הגברת מתארחת בכפר כמא

המלצה תרבותית חמה לכבוד פסטיבל התרבות הצ'רקסית 12-13 ביולי 2019

צ'רקסים. אסוציאציה ראשונה: אלה החבר'ה שלימדו את ארגון "השומר" איך להיות ארגון "השומר", לא? כשעוד למדנו מולדת בבית ספר. אסוציאציה שניה: יש גבינה כזו, לא?

בסדר, הכל נכון. והנה עוד חמישה דברים שאולי ידעתם ואולי לא ידעתם על הצ'רקסים בישראל:

* העם הצ'רקסי הוא עם, לא עדה. מקורם באיזור צפון מערב הקווקז, שם הם חיו עד למלחמה מול רוסיה, שהתרחשה במאה ה-18 במשך 101 שנים. במהלך המלחמה ולאחריה, במאה ה-19, נרצחו כמיליון וחצי צ'רקסים, ואלה שנשארו, כמיליון במספר, פוזרו באימפריה העותמאנית. כיום העם מונה כחמישה מיליון בני אדם, רק 5000 מתוכם חיים בישראל בשני כפרים: כפר כמא למרגלות התבור וריחנייה ליד צפת.

* העם הצ'רקסי הוא עם עתיק. עדויות לקיומו לפני אלפי שנים אפשר למצוא בדולמנים וכלים עתיקים שנמצאים בכל רחבי האיזור שהיה ידוע בשם צ'רקסיה לפני שנכבש על ידי הרוסים.

* הם בכלל קוראים לעצמם "אדיגים". "צ'רקסים" זה שם שנתנו להם המונגולים.

* השפה הצ'רקסית היא שפה מאוד ציורית, ונשענת על צלילים אונומטופאיים, מה שמעיד עוד על עתיקותו של העם. בשפה יש 64 צלילים שונים, והיא נכתבת בעזרת אותיות קיריליות ואותיות קיריליות "משודרגות" – האלפאבית הקירילי מכיל רק 32 אותיות, ואת שאר הצלילים כותבים על ידי שילוב אותיות קיריליות או שינוי האות כך שתבטא את הצליל הנכון. אם תקשיבו לצ'רקסים מדברים צ'רקסית, זה לא נשמע דומה לשום שפה ששמעתם קודם.
השפה המדוברת בכפר כמא היא צ'רקסית. כל בני הכפר מדברים אותה, אבל לא תשמעו מבטא כשתשוחחו איתם בעברית. כשהילדים מגיעים לבית הספר הם לומדים עברית, אנגלית וגם ערבית. עד סיום הלימודים, כולם יודעים את כל ארבע השפות.

streets

* התפריט הצ'רקסי העתיק כלל בתוכו בעיקר מאכלי חלב, מעט ירקות ורק כ-10 אחוז בשר. איך זה מתיישב עם העובדה שהם היו חיילים ולוחמים? מתברר שבאופן אלגנטי ממש: גבינות של 60% שומן שאפשר לאכול מהר ולהתקדם בשדה הקרב. התפריט המהיר הזה תרם גם להיקף מותניים צר של 50 ס"מ בלבד אצל הגברים, מה שהגביר עוד יותר את המראה המרשים של כתפיים רחבות. בדיוק כמו באגדות. היום הגבינות הרבה יותר רזות, וגם רחבי מותניים שכמונו יכולים לאכול מהן בלי לחשוש שנחטוף מפרצת.

clothing

אחרי כל זה, אתם יודעים שאתם רוצים לדעת עוד. כמו למה הם מוסלמים ולמה הבגדים שלהם נראים לכם מוכרים כל כך ומה הקטע עם העריסות של התינוקות? לא באמת, לכו למוזיאון ותגלו את הקטע עם העריסות של התינוקות.

איזו הזדמנות טובה יותר יש לכם לגלות מאשר להגיע לפסטיבל הצ'רקסי השנתי? בסוף השבוע הקרוב, 12-13 ביולי 2019, יתקיים בכפר הפסטיבל השנתי למורשת התרבות הצ'רקסית. תוכלו לקבל שם סיורים מודרכים בחינם ברחבי המרכז העתיק של הכפר, לבקר בבית שאמי – מרכז המורשת הצ'רקסית. יש שם תצוגה על ההיסטוריה עקובת הדם של העם הצ'רקסי וגם מוזיאון קטן ומרתק המכיל חפצים מחיי היומיום של העם, עם הדרכות במקום. בנוסף, יתקיימו מופעי מחול צ'רקסי של הלהקה המקומית המלבבת ושל להקה אורחת מחו"ל, ותהיה פעילות דוכנים ברחוב הראשי של הכפר.

SAMSUNG CSC

ואם כבר הגעתם עד כפר כמא, תנו לי להמליץ לכם על עוד שני דברים. אוכל, ברור שאוכל.

המקום הראשון הוא מסעדת אנטוליה. המסעדה מגדירה את עצמה כמסעדה כפרית בניחוח טורקי. תכלו למצוא שם שלל מאכלים בשרים וחלביים מהמטבח הצ'רקסי והמטבח הטורקי. האוכל טעים מאוד, והמסעדה מתאימה מאוד למשפחות.

foods

אנטוליה (לא כשר)
ב-ו  18:00-22:00
ש    13:00-22:00

המקום השני הוא מחלבה. הרי לא חשבתם שאשאיר אתכם בלי מקום להצטייד בו בגלילים לבנים וזהובים של גבינה צ'רקסית לקחת הביתה, נכון? מחלבת אלברוס, בידיהם האמונות של שרה ונח, מתמחה בגבינה הנהדרת הזו, כמו גם בגבינה למריחה. אפשר למצוא אצלם גם תערובות תבלינים מקומיים ולערוך סדנאות בתיאום מראש. מומלץ לבוא עם צידנית וקרחומים ולקנות הביתה.

SAMSUNG CSC

אלברוס
פתוח כל השבוע 8:00-20:00

וחוץ מזה? חוץ מזה יש אפליקציית טיולים (חינמית) חדשה בשם wishtrip. אפשר להתקין אותה בטלפון ובעזרתה ללכת ברחבי הכפר במסלול שתוכנן שם מראש או בהליכה חופשית. ליד כל אתר מעניין (או טעים, או עם קניות מעניינות) שתעברו לידו, האפליקציה תקפיץ הודעה עם הסבר על המקום וציון שלו על המפה. מומלץ להתקין מראש בבית ולראות כל מה שאפשר לעשות באפליקציה, אולי תגלו עוד מסלול מצויין לטיול כבר בדרך? התקנה דרך הplaystore או באתר כאן.

להגיע לטיול בכפר כמא זה הכי לנסוע לטיול בחוץ לארץ בלי להחתים דרכון. ואם בדרך תשלבו גם מסלול הליכה בשביל סובב פסגה של הר תבור, תקבלו טיול מכל-טוב. לפחות, ככה אני אוהבת את הטיולים שלי.

 

פרטים נוספים על הפסטיבל אפשר לקרוא באתר הפסטיבל כאן.

מקורות מידע:
ויקיפדיה
יוסי גודחא – מנהל המדיה של אתר יבלאר
דוד שוגן – מנהל מרכז המורשת הצ'רקסית בכפר כמא

זה הכל הפעם. תיהנו בפסטיבל ונשיקות מיוזעות עם רוז' מגברת הבלים!

 ∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞

 הי! אהבתן מה שקראתן? אתן מוזמנות לעקוב אחריי באופן קבוע, בכפתור “עקוב אחרי” כאן למעלה או בדף הפייסבוק שלי גברת הבלים 
 יש לי עוד אתר, ובו אני כותבת לפעמים שירים וסיפורים. יותר בעניין הזה? מוזמנים לבדוק גם אותו! בראש של גברת הבלים