הגדתא – הגדה חילונית לפסח/ רקפת צור

בליל הסדר, אנו נוהגים לערוך את סדר פסח ולקרוא בהגדה. בסדר אנו מספרים את סיפור יציאת מצרים, סיפור העובר מדור לדור. אך, לא תמיד שפת ההגדה ברורה ונהירה לכולם. במיוחד לחילונים ולילדים.
רקפת צור הופכת את ההגדה של פסח לסיפור ולמסורת שכולנו יכולים להבין ולהתחבר.

הגדה

בליל הסדר, אנו נוהגים לערוך את סדר פסח ולקרוא בהגדה. בסדר אנו מספרים את סיפור יציאת מצרים, סיפור העובר מדור לדור. אך, לא תמיד שפת ההגדה ברורה ונהירה לכולם. במיוחד לחילונים ולילדים.
רקפת צור הופכת את ההגדה של פסח לסיפור ולמסורת שכולנו יכולים להבין ולהתחבר. בספר הסברים המנגישים את החג לקורא על ידי כך, שמנהגי הסדר מפורטים ונהירים והסיפור עצמו של יציאת מצרים כתוב בשפה פשוטה.
הספר נפתח עם הסבר על קערת הסדר, המסמלת את תקופת השעבוד והעבדות של בני ישראל בארץ מצרים וגם את החרות שבעקבות יציאת מצרים: את תקופת העבדות מסמלים המרור, החזרת והחרוסת. את יציאת מצרים והחרות מסמלים הזרוע והביצה הקשה. והמצות הן סמל ל"לחם עוני" שאכלו אבותינו במצרים.

מהם שמות החג?
חג החרות, חג הפסח, חג המצות וחג האביב. האם אתם יודעים על שום מה כל שם?

הגדה(002)

במהלך ליל הסדר נהוג לשתות ארבע כוסות יין. אחד ההסברים הוא- "ארבע כוסות, לזכר ארבע האימהות: שרה, רבקה, לאה ורחל.

איך מתחילים את סעודת ליל הסדר?
באכילת ביצים קשות, זכר לקרבן החגיגה שנהגו להקריב בבית המקדש. את הביצים טובלים במי מלח- זכר לבכי שבכו בני ישראל בשל העבודה הקשה והסבל הרב שסבלו במצרים, או כזכר למעבר בים המלוח.

בספר תוכלו לקרוא את ההסבר של צור על ארבעת הבנים והבנות, המלמדים אותנו שעלינו לחנך כל בן וכל בת על פי אפיים וכישוריהם. ומזה לטענתה, אנו למדים שעל כל אחד לספר את סיפור יציאת מצרים בדרכו שלו (וזו בעצם מטרת הספר 🙂 ).

הספר מפרט את סיפור יציאת המצרים על חלקיו:
1. בני ישראל יורדים למצרים.
2. עבדים היינו.
3. לידתו של משה.
4. משה הרועה.
5. עשר המכות.
6. יציאת מצרים.

בהגדתא תוכלו למצוא מגוון רחב של שירים, החל משירים מתוך האגדה של פסח, כגון: "מה נשתנה", "הא לחמא עניא", "די דיינו" ו"אחד מי יודע"; ושירים לפסח המוכרים לרובינו, כגון: "פסח בא", "ניצנים נראו בארץ" ו"איך יודעים שבא אביב".

ולבסוף- רקפת צור מזכירה לנו, שחופש הוא משימה יומיומית מתמשכת ודורשת עבודה עצמית על מנת לצאת מעבדות האישית שלנו לחירות, שהליכה במדבר, הינה תהליך הכרחי על מנת לגדול ושסיפור יציאת מצרים נועד להזכיר לנו את מצוקתו של "האחר", ומבקש לסייע לנו בבנייתה של חברה מוסרית וצודקת יותר.

חג שמח!

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)