הגיע זמן המתנות והברכות

ברכות לצוות המורות והגננות וגם רעיונות למתנות סוף שנה מקוריות ומיוחדות

סוף שנת הלימודים מתקרב ונשאלת השאלה, האם גם השנה צריך לתת מתנה לגננת, לסייעת ולמורה. צריך ? מי החליט שצריך ? אני לא יודעת מתי, איך ומדוע, התקבלה "ההחלטה" לתת מתנות לאנשי הצוות, שהיו אמונים על חינוך ילדינו, אבל מאז שלי יש ילדים, זה ברור וידוע (לפחות במחוזותיי). בראש השנה, בפסח ובסוף השנה ישנו מצעד מיוחד – מצעד המתנות. אני לא מדברת על מתנה מהוועד בשם כל ההורים, אלא על מתנות אישיות מהורי הילדים. בזו אחר זו נכנסות האמהות (האמת, לא ראיתי אבות משתתפים במצעד, אבל בהחלט יתכן וגם הם משתתפים בו) עם שקיות המתנות. כמספר אנשי הצוות, כך מספר השקיות.
באופן אישי, הרגשתי צורך לתת מתנות רק בסוף השנה. פשוט כדי לומר תודה. תודה על שנה נפלאה שעברנו יחד, על היחס האישי לבנותיי, על ההבנה, החמימות, על הנושאים שנלמדו ועל האופן שבו נלמדו אותם נושאים. יש כאלה שיראו זאת כמובן מאליו. הרי בדיוק לשם כך יש גננות, מורות וצוות מקצועי, אבל בעיניי זה ממש לא מובן מאליו. בתור אחת שבדקה עשרות גנים פרטיים לפני שבחרתי את הגן, שאליו שלחתי את בנותיי, זה ממש לא מובן מאליו. אם בגנים הפרטיים, נתינת המתנה היתה מובנת מאליה, כאשר הן בגרו ועברו למסגרות של העירייה, המצב השתנה. גננת ו/או מורה שהילדים עומדים בראש מעייניה, נותנת את כל כולה לילדים, מקשיבה, מבינה ומעבירה את החומר הלימודי בצורה מעניינת, לצערי הרב, אינה דבר שבשגרה. וכשיש אחת כזו – כל כולי – רוצה לומר תודה.

ברכות

אז איך נאמר תודה ? האם נקנה מתנה, נכין מתנה אישית פרי ידנו ועמלנו ? ישנן המתנות הסטנדרטיות, כמו : סבונים ומוצרים לאמבטיה, כרטיסי מתנה ברשתות השונות, שובר לארוחת בוקר, תכשיט ואפילו מגבת או חלוק רחצה רקום.  לצד המתנה ישנה גם הברכה. האפשרויות רבות ומגוונות וכמובן אפשר לשלב מתנה קנויה עם תוספת אישית.
כל מתנה, גדולה או קטנה, קנויה או אישית, לא תוכל לבטא את אשר על ליבנו ולכן, בעיניי, יש חשיבות רבה למילה הכתובה. לברכה האישית.
לא צריך להיות משורר או סופר ידוע, כדי לכתוב מילים מהלב. כשאני באה לכתוב ברכה, אני תמיד רושמת לי בצד את הנושאים או המילים, שחשוב לי שיצויינו בברכה ואז אני שוזרת אותם לברכה. לפעמים בחרוזים ולפעמים לא. בברכת תודה, לרוב אני חוזרת מספר פעמים על המילה "תודה", כי זו מהות הברכה.

ברכה אישית

אם רוצים לתת ברכה אישית, שתהפוך למזכרת ארוכת שנים, אפשר לכתוב את הברכה על בריסטול מלבני ארוך בצורת סימנייה. בחלק העליון של הברכה שמים תמונה של הילד ולבסוף נדרשת רק למינציה באחת מחנויות הציוד המשרדי. מתקבלת סימניה אישית, שהופכת שימושית ובכל פעם שהגננת או המורה, תשתמש בה, היא תזכר בילד שלנו. אם הכנתם סימנייה אישית, אפשר לצרף מתנה של ספר, שיתאים ככפפה לסימנייה, שתוכל ללוות את הגננת/ מורה במהלך השנים בשעת קריאת ספרים.

ברכה מוועד הורים

אם רוצים לברך את הגננת / המורה בשם כל הגן / הכיתה, ניתן לבחור באחד מנציגי הוועד, שיכתוב כמה מילים על הגננת או המורה. בדרך כלל בברכה נזכיר את התפקוד היומיומי, את הנתינה, החום, האהבה, הלימוד ועוד שאר תכונות שמאפיינות את הגננת / המורה.

ברכה קבוצתית מהילדים

לטעמי יש דרך אישית ומיוחדת יותר לברכה. לשם כך, מבקשים מכל ילד לומר משפט אחד על המורה או הגננת או זכרון נחמד איתה. למשל : מה הכי מאפיין אותה, מה הוא הכי אוהב בה, ממה הוא הכי נהנה כשהיא נוכחת, יום מיוחד שהוא זוכר איתה במיוחד. אוספים את כל המשפטים ושוזרים מהם ברכה אחת גדולה.
אם רוצים, אפשר להגדיל ולעשות. מבקשים מכל ילד / הורה לכתוב ברכה אישית, שיכולה להיות מורכבת מכמה משפטים, שמאפיינים את המורה / הגננת, זכרון נעים או אוסף של רגעים נחמדים. לכל ברכה מצרפים תמונה של הילד. עורכים מהברכות והתמונות ספר מזכרת מקורי ומיוחד, שיהיה כיף לדפדף בו לאורך השנים ולהזכר בילדים הנפלאים, אותם הן חינכו וגידלו.
אפשרות נוספת, לאסוף תמונות מאירועים שונים של הגן / כיתה, שנערכו במשך השנה, ולערוך אותם בספר תמונות דיגיטלי (כדוגמת לופה) ולכרוך לספר מזכרת מהילדים.
אם יש לכם רעיונות לברכות, אשמח את תשתפו אותנו

מצעד המתנות – רעיונות למתנות סוף שנה לילדי הגן ובית הספר