הומאז' ליום המורה

ספרים שהם מורי דרך… הומאז' ליום המורה

בשבוע שעבר נחגג יום המורה- יום שמטרתו לשים זרקור על האנשים שבאמת עושים עבודת קודש ועדיין, כמעט שקופים.
הסלוגן "מורה טוב- מורה לחיים", הוא כל כך נכון! למורים יש השפעה כל כך גדולה על הילדים שלנו, לטוב ולרע ומורה טוב יכול לשנות חיים של ילד מקצה לקצה. אפשר לראות את זה בסדרות הדוקומנטריות שהיו לא מזמן- "אחרי הצלצול" ו"בית ספר לתקווה" ואפשר להסתכל על עצמנו, או על הילדים שלנו.
אני יכולה להעיד על עצמי שכשהייתי בתיכון (אולפנה צביה בעפולה) לא היה לי איזה מורה שהשפיע על האופי שלי, או שהיווה עבורי השראה (כבן אדם), אבל היו שני מורים שאולי בזכותם אני היום כותבת לפרנסתי- המורה שלי לתנ"ך והיסטוריה (אותה מורה) והמורה שלי לספרות ואזרחות. שניהם הפכו את המקצועות האלה לכל כך מעניינים ואת הלימוד של החומר לכל כך חווייתי שלא רק שאני זוכרת אותם עד היום, אלא שאני אוהבת את המקצועות האלה עד היום.
מאז עברו לא מעט שנים והיום אני לומדת בעיקר מספרים. הכל אפשר ללמוד מספרים- מדברים על עצמך ועד איך להצליח בראיונות עבודה. זה מה שכיף בהם- ספרים הם פשוט אוצר בלתי נדלה של ידע שמועבר מאותם מורים (גם אם הם לא עובדים במערכת החינוך הכה כפויית טובה). אז כהומאז' ליום המורה, הנה סקירה של כמה "ספרי לימוד" חשובים ומעניינים במיוחד, בפן הפרקטי ובפן הרוחני-פנימי:
"המועמד הנבחר- להתקבל לעבודה: הגישה שעובדת", מאת יעל מהודר, הוצאת סטימצקי
2016-12-26
מדריך מקיף ומעמיק גם למחפשי עבודה וגם למגייסי העובדים. יעל היא יועצת ארגונית, מומחית לניהול ולקריירה ובעלים לשעבר של חברה לגיוס בכירים. בספר היא מפרטת את צורת החשיבה של המגייסים ומעניקה המון המון טיפים פרקטיים ויעילים לכל שלב בדרך לחיפוש עבודה- מאיך לכתוב קורות חיים בצורה טובה ועד איך לנהל משא ומתן על השכר.
השפה נגישה וגם אני, עצמאית שלא מחפשת עבודה כשכירה, מצאתי שם המון המון מידע וטיפים יעילים להתנהלות עסקית. מומלץ!
"זמן שמים", מאת מיכל כהן-חי, הוצאת מדיה 10
ספרה של מיכל כהן חי - זמן שמיים
את מיכל כהן-חי אתם ודאי מכירים מהספר האלמותי "תפילילה" שכתבה יחד עם מאיה חנוך. הספר הזה שלה הוא סוג של מדריך לנשים, שבשפה מקסימה ועדינה מוביל להתבוננות פנימית שקטה, מעורר תהיות ומחשבות ומכוון למקום שבו אפשר לעצור רגע ופשוט להיות.
משהו בספר מאוד הזכיר לי את תפילילה, שגם שם יש משהו שמזמין לעצור רגע, "להתבונן אל העולם מסביב" ולהודות על מה שיש. בשגרה העמוסה, צריך לפעמים מישהו שיזכיר לך את הדברים האלו וזה בדיוק מה שהספר הזה עושה. מקסים.
"רשומות העברת האור- דנקורוקו", מאת קיזן ג'וקין (תרגום- ענבל טפר), הוצאת סטימצקי
כריכה קדמית-ענבל טפר-דנקורוק-רשומות העברת האור
תורת התרבות הרוחנית של המזרח הרחוק של קיזן ג'וקין, שחי בין השנים 1268-1335 ונחשב לאב מייסד, מפיץ הסוטו זן ביפן ולמורה הזן שהניח את התשתית לאחד מהזרמים הבודהיסטיים המובילים בעולם.
הספר בנוי כמעין ביוגרפיה רוחנית, שבה מספר קיזן על רגע ההתעוררות שלו ועל עוד 52 דורות של מורים "ערים". בגלל שיש המון מונחים תרבותיים, הספר מלא בהערות והסברים, שקצת הקשו עליי את הרצף של הקריאה, אבל למי שמתעניין בתורה הבודהיסטית, בתרבות המזרח ובזרם הרוחני של סין, יפן והודו- זה ספר פילוסופי מעניין מאוד. דרושה סבלנות.
"ניצחתי ואנצח", מאת יצחק ישראל שימרון, הוצאה פרטית
צילום ליקוטי גדול ורוד
שיעורי מודעות רוחנית שמבוססת על תורת החסידות של הבעל שם טוב ורבי נחמן מברסלב, אבל ממש לא ספר "מחזיר בתשובה".
קודם כל- העיצוב של הספר דומה לספרי הגמרא המהודרים, רק בורוד, עם כריכה קשה ועיטורים אופיניים, שזה פשוט מקסים.
הספר עצמו ערוך בשיעורים, שהם סוג של מונולוגים פנימיים עם המון שאלות, הרהורים, תהיות ומשפטים מחזקים. אפשר לפתוח את הספר באקראי ולקרוא על מה שהזדמן, או לקרוא אותו ברצף והיופי הוא שזה בכלל לא משנה אם אתם דתיים או לא, מאמינים או לא, הספר הזה הוא באמת לכולם. כי הרי "מכל מלמדיי השכלתי" ויש המון מה ללמוד מהבעל שם טוב ומרבי נחמן מברסל, שהיו אנשים חכמים מאוד ואופטימיים מאוד.

Ya'arit Trabelsi
אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה