הגברת מתארחת בבית ג'ן ובירכא: כפר ביקרתם?

המלצה חמה על פסטיבל כאן זמאן שיערך בבית ג'ן בסוכות ועל מיזם אומנותי מפתיע בירכא

חופשת סוכות נמצאת מעבר לפינה. כל כך מעבר לפינה, שלפני שתספיקו לקנח את האף מהעיטוש הראשון של העונה, כבר תהיו בתוכו. אז קחו לכם ספל תה, עוגיה קטנה מהסטוק ששמרתם לשבירת הצום, ובואו לקרוא על שני ארועים שיסדרו לכם את חופשת סוכות.

love life

פסטיבל הפסלים ופסטיבל זמר ומחול כאן זמאן בבית ג'ן

שני פסטיבלים יתקיימו במקביל בחול המועד סוכות בבית ג'ן:

פסטיבל הפסלים יתקיים בכניסה לכפר מה-13 עד ה-23 באוקטובר. במשך עשרה ימים תוכלו לצפות באומני פיסול דרוזים ויהודים מפסלים באבן. הפסלים יונחו בעתיד בפארק הבנים המוקם בימים אלה, לזכרם של בני הכפר שנפלו במלחמות ישראל.

הפסטיבל השני הוא פסטיבל כאן זמאן ("היו ימים") הרביעי, ב-17-18 באוקטובר. הפסטיבל, בסימן אבנים מנגנות, יחגג בכל רחבי הכפר. אפשר וכדאי להחנות את המכונית בכניסה לכפר ולעלות שם על שאטלים שיסיעו אתכם בכל רחבי הכפר.
תוכלו להשתתף בסיורים מודרכים, לצפות בהופעות מוזיקה ומחול, לבקר אומנים מקומיים ולצפות בתערוכות אומנות מגוונות, ולאכול אוכל דרוזי מצויין. תהיינה גם הפעלות לילדים במגוון נושאים הקשורים לתרבות הדרוזית. כל הסיורים, ההופעות, ההפעלות וההסעות בשאטלים הם ללא תשלום.

אני ממליצה לכם לטייל גם בעצמכם ברחובות בלב הכפר, בין הבתים העתיקים ולגלות את מערת אג'יאל שבה החביאו נערים מפני המגייסים לצבא הטורקי.

אם אתם ממש חייבים לעשות גם שופינג, האם ידעתם שבית ג'ן היא ביתם של דר' דבור ושל חברת איה נטורל? תוכלו לבקר גם במרכזי המבקרים של שניהם, לשמוע על דרכי הייצור ועל השילוב בין מתכונים של סבתא לבין טכנולוגיות מודרניות, ולהצטייד בקרמים על בסיס צמחי שיעבירו לכם את החורף ברכות.

הפסטיבל מתקיים כחלק מפרויקט כפר ביקרתם לקידום התיירות הדרוזית והצ'רקסית, בהובלת משרד התיירות והמשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל, משרד ראש הממשלה, הרשות לפיתוח הגליל, המועצה המקומית בית-ג'ן והמרכז הקהילתי בית-ג'ן.

 

[youtube D8U7xxL7mf8 nolink]

 

סמטאות אמנות ואמונה בירכא

כולם מכירים את מרכז מהזון הגדול בכניסה לירכא. אבל כמה מכם נכנסו לטיול בתוך הכפר?
סמטאות אמנות ואמונה הוא פסטיבל שיזמה היזמית והבלוגרית ימית בלס צ'אפלה. הרעיון שבבסיסו עומד המיזם הוא הצגה של עבודות של אומנים ואומניות תושבי הכפר – ציור, צילום, שירה ועוד. כל כפר שישתתף במיזם הזה יקבל את אחד מבצבי הדגל הדרוזי, שישמש כהשראה לעבודות האומנות שיוצגו בו.

ירכא היא הכפר הראשון שכבר משתתף במיזם, וסיור ברחובות הכפר מגלה עבודות מאירות עיניים ומעוררות השראה ומחשבה סביב הצבע האדום, המסמל אהבה. דבר שבולט במיוחד הוא הנוכחות החזקה של נשים אומניות בפרוייקט, גם בביטוי העצמי שלהן וגם בנכונות להיחשף בשמן ובתמונתן על קירות הסמטאות, דבר שלא היה מקובל עד לפני כמה שנים.

בתחילת המסלול נעוץ על הקיר שלט ענק שמספר על המיזם ועל הכפר, ולאורך כל המסלול תוכלו למצוא גם שלל בתי קפה והופעות מוזיקליות. התערוכה עצמה פתוחה כל השנה ללא תשלום.

[youtube NAvrBj9lKf8 nolink]

לפרטים נוספים, תוכלו לפנות אל אתרי האינטרנט :

עוד על בית ג'ן

פסטיבל כאן זמאן

עוד על ירכא

סמטאות אמנות ואמונה

 

זה הכל להפעם. היו שלום, שנה טובה וחג שמח, ונשיקות עם רוז’ מגברת הבלים!

 

∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞

 הי! אהבתן מה שקראתן? אתן מוזמנות לעקוב אחריי באופן קבוע, בכפתור “עקוב אחרי” כאן למעלה או בדף הפייסבוק שלי גברת הבלים 
 רגע! אהבתן את הסרטונים? מה דעתכן להירשם לערוץ שלי ביוטיוב