הדירה / ש. ל. גריי

שגרת חייהם של מארק וסטף התערערה אחרי שחוו פריצה ושוד אלים בביתם. הם אמנם יצאו מהאירוע ללא נזק פיזי, אך עם נזק נפשי כבד. בכדי להתאוורר מהשהייה בבית שבו הם כבר לא חשו בטוחים, הם החליטו לצאת לחופשה בפריז ובמקום מלון, בחרו באופציית החלפת דירות לשבוע עם זוג צרפתי. כשהגיעו לפריז, גילו כי הדירה שחיכתה להם היא דירה מלוכלכת, נטושה ומעופשת. חורבה של ממש שממוקמת בבניין נטוש ואפל שהדיירת היחידה בו מלבדם היא אישה תימהונית ומפחידה! כשניסו ליצור קשר עם הזוג הצרפתי, הם לא זכו למענה. השהייה שלהם בפריז הופכת לחופשה מהגיהנום ובמהלכה נחשפים סודות אפלים מעברו של מארק. מה הם הסודות ומה זו הדירה המחרידה שאליה הם הגיעו? תקראו את הספר ותגלו.

הדירה / ש. ל. גריי

 320 עמודים

מאנגלית: כפיר לוי

הוצאת דני ספרים

שנת הוצאה: 2019

67834584_869626966742476_5382618448897507328_n

זהו סיפורם של מארק וסטפני (או בקצרה סטף) , זוג נשוי ולהם ילדה קטנה בת שנתיים בשם היידן. הם מתגוררים בקייפטאון בדירה של מארק, שבה קודם לכן הוא התגורר עם אשתו הראשונה ובתו, זואי, שמתה בנסיבות טראגית בהיותה בת 7 בלבד. בין מארק וסטף קיים הבדל גילאים של 20 שנה, מארק לא האמין למזלו הטוב כשסטף בת ה-20 וקצת התאהבה בו, ובזכותה הוא זכה להתחיל בפרק ב' בחייו ובהזדמנות נוספת להקים משפחה מאושרת.

אך אושר ושלווה חדל לשרור בחייהם כששודדים פורצים לביתם באישון לילה, ולמרות שבני המשפחה יוצאים מהאירוע האלים ללא פגע, החוויה שעברו הייתה מאוד קשה ומטלטלת ויצרה אצלם פוסט טראומה וחייהם השתבשו לגמרי. מאז לאותו לילה נוראי, מארק וסטף לא הצליחו לישון בשקט ובשלווה והמתח והחרדה ליוו אותם בקביעות.

בכדי לנסות ולשפר את מצבם הנפשי, הם מחליטים לצאת קצת מהבית ולנפוש בפריז ובכך לשנות את האווירה. מאחר ומצבם הכלכלי אינו מזהיר, סטף מחליטה כי במקום להתארח בבית מלון, הם יוכלו לבצע החלפת דירות עם זוג צרפתים. היא מצאה דירה שמצאה חן בעיניה וכל פרטי ההחלפה סוכמו בין שני הצדדים. כשסטף ומארק מגיעים לדירה בפריז, הם מזדעזעים למצוא דירה עכורה, מטונפת ומלאה בעובש. הבניין שבו נמצאת הדירה הוא למעשה בניין נטוש וקודר שמלבד לדיירת תמהונית אחת המתגוררת בקומה האחרונה, יתר הדירות ריקות. הזוג ההמום מרגיש כעוס ומרומה וסטף ממהרת ליצור קשר עם בעלי הדירה הצרפתים אבל לא היה מענה. כל הסיפור מתחיל להפוך לעוד יותר מוזר כשגם מתברר שהזוג הצרפתי מעולם לא הגיעו לדירתם של מארק וסטף בקייפטאון.

אבל פה לא מסתיימות הבעיות של מארק וסטף שחווים אירועים מוזרים, מטרידים ומאיימים באותו בניין נטוש ומצמרר. מי שבעיקר הושפע והתערער בדירה המזוויעה, היה מארק שעם התקדמות העלילה, נחשפים יותר ויותר פרטים מטרידים מעברו.

מה קרה בעברו של מארק? מה הוא הסתיר מסטף? מה הסיפור שמסתתר מאחורי הדירה המזעזעת? מה התרחש באותו בניין נטוש ומצמרר? ולאיפה נעלמו בני הזוג הצרפתי?

את התשובות לכל השאלות תמצאו במותחן המצמרר: "הדירה".

זהו הספר השני של ש.ל.גריי שתורגם לעברית. ש.ל.גריי זהו שם העט של הסופרים שרה לוטס ולואי גרינברג ששיתפו פעולה כבר בספרים רבים. הספר הראשון שתורגם לעברית היה "לכודים" שממנו מאוד נהניתי ולכן גם היו לי צפיות גבוהות מהספר הנוכחי.

אבל לצערי, הספר לא עמד בצפיות ודי אכזב אותי… הכתיבה היא אמנם מאוד טובה, זורמת ומושכת, וקראתי את הספר במהירות עם רצון להגיע לפיענוח של ההתרחשויות המסתוריות. אך, העלילה לא הצליחה לתפוס אותי. הרגשתי שהדמויות לא מתקדמות לאף מקום, ובאמת שציפיתי וקיויתי לאיזו תפנית דרמטית שתגרום לי לחזור בי מההתרשמות הפושרת, אך לצערי זה לא קרה. לא הצלחתי להתחבר לדמויות ולדרכי הפעולה שבהן הן נקטו.

מה שכן, אני חושבת שלעלילה יש פוטנציאל להפוך לסרט אימה שבטח יצליח להבהיל ולצמרר לא מעט צופים מפוחדים.

שורה תחתונה: הכתיבה מעולה, העלילה פחות. מותחן קודר אך מתדרדר.