הגיע זמן מפכ"לית

משטרת ישראל זקוקה לשינוי מעמיק. מינוי מפכ"לית ראשונה נשמע לי כמו התחלה מעולה.

Roman Yanushevsky / Shutterstock.com

 

אז הסתבר שצ'יקו אדרי לא נקי וראוי מספיק, מועמדים אחרים עליהם חשב השר לביטחון פנים ארדן, נשמעים קצת כמו פשרה. אולי באמת כבר הגיע הזמן למנות מפכ"לית ראשונה במשטרת ישראל?

לאחרונה אני אזרחית מודאגת. האלימות ברשת, ברחובות ובבתים, כמו גם, תדמית המשטרה, מעולם לא נראו רע יותר. פרשת צ'יקו אדרי לא הפסיקה להכות גלים (שזה ללא ספק עדיף על להכות עצורים ופעילים חברתיים), עוד מינוי שכשל מסיבות מובנות לחלוטין. לכשעצמי, לגמרי ייחלתי לבחירתו של אדם אחר לתפקיד, עוד לפני פרשת רפי רותם ועו"ד פישלר. אמרתי בפה מלא ובעיקר קבל עם ופייסבוק, כי אדם שאחריותו על הירצחה של שירה בנקי ז"ל לא מבוטלת, לא ראוי להיות מפכ"ל, גם אם ישנם אחראים ישירים ומשמעותיים ממנו למחדל ולחיים שנגדעו באיבם ע"י ישי שליסל, אסיר משוחרר שחזר למקום הפשע והפעם הצליח לממש את זממו, אדרי לא ראוי לתפקיד ולו בגלל כבודה של שירה.

אלשיך ולפידות Lerner Vadim / Shutterstock.com
אלשיך ולפידות
Lerner Vadim / Shutterstock.com

אבל עזבו את אדרי, גם השירות של אלשיך שעבורי כאזרחית מן השורה נראה לרוב ראוי לגמרי, אם כי לא חף מטעויות, לא עבר חלק. הוא סיים את תפקידו עם אקורד צורם, לא לפני שביבי ניסה ללכלך אותו עוד קצת, עם עניין תזמון פרסום המסקנות בתיק 4000. גם הדוברת המסורה של אלשיך ושל משטרת ישראל כולה שמילאה תפקידה נאמנה, ניצב משנה מירב לפידות הוחלפה בתחילת החודש על ידי ניצב מוטי כהן, ממלא מקום המפכ"ל החדש, לאחר שביקשה לסיים את תפקידה כמה חודשים קודם לכן.

ועכשיו עזבו גם את זה. המשטרה זקוקה לרענון ויותר מכך זקוקה לשינוי משמעותי ומרחיק לכת.

משטרת ישראל תחדש פנייה?  danielo / shutterstock.com
משטרת ישראל תחדש פנייה?
danielo / shutterstock.com

מצד אחד, יותר מדי מקרים של אלימות מקרב שוטרים ויחסים לא תקינים בין מפקדים לפקודות ומן הצד השני, גוף מרכזי במדינה, עם שוטרים ושוטרות שעושים ימים כלילות בעבודה שאינה תמיד מתגמלת ורוב הזמן מלאת סיכונים ומשימות מורכבות לצד סיזיפיות. הרבה לפני שעוסקים בחיצוניות ומשנים את תדמית המשטרה, צריך להתאמץ ולשנות את הבפנוכו. את הלך הרוח, את הגדרת הגבולות, את ההתנהלות ואת הדרך, או אז תשתנה התדמית. לשוטרים/ות תחזור גאוות היחידה ולאזרחים/ות תחזור תחושת הביטחון וה"יש על מי לסמוך" שנדמה כי אבדה בדרך.

יותר מדי מפכ"לים וביניהם כאלה שחטאו, סרחו, טעו ואכזבו, מביאים למסקנה אחת ברורה, הגיע זמן מפכ"לית. אפילו ראש הממשלה צייץ את זה לא מזמן בטוויטר שלו.  זה קרה כמובן לפני פרשת אדרי ולפני ש"זכה" להפתעה מאלשיך ביום בו סיים את התפקיד. אין לי ספק שהטענות נגד אלשיך היו מובאות גם אם המסקנות לגבי תיקי נתניהו היו מוגשות שבוע או חודש לפני כן, אך התזמון או כפי שביבי אוהב לומר "קמפיין מתוזמן", היה לא פחות ממבריק בעיניי ואיפשר לאלשיך מעין סגירת מעגל ואפילו קצת סגירת חשבון.

אישה שתאחוז לראשונה בתפקיד רם דרג זה, ללא ספק תשים במרכז את הטיפול בנפגעות אלימות ואונס, נושא בוער שמסרב לרדת מסדר היום הציבורי והתקשורתי ובצדק, את האלימות בקרב בני נוער, גם זו הפיזית וגם זו שמתחילה ונגמרת ברשת, את הטיפול באלימות בתוך הארגון שחייבים לגדוע באיבה. אישה בתפקיד תוכל תוכל לנסות ולדעתי אף להצליח להחזיר את הביטחון לרחובות ולבית של כל אחד ואחת מאיתנו ובעיקר תחזיר את אמון הציבור במשטרה, גוף שבחודשים האחרונים סובל מיותר מדי פרסום רע וכמעט אפס פרסומים חיוביים.

אין לי ספק שבקיאים ממני ומי שאמונים על כך, יוכלו להציע שמות של נשים רלוונטיות לתפקיד, אך אני מיד חשבתי על אורנה ברביבאי, מי שהייתה ראש אגף כוח האדם בצה"ל וזכתה להיות הקצינה הראשונה בתולדות צה"ל שנשאה דרגת אלוף במינוי קבע. מיד אחריה חשבתי על סימה וואקנין-גיל, מנכ"לית המשרד לנושאים אסטרטגיים והסברה ובעברה, הצנזורית הצבאית הראשית.

אורנה ברביבאי- הכי ראויה צילום: דובר צה"ל
אורנה ברביבאי- הכי ראויה
צילום: דובר צה"ל

מינוי מפכ"לית לתפקיד בתקופה כה רגישה, כשתנועת #metoo עדיין כה נוכחת, כשזעקת מחאת הנשים טרם שככה וכשהציבור כל כך צמא לשינוי ולאופק מבטיח (וגם מקיים), מוסרי ורגיש יותר ובטח ובטח כשאווירת הבחירות כבר לגמרי פשטה בכל מקום, צהיה צעד חשוב, אמיץ ומשנה מציאות. זמן מפכ"לית כבר כאן, עכשיו רק צריך מקבלי החלטות אמיצים ופתוחים מספיק למינוי אישה ראשונה לתפקיד. בזכות ולא בחסד.

* קרדיט תמונה ראשית: Roman Yanushevsky / Shutterstock.com

 

 

 

 

כרמל מילנר-סער
צלמת סטילס, עיתונאית במאקו+מעריב. מנהלת תוכן ומדיה חברתית. בעלת העסק- הערך המוסף- כרמל מילנר-סער. אוהבת בני אדם, בעלי חיים, טבע, מילים וקולינריה. חיה באושר עם בת זוג מדהימה ושתי כלבות שהן החיים- מייפל וג'ינג'ר. לינק לדף העסק: https://www.facebook.com/Haerech.hamusaf/ לינק לדף הפרטי: https://www.facebook.com/carmel.saar