הדוקטור היווני מירושלים/ אתי שחר

רחלי פוגשת גבר מבוגר במושבה היוונית בירושלים, המצליח לעורר את סקרנותה. את סיפור חייו היא רוקמת מתוך סיפוריו של זלמן, בעל המכולת ומחברת ישנה שמצאה במחסן שלו. יחדיו, זלמן ורחלי, יוצאים למסע משותף בזמן, הלוקח אותם בנפתולי אהבתו, כאבו ועברו של הדוקטור היווני מירושלים.

עטיפה ג הדוקטור היווני

רחלי הלכה ועקבה אחר גבר מבוגר, חריג בלבושו ובמראהו. הוא עורר את סקרנותה, מבלי לדעת למה. היא הלכה לזלמן, בעל המכולת השכונתית, שם קיוותה לשמוע פרטים על האיש. ידוע שהמכולת של זלמן היתה האוניברסיטה של החיים. הוא למד כל כך הרבה מהסיפורים שנשמעו שם. הוא אפילו לא רצה לפספס יום אחד של עבודה, שמא יפסיד סיפור או המשך של סיפור.

זלמן שהיה טרוד בעבודה הציע לרחלי לעזור לו לנקות את המחסן הישן והבטיח לספר לה את כל הידוע לו בכל זמן שיהיה פנוי. מה שהוא לא ידע והיא לא ציפתה לו, היה למצוא מחברת ישנה, הזרוקה בין הגרוטאות. מחברת החושפת בפני רחלי, את סיפורו של הדוקטור היווני מירושלים.

רחלי ריחפה במקום אחר ובחיים אחרים. היא ידעה על משפחת אפקלידס מסיפוריו של זלמן ומהמחברת שכתבה האחות שרה בן אברהם, שעבדה עם אב המשפחה, דוקטור פוטיוס. שרה היהודיה היתה אחות שאהבה אהבה עזה את הדוקטור היווני הנוצרי. אהבה לא ממומשת.
רחלי נטשה את שיעורי הבית ושקעה בקריאה וצללה בימים עברו. בליבה גמרה אומר להוציא לאור את סיפור המשפחה היונית המיוחסת מירושלים.

השיחות של רחלי עם זלמן, שנערכו כמעט כל יום שינו את חייה. היא התבגרה באחת, השיחות וקריאתה במחברת חשפו בפניה אט אט את המאורעות שהתחוללו בארץ, בירושלים ובשכונה שבה התגוררה. היא נשאבה לעלילה כמו שחקנית בסרט, כדמות הרואה ואינה נראית. היא ראתה בכל קשיש אדם שזכה בערוב ימיו לחיים נוחים ובריאים. רחלי העריכה את זלמן, הכירה את טוב ליבו וחיבבה את ההומור שלו. היא אהבה לבוא אליו ולהקשיב לסיפוריו המרתקים. הרגישה כי דימיונה הולך ומתפתח מהדברים שהוא מספר לה. לעיתים יכלה לראות בדמיונה את התמונות עומדות מול עיניה. היא ידעה, כי הוא נהנה מביקוריה התדירים, ובעיקר אהב שהיא מאזינה לו. הוא עקב אחר תגובותיה לסיפוריו, והן עודדו אותו להוסיף מדמיונו ולרתק אותה. הקשר ביניהם התהדק והיחסים נעשו כמו בין סב לנכדתו. הקשר שנוצר בין רחלי לזלמן היה מעבר לכל דימיון. היא העדיפה לשבת בחברתו על פני כל דבר אחר ומצאה עצמה מתחמקת מפעילות חברתית, כדי לנצל כל רגע שהתפנה ולהגיע למכולת, כדי לשמוע את סיפוריו של זלמן.

מיהו אותו האיש שרחלי עקבה אחריו לבית אפקלידס?

קראו לו דוקטור, למרות שלא ידעו אם הוא דוקטור. שמו היה אלכסנדר. לו שתי אחיות: הלן וקליאו.
דוקטור פוטיוס היה אבי משפחת אפקלידס, המתגוררת במושבה היוונית. הוא היה רופא שהגיע לארץ על פי דרישת הממשל העותמאני, כדי לנהל את בית החולים העירוני. אשתו היפה מריה, עזבה אותו ואת ילדיו, והשאירה אותו עם לב שבור. מה רבה היתה הפתעתו ביום שבו פגש את רזלה, המוסלמית עם העיניים הסגולות היפיפיות. היא שבתה אותה בקסמיה ולבו חזר לפעום. אך, גם לסיפור האהבה הזה היה סוף טראגי.

אלכסנדר בנו, נשלח לצרפת ללמוד רפואה, אך למרות הצטיינותו, הוא פרש מבלי לומר מדוע וחזר ארצה. יום אחד במכולת השכונתית הוא פגש באגי היפייפה. זה היה סיפור אהבה ממבט ראשון. אגי היתה אלמנה יהודייה ואם לתינוקת קטנה. אמה של אגי, התנגדה בכל תוקף לכל קשר בין השניים, שהרי הוא גוי. סיפור אהבתם, הפך במהרה לסיפור של כאב וצער.
גם חיי האהבה של האחיות לבית אפקלידס לא היה סיפור הצלחה. קליאו היפה ניהלה שני רומנים סוערים, שהסתיימו במפח נפש. הלן האצילית התגרשה בגלל קמצנותו של בעלה.
כך מצאו את עצמם שלושת האחים לבית אפקלידס מאחורי תריסים מוגפים בביתם, שבמושבה היוונית, חיים יחדיו ושומרים על ליבם בביתם פנימה.

זהו סיפורם של הדוקטור האב והדוקטור הבן. סיפור על אהבה ואובדן, על שלושת הדתות המתקיימות זו לצד זו, על תולדות ירושלים מהתקופה העותמנית, המנדט הבריטי והקמתה של מדינת ישראל.

מאחלת לכם קריאה מהנה!

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)