הדובון שעשה לי קאריירה

עם ביאטריס קייזר וטדי הדובון המטייל, על מיזם משנה חיים, טיולים, סרטן ואהבת המולדת

פגשתי אותה לראשונה לפני תשע שנים, בסיור עיתונאים בקנטון טיצ'ינו בשווייץ. ביאטריס קייזר, עיתונאית שוויצרית שכותבת על תיירות ואוכל, היתה עוצרת בתצפיות היפות על אגמי עמק פיורה, שולפת מהתרמיל דובון בד מרוט, מושיבה אותו על סלע מול הנוף ומצלמת ומצלמת. אז היא עוד לא ידעה את זה, אבל הדובון שקיבלה מסבתא שלה ביום שנולדה, יהיה אחראי למהפך בחייה כשימלאו לה 50.

Beatrice & Teddyבקיץ האחרון פגשתי אותם שוב. אותה ואת הדובון שלה, טדיB. הוא נראה מרוט קצת יותר, אבל ממותג להפליא ועם הילה של סלב. נפגשנו בעיר וֶוֶה על גדות אגם ז'נבה, לשם הגעתי לסקר את ה- Fête des Vignerons – חגיגת היקבים הגדולה של הריביירה השוויצרית, שגם נפלה על יום העצמאות של שווייץ. כל הקנטון הגיע לחגוג והיין זרם כמו שצריך. אחרי שקנינו כובעי קש של חג היקבים התיישבנו בבר יין מאולתר על שפת האגם, פתחנו בקבוק רוזה ועברנו בנחת על הכל: על החיים, על יין, על אתר הטיולים של טדיB, על סרטן, על שיווק ועל פטריוטיות שוויצרית. בתשע השנים שחלפו הפכה ביאטריס את דובון הצעצוע שלה לאייקון טיולים בשווייץ, כשהיא עוזבת את המשרה החלקית שלה בחברת המזון והופכת את טדיB לעיסוק המרכזי שלה. כיום יש לדובון המטייל אתר דף פייסבוק וחשבון אינסטגרם, שחובבי טיולים בשווייץ עוקבים אחריהם כדי לדעת איפה הוא משוטט ועל מה הוא ממליץ ואפילו שולחים לו מתנות, וספונסרים מזמינים אותו לבקר אצלם ולדווח על חוויותיו.

2

 photo: Beatrice Käser

איך כל זה קרה? "כשהייתי צעירה מאוד פחדתי לטוס", סיפרה. "כדי להתגבר על הפחד לקחתי איתי לנסיעות את טדיB, דובון הצעצוע שלי. לפני עשר שנים בא לי רעיון לפתוח לו דף פייסבוק ולצלם אותו 'מטייל' בשווייץ. צילמתי אותו על רקע אתרי נוף שונים וביקשתי מאנשים לנחש איפה הוא מצולם תמורת פרסים קטנים. הדף התחיל לצבור חברים ואחר כך התחילו להגיע גם חסויות של ספונסרים".

 דובון עם אג'נדה 

אישיותו של טדיB כאושיית טיולים בשווייץ תואמת את זו של ה'מאמי' שלו. "היה ברור לי שהוא יטייל במקומות היפים והפחות מתויירים בשווייץ. לא תמצאי אותו באתרי תיירות המוניים כמו המטרהורן, סנט מוריץ או גשטאד", היא אומרת. לפני שלוש שנים בנוסף לדף הפייסבוק פתחה גם אתר, עם לוגו, כתבות, סרטונים ובלוג, וכיום יש לדובון הממותג כ-100,000 כניסות בשנה ו-12,000 עוקבים מכל רחבי העולם. באמצעות טדיB היא גם מקפידה ליישר קו עם מגמות ירוקות בתחומי התיירות, למשל צמצום הזיהום הנובע מריבוי כלי רכב פרטיים. "הוא תמיד יסע בתחבורה ציבורית ולא ברכב פרטי", היא מדגישה. (האמת, בשווייץ זאת לא חוכמה כי מערכת התחבורה הציבורית שלה מעוררת קנאה). האתר מתקיים משיתופי פעולה מסחריים עם לשכות תיירות ויצרנים שוויצריים כמו יצרנית השוקולד גוטליבר, לשכות התיירות של קנטון טיצ'ינו, טוגנבורג, ארוזה, מחלבת איינזידלן, ופארק הנופש השוויצרי במורשאך.

3

אנחנו חולקות שולחן עם משפחתו של בנקאי מהכפר לוטרי שבחבל היין של אגם ז'נבה, שמשתתפת במופע הגדול של חגיגת היקבים. הם לבושים בתלבושות המופע ומחייכים כל הזמן. חמודים. רעש אימים של מטוסים קורע את האוויר. גם לשוויצרים, מסתבר, יש מטס ביום העצמאות. ביאטריס נוטשת את הרוזה והחטיפים ורצה לצפות מקרוב באוּלִי מאואר, נשיא שווייץ, בברכת חג לאומה על מסך הוידאו הענק מול הבר שלנו. "יום העצמאות מאוד משמעותי בשבילי", היא אומרת נרגשת כשהיא חוזרת לשולחן. גם טדיB, איך לא, הוא לוקאל פטריוט. הדגל השוויצרי מופיע ברבים מהצילומים והסרטונים שלו. "אני שמחה שאני יכולה לגרום לאנשים לטייל בשווייץ בעקבותינו".

4

מוק

האתר כולל מידע למטיילים בשווייץ עם כתבות, סרטונים וצילומים של מסלולים ויעדים ומה אפשר לעשות בהם, ואפשרות לתרגום לאנגלית. "ההודים מתים על הצילומים שלו עם פרות", צוחקת ביאטריס, "וכשאני מעלה צילומים של טדי על רקע כנסיה או צלב יש המון 'אמן' מהעוקבים בברזיל. יש כאלה שגם שולחים לו מתנות כמו מצנפות, שמיכות, סינרים וצעיפים באדום-לבן כצבעי הדגל השוויצרי".

5

ההרים גבוהים יותר בדרך חזרה מהכימו

ב-2016 נאלצו ביאטריס וטדי להאט את הקצב בעקבות סרטן שד שהתגלה אצלה. כמצופה מבוגרות המחלקה האונקולוגית באשר הן, אנחנו משוות כימו, בדיקות מעקב ושאר ירקות. "מתי חזרת לטפס על ההרים?", אני שואלת אותה. "אחרי הטיפולים לא עבדתי כמעט 9 חודשים", היא אומרת, "והחזרה היתה קשה. היה לי קשה להתרכז והייתי חלשה פיזית. בתקופה ההיא עדיין עבדתי חלקית כשכירה בחברת מזון שפיתחה מתכונים וספרי בישול. אבל אפילו בימים שהייתי מותשת לגמרי השתדלתי לצאת כל יום לטיול רגלי. חודשיים אחרי הטיפולים יצאתי לצלם סרטון וידאו עם טדיB על ה-Igl Compass בגובה 3,000 מטר. פחדתי להראות כמה אני חלשהובקושי נשמתי, אבל עשיתי את זה. המחלה הביאה לתובנות חשובות. הבנתי כמה הקירבה לטבע משמעותית בשבילי וכמה הג'וב המשרדי שלי כבר לא מתאים לי. עזבתי אותו ועברתי להיות 100% עצמאית. "לא מתעשרים מזה", היא צוחקת, "אבל מה איכפת, אני מאושרת מזה. הפרוייקט של טדיB מאוד עזר לי לחזור לעצמי ולשגרת החיים שלי". השנה גם הובילה לראשונה שני טיולי שייט בדרום איטליה, הארץ הכי אהובה עליה אחרי שווייץ, עבור Kuoni Cruises. גם טדיB היה שם ותועד לראשונה כתייר בארץ אחרת.

7

 selfie: Beatrice Käser

לאחרונה הפכה גם ביאטריס לפנים מוכרות. אפשר לראות אותה מחייכת מעל גבי פוסטרים ברחבי ציריך. "עברתי את הטיפולים הכימותרפיים בבית החולים של ציריך", אמרה, "וכשפנו אלי להשתתף בקמפיין למען בית החולים הסכמתי מיד". היא מופיעה בכרזות, סרט וידאו וכתבות שמתעדים אותה מטיילת, כותבת ומפדלת באגם ציריך.

 קבלו את בטיB

גם חייו של טדיB קיבלו השנה תפנית. הוא כבר לא לבד. עכשיו יש לו את בטיB.

6

photo: Beatrice Käser

 "מצאתי אותה בשנה שעברה בחנות בובות בסרילנקה", אומרת ביאטריס ושולפת את בטיB. "חשבתי ששותפה צעירה יכולה להיות טובה לטדי הקשיש, ותאפשר לי להכניס יעדי טיול, אתרים, אטרקציות וסרטוני וידאו על נושאים נשיים או זוגיים. טדי הוא הטיפוס של נקניקיות ויין בסטייל השוויצרי הכפרי המסורתי בהרים. בטי צעירה ועדינה, מתעניינת באופנה ובאוכל טוב, ושניהם 'אוהבים' לטייל ולהתארח במקומות עממיים.

10

הם לעולם לא ילונו במלון חמישה כוכבים. הם אוהבים את המקומות הקטנים בהרים ותמיד יעדיפו בקתה או חווה בראש אלפ, שבה אפשר לאכול גבינה מתוצרת המקום". "טדיB מסתכל על העולם בעיני ילד, ממקום נאיבי, בלי טיפת ציניות", אומרת ביאטריס ומוסיפה מיד "והוא מאוד אוהב את המדינה שלו. כמו 'אמא' שלו". השבוע כבר אפשר למצוא את טדי ובטי בטיולים עונתיים, כשהם מוקפים כמתבקש במרחבים לבנים ומציגים את המולדת במלוא תפארתה החורפית.

000

 [youtube R9ehUUADRSw nolink]

איי לאב יו טרמינל
לא הייתי בכל מקום אבל זה ברשימה שלי (סוזן זונטאג). רוני ערן, עיתונאית ועורכת תוכן בתחום התיירות (גם פזמונאית, אבל זה סיפור אחר) . אוהבת טרמינלים ועוד יותר את מה שהם מובילים אליו - מקומות, אנשים וסיבות טובות לארוז מזוודה. Roni Eran, travel blogger & journalist, content editor. Loves terminals and everything they lead you to – places, people, every good reason to pack a suitcase and hit the road.