הגיע הזמן להוציא את החושך ולהכניס את האור

אחרי שנים של מאבקים משפטיים, דווקא עסקה נדל"נית היא זו שהביאה בסופו של דבר לסגירתו של מועדון הפוסיקט הידוע לשמצה ולפתיחת החלונות האטומים לאור שנכנס עתה למבנה שיביא למהפך מהחפצה והשפלה לשוויון והעצמה

ספות ופרטי לבוש צילום: פרטי

סיור מטלטל במה שהיה אחד ממועדוני החשפנות המפוארים בישראל, חושף תמונה כואבת ומזעזעת על מה שהיה שם. "המקום בו הפנטזיות הופכות למציאות" כך נכתב באתר המועדון, המועדון שלמראית עין היה "רק" מועדון חשפנות עם ריקודים ומופעים ארוטיים מרהיבים כפי שמעידים הפרסומים, שימש, על פי עדויות וכתבי אישום כבית בושת פעיל, בו בחדרי חדרים חוו נשים השפלה וניצול מיני מדי ערב.

קומת הכניסה של המועדון הופכת פניה בימים אלו, קירות הגבס שעד לא מזמן אטמו את החלונות מוסרים, הווילונות האטומים מוסטים ואור חדש ורענן נכנס למועדון שהיה חשוך במשך כל שעות היממה. גם התאורה המעטה שהיתה בו בשעות הלילה בהן פעל, נקראה, כפי שמספר יקיר שגב-גרייצר, "תאורת חושך".

במת המועדון המרכזית בה ניתן עדיין להבחין בחורים של עמודי הריקוד. צילום פרטי
במת המועדון המרכזית בה ניתן עדיין להבחין בחורים של עמודי הריקוד. צילום פרטי

בקומה הראשונה ניתן לראות ולדמיין את מה שהתרחש במועדון עד לא מזמן, הבמה המרכזית עומדת ובה ניתן לראות את החורים ברצפה, עדות לעמודי הריקוד. אך אט אט מוחלף הריהוט הישן בחדש ומשנה פניו תוך שהוא שומר על עדויות מהעבר.

סיור בשאר קומות המבנה, מעיד אף הוא בעוצמה וזעזוע על שהתרחש שם, על העוול, ההשפלה שעברו הנשים. חדרים אחוריים אשר לפי עדויות נועדו לאפשר ללקוחות להגיע לפורקן מיני תמורת 400 ₪ וחללים מאולתרים ומוסווים נוספים בהם התרחשו עבירות חמורות נוספות, סטודיו ללימוד וכוריאוגרפיה, חדרי הלבשה של הנשים, פרטי לבוש, תמונות עירום למכביר ועדויות מטלטלות נוספות חושפות את הדרך הקצרה מריקוד על במה ועד למתן שירותי מין.

ספות ופרטי לבוש צילום: פרטי
ספות ופרטי לבוש צילום: פרטי
אחד מהחדרים האחוריים צילום: פרטי
אחד מהחדרים האחוריים צילום: פרטי

מפגש עם היזם החברתי יקיר שגב – גרייצר, מפיג את החושך ומכניס אור ותקווה חדשה. יקיר מספר על אמירה ערכית של בעלי המבנה אשר לא מוכנים שמועדון מסוג זה יפעל במבנה שבבעלותם. חברת JTLV החליטה לדבריו לוותר על מקור הרווח מהמבנה ותרמה אותו לשימוש הקהילה ולעשיית טוב לנשים בפרט ולחברה בכלל.

יקיר פועל כיום לגיוס תרומות ועובד על פרויקט מימון המונים שיאפשר את הפיכתו של המבנה ל- HUB שבו עשיית הטוב היא במרכז, כדבריו.

כבר כיום ניתן להבחין בתחילתו של השינוי והאור הנכנס מהחלונות הגדולים שהיו אטומים עד לא מזמן, סימבולי באופן מיוחד. העיצוב משתנה, עציצים רעננים משתלבים, התאורה מוחלפת, מוקמות פינות ישיבה ועבודה, מדפי ספרים ופרטי נוי משווים למקום נופך ביתי, מזמין ומאפשר אשר נותן הצצה למה שעומד להיות פה בקרוב.

פינה מתחדשת בשילוב עמוד, זכר לפעילות המועדון. צילום פרטי
פינה מתחדשת בשילוב עמוד, זכר לפעילות המועדון. צילום פרטי
מרחב עבודה מתחדש. צילום: יערה די סיגני
מרחב עבודה מתחדש. צילום: יערה די סגני

לאחרונה החלו להתקיים במבנה מפגשי עבודה ויזמות ובקרוב תחל פעילות חברתית תרבותית מגוונת  בהתאם לתכנית שתועבר לעיריית תל אביב ובשיתוף איתה.

המבנה המחודש מתעתד לפעול בשלושה מישורים כשהראשון יהיה נשי וישים במרכז נשים בסיכון. הנשים תוכלנה לעבור במקום הכשרות מקצועיות, סדנאות ופעילויות העצמה שונות. המישור השני יהיה בתחום של תרבות מקומית וישמש בית להופעות של יוצרים מקומיים מתחילים והמישור השלישי יהיה בית ליזמים המקיימים פעילויות לטובת הקהילה.

בנוסף, מושיטים היזמים יד ויציעו סיוע במימון הכשרה מקצועית לעובדות המקום על מנת לסייע להן לצאת מהמעגל.

נכנסתי לסיור ראיתי שחור, יצאתי באור, מתלהבת ומוקסמת מהנתינה וההחלטה להפוך את המבנה שהיה מאורה חשוכה לנשים למבנה שכולו העצמה נשית, תרומה לקהילה, עזרה, ערבות הדדית ועשיית טוב.

לתרומה לפרויקט "קמות מההריסות" לחצו כאן

[youtube t6EcblvZVhI nolink]