לגן.

בחלק השלישי -פעוטות – תוכלו לקרוא על:
• חשיבות הגבולות- כולנו זקוקים לגבולות. גבולות נותנים לנו תחושה של ביטחון פיזי ורגשי. הם נותנים יציבות ותחושה שיש כללים שמכוונים אותנו. ההורים הם הביטחון של הילד. הוא זקוק לעזרה שלנו כדי לווסת את עצמו. לא תמיד קל להציב גבולות. אך עבור הילד תחושת חוסר הגבולות גורמת לו להרגיש מבולבל ושאין לו על מי לסמוך.
• גיל שנתיים המאתגר- בגיל שנתיים מתינוק תלותי לגמרי במבוגר התינוק הופך לילד עם דעה משלו שרוצה להיות עצמאי בדברים מסוימים ומתעקש לעשות הכל לבד בדרך שלו. זו תקופה מתסכלת לילד ולהורים כאחד. זו תקופה של קונפליקטים אצל הילד.
בפרק תוכלו לקרוא כיצד להתמודד עם מצבי תסכול, התקפי זעם, עם תחושת הכעס וכיצד לעודד ולשבח את הפעוט.
• פיתוח עצמאות- מגיל צעיר תינוק יראה סימנים לעצמאותו. כשילד עושה דברים בעצמו, זה נותן לו תחושה של יכולת והצלחה. הוא מפתח יכולת התמדה כי חשוב לו להצליח ובדרך הוא לומד גם פתרון בעיות. תפקידנו כהורים הוא לפתח ולעודד את הילד להיות עצמאי כדי שיוכל לרכוש מיומנויות שיועילו לו בהמשך חייו.
• לילה טוב- עבור ילדים רבים טקס קבוע לפני השינה מקנה ביטחון ומקל על המעבר מערנות לשינה. בין הדברים היכולים להיות חלק: סידור משחקים, ארוחת ערב, אמבטיה, צחצוח שיניים ושעת שינה.
• גמילה מחיתול- מהם הסימנים ההתפתחותיים האפשריים המצביעים על כך שהילד מוכן לתהליך הגמילה? זהו שלב משמעותי הדורש המון סבלנות וכוחות.
• גמילה ממוצץ- גמילה ממוצץ פירושה פרישה משמעותית של הילד מדבר אהוב. מתי ואיך להתחיל? ומהם השלבים בתהליך?
• אח חדש נולד-מזל טוב! אתם מצפים לתינוק חדש במשפחה. הצטרפות אח או אחות למשפחה משנה את המערך המשפחתי שמצריך הסתגלות למצב החדש. השינוי מלווה בדרישות ואתגרים חדשים. באופן כללי, מומלץ לחכות ולספר לילד על אחיו או אחותו שעתידים להיוולד קרוב לזמן הלידה.

בחלק הרביעי- בשעות הפנאי– תוכלו לקרוא על:
• משחקים- הורים רבים שואלים אילו משחקים הכי מתאימים לילדיהם. התשובה לכך פשוטה- המשחקים הנכונים לילדים הם המשחקים שהילד אוהב. משחקי בנייה, משחקי השחלה, פאזלים, כדור, משחקי דמיון, משחקי חול ומים.
• יצירה- לפעילות יצירה מקום מרכזי בהתפתחות הילד. כשהילד יוצר הוא משתמש בדמיון שלו ויכול להביע את עצמו בחופשיות ואותנטיות. עזרו להם להתנסות בחומרים שונים. מהי פעילות יצירה? אילו פעילויות יצירה יש לגיל הרך?

הספר כתוב בצורה קולחת ופשוטה, מתומצתת ועניינית. והוא יכול להיות מתנה מקסימה להורים טריים או הורים לעתיד.

מאחלת לכם קריאה מהנה והמון מזל טוב!

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)