ההסטוריה של הקומדיה פרק 1: למות מצחוק. ברצינות!

הליצן, הלץ, מיודד עם הצל: הצל של החברה בה הוא חי הוא "ברכת השחייה" שהוא "שוחה" בה בחופשיות, ולוקח סיכון לשחות לבד בלי "מציל".. לתשואות הקהל.

לצחוק יש אנרגיה מיוחדת שמייצרת טרנספורמציה, שוברת מוסכמה, פורצת גבולות  ופותחת מקום לדבר חדש.

לא פלא שבמשך שנים מלכים החזיקו בחצרותיהם ליצני חצר, שלהם ורק להם מותר היה לומר את האמת, אפילו למלך, מבלי לאבד את ראשם. כמובן כל עוד זה נאמר "בצחוק".

הליצן, הלץ, מיודד עם הצל: הצל של החברה בה הוא חי הוא  "ברכת השחייה" שהוא "שוחה" בה בחופשיות, ולוקח סיכון לשחות לבד בלי "מציל".. לתשואות הקהל.

סדרת הדוקו "ההיסטוריה של הקומדיה" מאפשרת לנו הצצה לאורך ההיסטוריה של אותם "ליצני חצר", אותם אנו מכנים כיום "סטנדאפיסטים", ועל מלחמתם ב"מלך" שהוא הצנזור והמוסכמה החברתית, לפעמים במחיר כבד.

הפרק הראשון שנקרא : “F***ing Funny”:

עוקב אחר ההתפתחות של ההומור ה"לא הולם" לאורך ההיסטוריה ומביא את סיפורם של הקומיקאים ששברו את המוסכמות וסיכנו בכך את הקריירה שלהם ואפילו את חייהם, בעודם נלחמים בצנזורה.

הראשון והמפורסם שבהם היה הקומיקאי היהודי לני ברוס שהשתמש במילים גסות בפומבי  (1959) ומה שאפיין אותו הוא לא רק שימוש במילים המצונזרות (למשל זו שמתחילה בF ) אלא בעיקר תעוזתו לקרוא תיגר על הממשל.

הוא מתח את הגבולות ללא הרף ובסופו של דבר הפגיעה חזרה אליו כבומרנג, משהעז לפגוע על הבמה בפרהסיה בכהני הדת(האפיפיור).  היו כאלה שלא אהבו זאת (בלשון המעטה) והביאו למעצרו, באמצע הופעה! גם רישיונו הופקע. אולם הוא לא ויתר. אמירת האמת ושחיטת פרות קדושות היו בדמו ובסופו של דבר עלו לו גם בחייו (כך לפי דברי בתו). אחרי כל מעצר הוא חזר לבמה , נעצר  ושוב חזר  וחוזר חלילה.

הרבה סטנדאפיסטים חבים לו מאז את פרנסתם ותעוזתם כי הוא היה הנחשון, חיל החלוץ שהתווה את פריצת הדרך לעמוד על האמת באומץ ולהעז.

הפרק מביא גם את המערכון המפורסם של ג'ורג' קרלין, "7 המילים שאסור לומר בטלוויזיה" . גדולתו של קרלין שהיה אמן של מילים, הייתה בזה שהוא אמר את אותן מילים (הנייר לא ירגיש בנוח אם ארשום אותן) בטון של שירה, של דיבור נון שלנטי, ולא כקללות וכגסויות. טענתו הייתה שאין מילים  רעות, יש רק כוונות רעות.

כפי שטוען אחד האמנים שסקרו את פעילותו: "ברגע שרמת הרגישות יורדת זה נהיה נורמלי, ברגע שזה נהיה נורמלי זה כבר לא פוגעני, ברגע שזה כבר לא פוגעני אז כבר לא מפחדים מזה".

וקרלין בכישרונו, עזר להוריד את רמת הרגישות למילים שנחשבו טאבו.

ההסטוריה של הקומדיה פרק 1

 הפרק עוקב אחר קומיקאים נוספים לאורך ההיסטוריה ומגיע עד לקומיקאים בני-זמננו שלא מפחדים לעבור את הגבול.

בפרק משתתפים, בין השאר, אדי מרפי, ג'ימי קימל, מארק מרון ולואיס בלק.

כשצופים בסדרה מקבלים חלון הצצה להיסטוריה עצמה מבעד לעדשת התפתחות הקומדיה, לומדים להעריך כמה גבולות נחצו מאז ועד היום, שמשקפים את המקום שאליו הגענו, מבחינת חופש הדיבור, היחס לנשים, אורך החצאית "כיבוס" הלשון ואפילו הדמוקרטיה..

מצחיק, משכיל  ומרתק!

בכורה: יום שלישי, 15.8, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

שידור נוסף: מוצ"ש, 19.8, 21:30