ההשלכות של תהליך גירושין

בחורה עם מחשב נייד

גירושין הפכו בעשורים האחרונים להרבה יותר מקובלים מאשר בעבר ואם פעם מבחינה חברתית הם היו מורכבים, היום הם נחשבים לאלטרנטיבה נפוצה שמתקבלת בקלות רבה יותר. היום גם החברה נחשבת למסורתית פחות ונשים היום יוצאות לעולם העבודה ומסוגלות לפרנס את עצמן מה שהיה הרבה פחות מקובל בעבר, ויש לעלייה בשיעורי הגירושין עוד סיבות רבות. בישראל של היום קרוב ל-30% מהזוגות הנשואים מתגרשים, ונראה שלצערנו האחוזים הללו עוד יעלו בשנים הקרובות. מעבר לעניין הגירושין עצמו, איתור עורך דין לענייני גירושין וכל מה שמסביב, אי אפשר שלא להתייחס להשלכות הנפשיות והכלכליות על בני הזוג כמו גם על הילדים.

השלכות כלכליות – עורך דין לענייני גירושין, חיים בנפרד וכל מה שמסביב…

ההשלכות הכלכליות על בני הזוג יכולות להיות דרמטיות, ולא פעם לפחות אחד משני הצדדים נאלץ לרדת בצורה משמעותית ברמת החיים שלו. יש את עלות עורך דין לענייני גירושין והוצאות נוספות שקשורות לתהליך עצמו שכל אחד מהצדדים צריך לשלם, וכמובן, עצם הפרידה שיוצרת ניהול כלכלי עצמאי של כל אחד מהצדדים. הגבר בלא מעט מקרים צריך לשלם מזונות, מה שאומר שעוד לפני ההוצאות הקבועות שלו שהוא צריך לשלם מעכשיו, הוא צריך להפריש סכום לא מבוטל. האישה גם היא עשויה להיפגע מעצם הגירושין והיא צריכה מעתה לקיים את עצמה לבד וכמובן ההוצאות על הילדים מעבר לתשלום המזונות.

גירושין

השלכות נפשיות על בני הזוג

בני זוג שנשארים נשואים כשלא טוב להם, זה בוודאי לא פתרון ויש לחיים כאלו השלכות נפשיות ללא פשוטות. אך גם להליך גירושין יש כמובן את ההשלכות הנפשיות שלו, מעצם הפרידה והצורך מעכשיו להתנהל לבד בלי להישען על הצד השני. כל החיים שלהם משתנים, יכול להיות שהם יצטרכו לעבור דירה ולפעמים לאזור אחר, הם לא ייראו את הילדים כל יום אלא יצטרכו לכבד את מה שבית המשפט יחליט מבחינת המשמורת, הם יצטרכו להתמודד עם דברים שבעבר הם לא היו צריכים להתמודד ולמעשה, הקרקע עשויה להישמט תחת רגליהם לפחות במהלך ההליך עצמו ובתקופה הראשונה שלאחר הגירושין.

השלכות נפשיות על הילדים

על ההשלכות הנפשיות של גירושין על ילדים נכתב לא מעט ולא מעט מחקרים נעשו על עצם העניין. הילדים הם הנפגעים העיקריים בהליך כזה, והם חיים תקופה מסוימת בתחושה של חוסר בטחון ויציבות מה שעלול להשפיע עליהם גם בטווח הרחוק. יש מחקרים שעוסקים בגיל הילדים בו "מומלץ" להתגרש ויש מחקרים שעוסקים בזיהוי תגובות שונות אצל ילדים והטיפול בהם, אך על דבר אחד חשוב מסכימים כל המחקרים הללו – יש להורים ולגישה שלהם כמו גם להליך עצמו ולאיך שהוא מתנהל השפעה מכרעת על איך הילדים ייצאו ממנו. כששני הצדדים משדרים לילדים שלהם שלמרות הכל הם מכבדים את הצד השני ונמנעים מעימותים וסכסוכים מכוערים, הילדים נפגעים הרבה פחות.