הוואנה בישראל – "ליזט אלפונסו דאנס קובה" במופע אסתטי וחושני

נכון שהיתם מהופנטים לקליפ עוצר הנשימה של השיר 'Bailando' של אנריקה איגלסיאס? אז אלו הרקדניות שיופיעו במופע של 'ליזט אלפונסו דאנס קובה'. איך אפשר לפספס מופע כזה חי אצלנו? אני כמובן שהלכתי, ואני כאן כדי לספר 🙂

- ליזט אלפונסו דאנס קובה  Alas p Compás GTH
צילום: Alas p Compás GTH

אחד השירים הלטיניים האהובים עלי ביותר הוא "Bailando" של אנריקה איגלסיאס. המקצב והאנרגיה לא ישאיר אף אחד אדיש. כן כן, תמיד כשהשיר מתנגן תוכלו להבחין בתנועות גוף, אפילו זעירות מצד המאזינים.
בקליפ המהפנט ביופיו, כיכבו בנות להקת "ליזט אלפונסו דאנס קובה". וכמו שתמיד אומרים, העם לא טועה. הקליפ נצפה כבר יותר מ-3 מיליארד פעמים ביוטיוב! אני בטוחה שאני לקחתי חלק פעיל בזה ;-)

הלהקה שהופיעה כבר ברחבי העולם והידועה ביכולות המופלאות והמקצועיות האדירות שלה, מגיעה לראשונה לישראל עם המופע " FUERZA Y COMPAS", בניהולה של הכוריאוגרפית הקובנית החשובה ליזט אלפונסו (Lizt Alfonso).
להקת "ליזט אלפונסו דאנס קובה" הופיעה כבר בחמש יבשות, 24 מדינות ויותר מ-430 ערים. יותר מ-2.5 מיליון איש כבר צפו במופעי הלהקה. אז הגיעה הזמן שגם אנחנו נצפה במופע כאן בישראל, לא?

ביקור זה נחשב לאירוע תרבותי מיוחד מאחר ולקובה אין יחסים דיפלומטיים בישראל וזוהי הזדמנות נדירה לחוות פה בישראל את הלהקה המייצגת בווירטואוזיות את האלמנטים והשורשים המרכיבים את הקצב, התנועה והתרבות של קובה עם פרשנות עכשווית.

- ליזט אלפונסו דאנס קובה - קרדיט צילום  Alas Elogio GTH
צילום: Alas Elogio GTH

הלהקה מורכבת רק מרקדניות ומלהקה מוזיקלית המלווה את כל ההופעות. המוזיקה חייה וכוללת נגינה ושירה בחלק מהשירים. הלהקה מנגנת לה מאחור והרקדניות מקדימה מוסיפות לצלילים ולמנגינה הספרדית מקצב בתיפוף צעדי הפלמנקו שלהן.

המופע אתו מגיעה הלהקה לישראל מציג את סגנון המחול הייחודי של אלפונסו: איחוד של פלמנקו, בלט, ריקוד ספרדי וריקוד אפרו-קובאני. כאשר השילוב של כל הסגנונות הוא בעצם מרקמה הייחודי של קובה בת ימינו. קובה היא ארץ שבה התערבבו מספר השפעות מוזיקליות מרחבי העולם, וייצרו מרקם ייחודי ועשיר. הסגנונות המוזיקליים שמקורם בקובה מכסים קשת רחבה של תחומים: שירי איכרים, מוזיקת ריקודים, מוזיקה אפריקאית שבטית.

ליזט אלפונסו דאנס קובה  - Iveliz Canovas_קרדיט צילום -
צילום: Iveliz Canovas

הלהקה מורכבת משבע-עשרה רקדניות אשר מבצעות במקצועיות ובדייקנות רבה שלל תנועות: צ'ה צ'ה, רומבה, קונגה ובולרו, ולוקחות את הקהל למסע ריקוד משנות ה-50 של המאה ה-20 ועד היום בקובה. חלקם של הריקודים מבוצע על ידי הלהקה כולה וחלקם על ידי סולניות. כאשר הסינכרון בין הרקדניות מושלם, גם אם הן רוקדות שתיים על הבמה או כל הלהקה כולה.

המופע נפתח בדרמטיות אופיינית של הסגנון הספרדי, בצבעי האש ושילוב הקסטנייטות הספרדיות בריקוד ובניגון.
במהלך המופע התלבושות המרהיבות בשילוב הריקוד הסוחף, יצרו ציורים ותמונות על הבמה. כל ריקוד אף הסתיים בתמונה "קפואה" מדהימה של הרקדניות. בתלבושות כמובן, כיכבו צבעי האדום והשחור, האופייניים לסגנון הספרדי. אבל לא רק, הכחול, הורוד והלבן הוסיפו צבע. כשברקע אורות הבמה משתלבים עם לבושן של הרקדניות.
כמו פרחים ופרפרים הרקדניות צבעו את הבמה, בשלל הצבעים והתנועה.

Lizt Alfonso Dance Cuba - קרדיט צילום - ליזט אלפונסו דאנס קובה
צילום: Alfonso Dance Cuba

בריקוד אחד, הופיעו שתי "טווסות" על הבמה, עם שמלות כחולות עם שובל נוצות. הן השוויצו על הבמה, ונראו כשני טווסים המתמזגים ומתחרים האחד בשני. כאשר השמלות בשילוב צעדי הפלמנקו, יצרו שילוב מרהיב ביותר.
בריקודים תוכלו לצפות בסיפור שלם, המתבטא במוזיקה ובתנועת הרקדניות. באחד הריקודים, היה שילוב מרתק בין שני סגנונות בו – זמנית, של רקדניות ספרדיות ופלמנקו באדום ובצד השני על הבמה רקדניות בריקוד אפרו- קובני בלבוש לבן מסורתי. הצופה חש, שעל הבמה מתרחשת לה "מלחמת כנופיות" או נכון יותר לומר מלחמת ריקודים.

ניתן לסכם את המופע, כשילוב של אסתטיקה וחושניות על הבמה, אשר יהפנטו ויסחפו כל צופה. ומה שבטוח , זה עשה לי חשק לטוס לקובה:-)

- ליזט אלפונסו דאנס קובה  Hombre GTH
צילום: Hombre GTH

לא ניתן לסיים את הפוסט, מבלי לכתוב כמה מילים על מי שעומדת מאחורי כל הקסם הזה, ליזט אלפונסו.
כשליזט אלפונסו הייתה קטנה, היא חלמה להקים להקת מחול משלה ולרקוד אתה ברחבי העולם. חלום שהגשימה כשהקימה את להקת "להקת המחול ליזת אלפונסו". את מסעה בעולם האמנות והמחול החלה כשהייתה בת 4 בלבד, אז קיבלה את שיעור הבלט הראשון שלה. מאז, התאמנה בבתי ספר יוקרתיים לבלט ולריקוד ספרדי, עד שסיימה את לימודיה במוסד הגבוה ביותר בקובה – והתמחתה בתיאטרון ודרמה.
לאחר מכן, הקימה את להקת המחול האיברית שהובילה את זרם הריקוד העממי הספרדי בקובה. בגיל 23 הקימה את להקת המחול "ליזט אלפונסו דאנס קובה", שהפכה להיות אחת מהלהקות היוקרתיות ביותר בקובה הממזגת סגנונות מחול בדרך שלא נעשתה לפני כן. להקה זו הפכה לאחת הידועות בעולם המחול והמוזיקה הבינתאומיים בזכות סגנונה החדשני.
אלפונסו ביימה, יצרה ועשתה כוריאוגרפיה להופעות בסדר גודל עולמי ובהן: "בין דקלים ושירים" בשנת 1992, "אנדלוסיית הצוענים והפיות" בשנת , "אנדלוסיית הצוענים והפיות" בשנת 1995, "מעוף היונה בשנת" 1995, "עוצמה וקצב" בשנת 1999, "אלמנטים" בשנת 2000, "כנפיים" בשנת 2006, ו-"וידה" בשנת 2007.

הלהקה תופיע בישראל בתאריכים: 7-1 בנובמבר 2017 בתל-אביב , אשדוד, ירושלים וחיפה. משך המופע כשעה ו-45 דקות (הפסקה אחת). מחיר כרטיסים : 175 ₪ – 305 ₪

לנוחיותכם פרטי המופעים הבאים:
2.11.17- יום חמישי , שעה 20:00 – בית האופרה – המשכן לאמניות הבמה, תל-אביב
3.11.17 – יום שישי , שעה 13:00 – בית האופרה – המשכן לאמניות הבמה, תל-אביב
4.11.17 – מוצ"ש שעה 20:00 – בית האופרה – המשכן לאמניות הבמה, תל-אביב
טלפון לרכישת כרטיסים: 6927777-03 או באתר: http://www.israel-opera.co.il/
5.11.17 – יום ראשון , שעה 20:00 – המשכן לאמנויות אשדוד – http://www.mishkan-ashdod.co.il/
6.11.17 – יום שני , שעה 20:00 – תיאטרון ירושלים *6226
https://www.jerusalem-theatre.co.il/

7.11.17 – יום שלישי , שעה 20:30 – אודיטוריום חיפה – https://8662244.kupat.co.il/

מאחלת לכם מופע מלא רגש, קסם, אסתטיקה וחושניות!

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)