הורות באתגר הקורונה

איך נוכל להיות שם בשביל ילדינו בימים של מגפה עולמית? איך נוכל להסביר להם את המתרחש, כל זאת בטור האישי של שילי פרלמן, הכנסו.

לפני כעשור שפעת החזירים "השתוללה" – התקשורת לא הפסיקה לידע, להפחיד ולתת הוראות הפעלה ואני כאמא הרגשתי את כובד האחריות לגבי הילדים. באותה תקופה גם בני נדבק בשפעת החזירים ונכנס לבידוד בית. התלבטנו איך לנהל את כל מה שקורה בבית, גם אנחנו הינו מבולבלים ומבוהלים.

הורות באתגר הקורונה הבית של שילי פרלמן

מה שהבנתי באותה העת היה שאנחנו אלה היכולים להשפיע על האופן בו הדברים נכנסים אלינו הביתה, מה אנחנו משדרים לילדים ואיך נוכל להיות שם בשבילם כשכל העולם בחוץ גועש ורוגש.

אנחנו בעיני ילדינו מצטיירים לעיתים כ'גיבורי על' ששולטים במצב אבל בפועל ישנה מציאות שחזקה מאיתנו ואנחנו גם כן מפחדים, מרגישים חסרי אונים ולא תמיד יודעים את התשובות לכל השאלות – איך נוכל להעניק לילדינו ביטחון?

מגיפת הקורונה מתפשטת בצעדי ענק וקשה לעכל את כל זה, כדאי לשים לב לכמה נקודות:

  • לאילו תכנים הילדים שלכם חשופים ובאיזו תדירות?
    בימים כאלה, אנחנו מחוברים לווריד עם חדשות בכל מדיה אפשרית – התכנים המוצגים שם מועברים בדראמתיות וללא הפסקה, חשוב לסנן את כמות החדשות בתוך הבית.
  • מה הילדים קולטים? רצוי שהילדים שלנו יתעדכנו דרכינו ולא ממקורות אחרים. דאגו שהרגוע מבינכם ידבר עם הילדים תוך הצגה ברורה, פשוטה וענינית.
  • ילדים מקבלים ביטחון משיגרה ומקביעות של דברים, נסו לשמור על שגרה כמה שאפשר בתוך המציאות הלא פשוטה הזו.
  • ילדים נוטים לקחת על עצמם אחריות לא להם – מה עושים? תגידו להם שאנחנו אחראיים לדאוג לכל מה שצריך.
  • הילדים שלנו לפעמים פוחדים להכביד ולפעמים לא יודעים לבטא, וזה עלול ליצור תופעות שבאות לידי ביטוי דרך הגוף – חוסר יכולת לישון, כאבי בטן, כאבי ראש, פיפי במיטה, התנהגות ילדית, בכי לא מוסבר, עצבים ועוד. דברו על זה – זה כבר יעשה חלק מהעבודה.
  • במה עוזר הדיבור? כשילד מדבר הוא עובר תהליך, הוא נותן מקום לדברים וזה יוצר תנועה שתאפשר משהו אחר, לכן כל כך חשוב לתת לילד לדבר את עצמו ולשמוע אותו.
  • מה לשאול אותם? תשאלו את הילדים שלכם האם יש להם שאלות. נסו להבין מה הם שואלים ולא לפרשן את השאלות שלהם וענו בפשטות ועד כמה שניתן ברוגע.
  • ילדים שמים לב לפרטים, הם רואים אותנו ומקשיבים לנו מהצד (הרבה!) בעיקר ב"שיחות של מבוגרים", שימו לב מה אתם אומרים ולא רק במילים. שפת הגוף שלנו משדרת המון והילדים שלנו ישר קולטים את זה.

לא פשוט להיות במצב הזה. זה קשה לכולנו, אני נמצאת כאן בשבילכם ואתם מוזמנים לדבר על זה בקבוצה שפתחנו "הורות של חופש", שם תוכלו להעלות שאלות, להחליף דעות, לדבר, לפרוק, לעכל ולעבד את מה שעובר עליכם ועל ילדיכם.

 בריאות! שילי.

shailyshome
נעים מאוד - אני שילי פרלמן, נשואה ואם לארבעה ילדים, תושבת שוהם ובעלת המייזם "הבית של שילי". בבלוג אשתף בטיפים ורעיונות לחיזוק הקשר המשפחתי. מוזמנות לעקוב אחרי