הוא חי ונושם את מערך כיבוי האש, וראו איך הצליח להנציח את רעייתו בשילוב אוסף ויידע מדהים!!

לא רק בגלל סדרת הטלוויזיה לילדים "סמי הכבאי "שמעוררת כאן אהדה למערך
כיבוי האש.יוזמה ברוכה של "משה שמש "שחי ונושם את נושא האש,יחד עם הוצאת מדיה 10
קבלו אלבום חדש משנת 1925 ועד היום בהחלט לתפארת מדינת ישראל. חוה ברק !

בחורה עם מחשב נייד

כריכה קדמית

 
כשהשליח הגיע עם הספר של  משה שמש שמספר על כל רכבי מכבי האש משנת 1925 ועד היום ,לא ידעתי מה לעשות קודם. האם לקפוץ מה שאני לא יכולה בגלל הגב, האם להרים לו טלפון ולצעוק לו תודה ענקית אבל זה לא מנומס לצעוק,
או לכנס את עילאי בן ה4 וליה בת ה2 (בגלל  שהיא מחקה כל מה שהוא עושה ,)ולהראות לו גם חתיכת היסטוריה, וגם את מה שהוא כל כך אוהב ,ולא  רק בגלל " סמי הכבאי" את מכבי האש!!
אז אחרי ההתרגשות, עברתי,דפדפתי, שוב חזרתי עיינתי שוב ושוב ושוב, והחלטתי שיש בהחלו מקום להודות לו  לאדון משה  שמש,שלרגל 90 שנות כבאות אגד שקד והוציא יחד עם " הוצאת מדיה 10"
אלבום חדש  : רכבי כיבוי אש בישראל מ-1925 ועד היום

משה שמש,  טוב ששאלתם חי ונושם את נושא כיבוי האש מזה 41 שנים. ברשותו אוסף נדיר של למעלה מ-2,100 דגמי רכבי כיבוי אש והצלה שאסף במהלך השנים. הוא המתנדב הראשון והיחיד בארץ הנושא דרגת קצונה בכירה של טפסר משנה ברשות הכבאות וההצלה ובנוסף משמש כקצין הכיבוי של פיקוד העורף, בדרגת אלוף משנה במילואים. בימים אלה הוציא משה שמש אלבום ראשון מסוגו המתאר את רכבי הכיבוי וההצלה שפעלו ופועלים במערך כיבוי האש בישראל מאז הקמתם. "רכבי כיבוי אש בישראל מ-1925 ועד היום" הינו אלבום צילומים היסטורי המכיל לצד מאות צילומים היסטוריים, גם מידע חשוב ויקר ערך על רכבי הכיבוי ועל ההיסטוריה של הכבאות בארץ ובעולם:

2,100 דגמי רכבי כיבוי אש מישראל ומהעולם מוצגים בגאווה בוויטרינות זכוכית, בחדר מיוחד שהקים משה שמש. לצד האוסף הנדיר, שאף זכה להיכלל בתחילת שנות האלפיים בספר השיאים של גינס, שוקד שמש כבר שנים רבות על איסוף מוצגים היסטוריים לכיבוי אש, צילומים, ספרים, חוברות  וקטעי עיתונות בנושא, המוצגים לראווה לעין כל.  בימים אלה הוא עוסק בהקמת  חדר מורשת ומוזיאון ארצי לכיבוי אש במסגרת תפקידו בוועדה שמונתה על ידי נציב כבאות והצלה, רב טפסר שחר איילון ובה הוא משמש כמזכיר הוועדה. המוזיאון אמור לקום במתחם נציבות כבאות והצלה בראשל"צ בתוך כ-3 שנים. במוזיאון יוצגו רכבי כיבוי אש והצלה שיצאו משימוש, דגמים, תצלומים, חומר היסטורי לצד מוצגים וחומרים רבים נוספים שנאספו לאורך השנים.

 שמש מוכר וידוע כ"משוגע לכיבוי אש" אשר החל את פעילותו לראשונה  בגיל 14, אז התנדב כצופה אש בתחנת הכיבוי הראשית בבני ברק והוא ממשיך בה עד היום ברציפות במסגרת התנדבותו, השתתף משה שמש באלפי אירועי כיבוי אש והצלה ברחבי הארץ.  לפרנסתו  הנו בעל חברה שעוסקת בתחום הייעוץ לבטיחות אש ולכיבוי אש.

החלום של משה להוציא אלבום של רכבי כיבוי אש מקונן בו כבר עשרות שנים. לפני כשנה החליט לממש אותו ובמשך חצי שנה שקד על איסוף חומרים עבור הספר, לרבות מידע מפורט על מאות רכבי כיבוי האש היסטוריים שאסף מתחנות כיבוי אש, מיצרנים, מכבאים, ומגמלאים וחומרים ארכיוניים רבים.

את האלבום בהוצאת מדיה 10 הקדיש משה שמש לאשתו, נאוה שמש ז"ל שנפטרה לפני כ- 10 שנים כתוצאה משבץ מוחי. השניים היו נשואים 21 שנים ולהם שני ילדים. לאחר שנקבע מותה, החליט משה לתרום את איבריה שנתרמו ל-6 אנשים שחיים היום בזכותה.

חוה ברק
עיתונאית, עוסקת בתקשורת כתובה ואלקטרונית,בעבר בהווה, ומקווה גם אינשללה בעתיד