הורדוס – תערוכה חדשה וראשונה מסוגה בעולם במוזיאון ישראל – חובה לראות

המלצה חמה : "מסעו האחרון של מלך יהודה" תערוכה וסיור מרתק למבוגרים ולילדים, שיחזורים ופעילויות במוזיאון ישראל בירושלים

יש אנשים, שלא עוצרים, עד שהם מוצאים את מה שחיפשו, גם אם מדובר ב-40 שנות חיפוש, פרופ' אהוד נצר ז"ל לא ויתר עד שמצא את קברו של הורדוס בחפירות בגבול מדבר יהודה, בהן גם מצא את מותו.
גם אם הורדוס לא נכלל בתחומי העניין שלכם, את התערוכה החדשה עליו, אסור לכם לפספס. היה לי הכבוד להיות בין הראשונים, שביקרו במוזיאון ישראל בירושלים, בתערוכה החדשה "הורדוס – מסעו האחרון של מלך יהודה" ולהנות מההדרכה המרתקת של ד"ר סילביה רוזנברג, אוצרת התערוכה, שהשתתפה בחפירות הארכיאולוגיות יחד עם פרופ' אהוד נצר ז"ל והידועה כמומחית בציורי קיר.
התערוכה מאוד מיוחדת, מוקדשת כולה להורדוס ומכילה כ-250 ממצאים ארכיאולוגיים, שנתגלו לאחרונה בהרודיון, ביריחו ובאתרים נוספים, שאיפשרו לחוקרים להבין את הורדוס טוב יותר הן מבחינה פוליטית והן מבחינה אדריכלית ואסתטית. המראות מיוחדים ומדהימים ביופיים ומגיעים לשיאם בחדר האחרון, בשחזור של אחוזת הקבר.

ניסיתם להרכיב פאזל של אלפי חלקים, בלי התמונה ? צוות מעבדת השימור של מוזיאון ישראל בעת עבודת שחזור פריז הסטוקו מתוך אלפי חתיכות שהתגלו במהלך החפירות בחדר האירוח המלכותי בהרודיון. צילום © טל רוגובסקי

מסלול התערוכה

מסלול ההליכה בתערוכה מדמה את מסלול הלוויה של הורדוס שתוכנן בקפידה ע"י הורדוס עצמו ונמשך לאורך כ-40 ק"מ מארמון החורף המפואר שלו ביריחו, דרך ירושלים ועד אחוזת הקבר בהרודיון, שם נקבר במאוזוליאום הפונה לירושלים.
הכניסה לתערוכה מיוחדת ומנתקת את הקהל מכל רעשי הסביבה. האוצרים בחרו להתחיל את התערוכה מאזור המדבר, שם פרופ' נצר חיפש אחר קבר הורדוס במשך 40 שנה.

מה בתערוכה ?

אם אתם לא רוצים לקחת הדרכה או אוזניות להאזנה, אתם מוזמנים להנות מהסקירה שלי, שעוברת חדר-חדר ונותנת הסבר כללי על מה שרואים. מיד לאחר פירוט הסיורים המודרכים.

פעילויות מיוחדות לילדים בעקבות תערוכת "הורדוס – מסעו האחרון של מלך יהודה"

1. "סודות ושקרים בארמונו של הורדוס" – סיור מודרך בניחוח תיאטרלי המותאם לילדים בני 6 ומעלה, בחופשת הפסח, בין התאריכים 27.03-28.03.13 בשעות 10:30, 13:00, עלות : 20 ש"ח (רכישת כרטיסים במקום, כמות המשתתפים בסיור מוגבלת)
2. "הורדוס: חיים וכאלה" – הצגה של תיאטרון "מקום" על חייו של הורדוס, לגילאי 6 ומעלה, בחופשת הפסח, בתאריך 28.03.13 בשעה 11:00, באודיטוריום ע"ש שפרינגר. ההצגה תחשוף את כל המשפחה למסע מעמיק, ססגוני ומשעשע של חייה של אחת הדמויות המרתקות והשנויות במחלוקת בהיסטוריה של העם היהודי. עלות : 30 ₪ ילד ומנוי, 60 ₪ מבוגר (המחיר כולל כניסה למוזיאון) (רצוי להזמין כרטיסים מראש באגף הנוער או באתר האינטרנט של המוזיאון)
3. משחק משפחתי בעקבות הורדוס, שמתנהל באמצעות דף הפעלה המחולק במקום בחינם.

שיח גלריה

עם האוצרים דודי מבורך וסילביה רוזנברג, יום רביעי ה-13 מרץ 2013, שעות : 11:00, 11:30, מקום: אולם הרי ובלה ווקסנר

חדר הכס המלכותי

חדר הכס של הורדוס קטן יחסית למישהו שנחשב לדמות מגלומנית. החדר שוחזר מהקטעים המקוריים של ציורי הקיר של החדר. החלק העליון נבנה מפרגמנטים (חלקים), שנמצאו בחפירות על הרצפה. הצבעים שהיו בחדר המקורי הצביעו, שמדובר באדם רם מעלה. למשל, הצבע הורוד-אדום המכונה צינבר הובא מספרד, מהמכרה הפרטי של הקיסר אוגוסטוס. הצבעים בחדר המשוחזר אינם מקוריים.
סגנון הציור שבחדר חדש לתקופה ההיא והופיע בשנים אלו ברומא עצמה, בארמון של אוגוסטוס. קירבתו של הורדוס לקיסר אוגוסטוס איפשרה לו להכיר את האופנה האחרונה ולהביא אותה אליו.

ההכנות לתערוכה - חדר הכס המלכותי - צילום : אלי פוזנר

הורדוס הבנאי הגדול

המייזם הידוע של הורדוס, הבנאי העיקרי של הארץ, היה בניית הר הבית ובית המקדש, אך בנוסף הוא בנה ארמונות, מצודות, מבני ציבור, מקדשים פגאניים וערים שלמות. הוא שילב מסורות וחומרי בנייה מקומיים עם טכנולוגיות וסגנונות רומיים. למרות ההתנגדות למעשיו, האצולה הירושלמית הבינה שכדאי להתאים את עצמם להנהגה ולכן שילבו את אורח החיים היהודי עם סגנון רומי.
מה בחדר ? האמבטיה הפרטית של הורדוס מהארמון בקיפרוס (ביריחו) לצד רצפת הפסיפס. האמבטיה עשויה כולה מאבן קלצית מערות שלמה אחת והרצפה – משילוב של אבן גיר וביטומל, בטכניקה מיוחדת, שנקראת אופוס סקטילה. הרצפה הורכבה לפי הדוגמאות שנמצאו על רצפת החפירות.

אמבט אבן מקיפרוס ושחזור של רצפת אופוס סקטילה מקיפרוס והרודיון, צילום : אלי פוזנר

בחפירות בארמון ביריחו נמצאו גם הקערות המקוריות של הצבעים, איתם ציירו את ציורי הקיר וגם עציצים עם אדמה מקורית.
הארמון במלואו משוחזר באנימציה, שמופיעה על גבי קירות החדר.

ירושלים

באולם שמוקדש לירושלים מוצגים פריטים מבית המקדש, שהתגלו בחפירות בהר הבית, כמו למשל : פריטי אומנות גילוף באבן.

אוצרי התערוכה, דודי מבורך וד"ר סילביה רוזנברג ניצבים ליד פריט אדריכלי מתקרת שערי חולדה להר הבית, ירושלים צילום© אלי פוזנר

הורדוס העסיק כ-10,000 פועלים בבניית בית המקדש ואפילו היו לו תורמים יהודים, שתרמו כסף לריצוף אחד האולמות במקדש ואת ההוכחות אפשר לראות בכתובות שנמצאו בחפירות.
אבן עם כתובת של תורם יהודי

מחסני האוכל של הורדוס

הורדוס כלכל את מעשיו גם מבחינה פוליטית. הוא אירח את האצולה הרומית ורצה להעניק להם את החיים, שהורגלו אליהם ולכן דאג להביא ארצה כמויות גדולות של אוכל, כמו, גארום, רוטב דגים, שנחשב לדליקטס, למרות ריחו המסריח, תפוחים ומוצרי מזון אחרים בכדים ויינות באמפולות. כשהמזון והיין הגיעו ארצה, דאגו לפזר אותם בכל ארמונותיו של הורדוס.

הורדוס קנה בציר שלם של יין, באמצעות סוכנים שלו שהיו פזורים במקומות שונים וקנו עבורו את היינות הטובים ביותר. לכל אמפולה הוצמדה תווית, עליה היה כתוב סוג היין, שנת ההגעה ושהיין שייך למלך הורדוס.

המסדרון הקיסרי

המסדרון הקיסרי מציג את היכולות של הורדוס לתמרן במצבים חדשים ואת הריקוד העדין שלו בין האימפריה הרומית, שכבשה את המזרח ובין היהדות. מצד אחד הוא בונה מקדש בירושלים ומצד שני בונה מקדשים גם לקיסר. הורדוס פועל במקביל ב-2 העולמות ועובר בין הצדדים בלי בעיה, למשל, הוא התמנה למלך בעיקר הודות לנאמנותו לאנתוניוס ששירת באזור. במסדרון הקיסרי רואים את פסליהם של אנטוניוס, קליאופטרה ואוגוסטוס וסמלים, שמייצגים אותם, כמו בושם האפרסמון, מזרקה מבית המרחץ וכלים מאוד יקרים.

גביעי זכוכית מפוארים מימיו של אוגוסטוס, המאה הראשונה לספירה כלים מסוג זה, אשר שימשו במשתאות המפוארים של האריסטוקרטיה הרומית, וודאי שימשו גם בארמונותיו של הורדוס, צילום © מוזיאון המטרופוליטן לאמנות

חדר האירוח המלכותי

בכניסה לחדר רואים את העמודים המקוריים של התיאטרון, שמאחוריו היה החדר המצוייר. ציורי הקירות בחדר זה צויירו בטכניקה חדשה, יבשה. כל מה שרואים בחלק העליון, הוא שחזור של חלקים מקוריים, שנמצאו על הרצפה בחפירות. הצליחו אפילו לשחזר 2 חלונות מצויירים (אחד מהם, בתהליך עבודה של 3 שנים). הציורים מתארים קטע מקרב ונוף ייחודי הקשור למצרים. ההנחה היא, שהציורים צוירו לכבוד ביקורו של אגריפס, שיוכל לראות איך מצרים נכבשה.

ציור קיר של נוף מהפינה הדרום מערבית של החדר, צילום © מוזיאון ישראל, ירושלים / מידד סוכובולסקי

הקבר של הורדוס

גולת הכותרת של כל התערוכה והגילוי המיוחד של פרופ' נצר – מבנה מונומנטאלי אדיר, הקבר של הורדוס, שנמצא בגובה של 25 מטר. אחוזת הקבר כללה גן פורח, טרסות עם בורות השקיה ואפילו מקווה קטן לטהרה. אוצרי התערוכה החליטו להתעמת עם האתגרים ההנדסיים שהציב הורדוס וכדי לשחזר את אחוזת הקבר, הם קדחו יסודות חדשים ברצפה וחיזקו את קירות החדר וכך יכלו להעמיד 13 טון של עמודים במוזיאון. עבודות השחזור חיזקו יותר את ההבנה, שהורדוס היה מעורב בבניה, בבחירה של המקומות ובהתעקשות עליהם, למשל, 2 הקירות התומכים, שנמצאו בתוך בור המים, שמעליהם נבנה הקבר, נבנו על-מנת לתמוך בקבר והורדוס לא ויתר על המיקום של הקבר, כיוון שזו הנקודה, שממנו רואים את הקבר גם מהר הזיתים וגם מהר הצופים. השחזור כלל קטע מהגג של הקבר ואת 3 ארונות הקבורה, שנמצאו במקום, אחד של הורדוס ועוד 2, שלא יודעים מי הם.

עבודה על שחזור הקומה העגולה העליונה מהמוזוליאום של הורדוס בחלל התערוכה במוזיאון ישראל צילום © אנדרי ואינר

ארון הקבורה של הורדוס, מגולף באבן-גיר אדמדמה ומעוטר ברוזטות ופלמטות צילום © מוזיאון ישראל, ירושלים / מידד סוכובולסקי

איפה, מתי וכמה ?

התערוכה תציג עד ה-5.10.13 במוזיאון ישראל, שדרות רופין 11, הקריה, ירושלים
שעות פתיחה : א, ב, ד, ה 10:00-17:00, ג 16:00-21:00, ימי ג' בחודש אוגוסט 10:00-21:00, ימי ו וערבי חג 10:00-14:00, שבת 10:00-17:00
למחירים לחצו כאן
בנוסף, כל מבקר יכול לקבל ערכות האזנה עם הסברים חינם בעמדת חלוקה של ערכות האזנה, סמוך לכניסה לתערוכה, בשעות פעילות המוזיאון.