הוא יושב מולי ובוכה על פירוק נישואיו, למרות שהוא זה שמבקש לפרק אותם

מחשבות על פירוק הנישואין סביב הרגשה של חוסר ניסיון מיני מספק לפניהם, קשורות למשבר גיל 40, אך לא רק. במאמר שלפניכם יובא סיפורם של שני זוגות שהגיעו לתהליך של גישור גירושין סביב נושא זה

הוא לא הגבר הראשון שמגיע לתהליך של גישור גירושין מבולבל. ממש לא מזמן הגיעו אלי גם כן לתהליך של גישור גירושין בני זוג, וגם שם הבעל היה בדיוק עם אותן הרגשות. שניהם נשאו באמצע שנות ה-20 שלהם לבת הזוג עמה יצאו מגיל צעיר, כאשר לפניה לא היו להם מערכות יחסים משמעותיות ו/או מיניות. כיום כשהם כבני 40, נשואים כ-15 שנים והורים לילדים, עולים בהם סימני שאלה לגבי הזוגיות הנכונה להם, ולגבי זה ש"ידעו" רק אישה אחת או שתיים בחייהם. הם שואלים את עצמם כיצד הם יכולים להמשיך את חייהם, ואף למות בסופם, בידיעה שהם חסרים בניסיון מיני וזוגי. מי יודע, אולי בזוגיות אחרת מחכה להם מערכת מינית מספקת יותר?

האם זה רק משבר מיני של גיל ה-40, או שיש עוד משהו?

הם לא שונאים את נשותיהן, להיפך הם מעריכים אותן. לדבריהם הן אמהות טובות. אבל בדרך כלל מעבר לרצון שלהם בניסיון מיני נוסף,  תמיד יש עוד משהו.

הגבר הראשון לא רואה בעין טובה את התערבות הורי האישה בחינוך ילדיהם. היא בת יחידה והוא רואה מעורבות יתר של הוריה בגידול הילדים והשפעה מצדם שהיא לא לרוחו. הוא מאשים אותה שהיא מאפשרת להם זאת ומרגיש  כיצד השפעתו על הילדים מצטמצמת ואבהותו מוקטנת.

הגבר השני מרגיש חוסר הערכה לאשתו מהצד המקצועי. למרות שהיא בעלת שני תארים ובעבר עבדה בעבודות בהן השתכרה שכר גבוה, מאז לידת הילדים היא לא עבדה, או עבדה במשרה חלקית והשתכרה מעט מאוד. כל ניסיונותיו לגרום לה לצאת לחפש עבודה בהתאם ליכולותיה עלו בתוהו. הוא מרגיש שעול ההכנסה נופל רק על כתפיו והוא כבד מאוד. מערכת היחסים שנוצרה בה הוא המפרנס העיקרי והיא בעיקר מגדלת את הילדים, מונעת ממנו לדבריו להיות שותף בגידולם.

IMG_4447-27-10-19-11-05

מה ניתן לעשות?

בדרך כלל, כאשר אחד מבני הזוג פונה אל הצד השני ומנסה להציע פתרונות כגון נישואין פתוחים או פרידה זמנית, הם נבהלים. מבחינתם בני הזוג צריכים להתמודד עם הקושי בזוגיות בטיפול פרטני ו/או זוגי.

נישואין פתוחים אינם מתאימים לכל זוג. עובדה שרק מיעוטם של הזוגות נמצא בהם, וחלקם אף מתגרשים בסופו של דבר. ההתמודדות עם ידיעות חלקיות או מלאות מה עושים בני הזוג ועם מי, אינם חפים מרגשות מעורבים, כעס וקנאה, ולכן הם מסכנים את המשכיות הזוגיות.

פרידה זמנית היא פתרון בעל שני שיקולים עיקריים. ראשית צריך לקחת בחשבון שהזמני עלול להיות קבוע, ושנית הוא דורש התארגנות כלכלית. חשוב שהפרידה תהיה מוגדרת בזמן, ותלווה בהסכם שלום בית לחילופין גירושין שיסגור את כל ענייני הילדים, וגם את ענייני הממון (אם בעתיד יחליטו בני הזוג להתגרש). להסכם כזה כדאי להגיע בתהליך של גישור זוגי. חשוב שהפרידה הזמנית תלווה בטיפול פרטני ו/או זוגי על מנת לנסות לפתור את הבעיות שהביאו לה.

אין פתרון אחד לקושי, ואף אחד מבני הזוג לא מחזיק את המפתח לפיתרון. ניתן לשקול בתהליך הגישור הזוגי את מכלול הפתרונות המוצעים ולנסות לבחור בזה שייטיב עם שני בני הזוג ויקדם אותם להסכמות.

אורנה שפטר, עו"ד ועו"ס מגשרת זוגית ומשפחתית טל' 050-5794548

מאמרים נוספים ניתן למצוא באתר הבית שלי: http://os-gishur.co.il/

אורנה שפטר
שמי אורנה שפטר, אני עו"ד ועובדת סוציאלית, עוסקת בגישור גירושין, גישור זוגי וגישור משפחתי, ומנחה קבוצות של נשים וגברים בתהליכי פרידה וגירושין. נשואה, אם לשני בנים ובת. משרדי נמצא בר"ג, מקבלת גם ברמת השרון. הבלוג משלב בין מידע משפטי, סיפורים מחדר הגישור, מקבוצות התמיכה ומחיי. מאמרים נוספים בנושא גישור גירושין ועוד אפשר למצוא באתר הבית שלי: os-gishur.co.il/