הבתים שלא תרצו להחמיץ בסופ"ש "בתים מבפנים" 2019

בעוד כשבועיים יתקיים בפעם ה-13 אירוע "בתים מבפנים תל אביב-יפו" בו תוכלו לבוא ולהציץ מבפנים ומקרוב על באוהאוס ביפו, ציורי קיר במלון דריסקו, איך גרים בשיתופיות בפלורנטין, הצצה בלעדית לתוך בנין TOHA, ביקור בבנין המדובר צ'ק פוינט באונ' ת"א ועוד. יהיו גם מסיבות ואירועים אחרים. 19-21 לספטמבר, לא להחמיץ!

TOHA

תכנית הסיורים והביקורים כבר יצאה לאור באתר בתים מבפנים וליקטתי ממנה מספר המלצות על מקומות חדשים שכדאי לבקר. לחלק מהאתרים יש צורך להירשם מראש. פתיחת ההרשמה ביום שישי 13.9 באתר.

גן השבילים המתפצלים
נקודת מפגש: במרכז השדרה, מול שדרות רוטשילד 13
אבנר כהן, חוקר אמנות ומדריך טיולים בתל אביב, יוביל את הסיור שיקלף את העיר הלבנה – זו שמאופיינת בסגנון הבנייה המודרניסטי הבינלאומי בעל הקווים האופקיים והמרפסות הלבנות –  ויחשוף את סיפורם של הבניינים האקלקטיים שנדרסו תחת חלום הבאוהאוס. הסיור יעבור בין בניינים אקלקטיים באחוזת בית, יציג את סגנון האדריכלות האקלקטי המקושט והרבגוני, את הנחייתו הגורפת של יעקב בן סירא (שיפמן) – מהנדס העיר תל אביב בין השנים 1929 ל-1950 – לחפות את כל הבניינים האקלקטיים בעיר בחזיתות מודרניסטיות בסגנון הבינלאומי (באוהאוס) ואת הרקע התרבותי שעמד מאחורי מהלך כוחני זה כסיבה האפשרית להעלמתו (כמעט) של הסגנון האקלקטי מהנוף התל אביבי. כמו בסיפורו של בורחס,  גן השבילים המתפצלים, ינסה כהן לדמיין כיצד יכולה היתה תל אביב להיראות לולא נכפה הסגנון הבינלאומי על מתכנניה ותושביה.

בית דובי זלצר
סמטת נתיב המזלות 19 (כיכר התותח), יפו העתיקה

ביקור בבית שבו התגורר המלחין דובי זלצר (חתן פרס ישראל לזמר העברי) ובו יצר כמה מלהיטיו הידועים: שירי מחזות הזמר "קזבלן" ו"עוץ לי גוץ לי", שירים ללהקות הצבאיות, פסי קול לסרטים, כמה משיריו המוכרים של יהורם גאון (כגון "רוזה" ו"שירי ירושלים") ועוד. הבית בנוי בטופוגרפיה תלולה, על המצוק בקו הראשון לים. הוא מתפרס על שלוש קומות של חללי אבן קמורים ומעוצב בהשראת בתי האי היווני סנטוריני – קירות פנימיים מחופים בטיח לבן גס ודלתות וחלונות עץ צבועים בכחול. לבית גם מרפסת הצופה לים ומעוצבת באותו סגנון. בבית מתוכנן להיפתח מרכז תרבות ומוזיקה בשם "מלהקת הנח"ל ועד קזבלן" בניהול אמנותי של נעם סמל ובאוצרותו של צחי בקר. כיום הוא משמש כסטודיו לצילום של אלכס לנדסברג.

באוהאוס ביפו?
נקודת מפגש: כיכר המזרקה, שדרות ירושלים 45 (בחזית בניין עיריית יפו)

האם ישנה גרסה יפואית מקומית לסגנון הבינלאומי? אם כן, מה הם מאפייניה? הסיור שיובילו האדריכלים לילך הראל ושמואל גרואג ממשרד גרואג הראל אדריכלים – שימור וקיימות, יתרכז במבנים מודרניסטים שנבנו ביפו בתקופת המנדט בשדרות המלך ג`ורג` (כיום שדרות ירושלים) וברחוב המלך פייצל (כיום רחוב יהודה הימית).

שימור ושחזור ציורי הקיר במלון דריסקו
אוארבך 6, המושבה האמריקאית גרמנית, יפו (חניון ציבורי קרוב: חניון בלומפילד ברחוב התחייה 11)

מפגש וסיור מקצועיים עם שי פרקש, משמר ציורי קיר מסטודיו תכלת, אשר יספר על היסטוריה של המלון שנקרא בעבר מלון ירושלים ועל תהליך חשיפת ושימור ציורי קיר – עבודה קפדנית שנמשכה כמה שנים במקביל לעבודות שימור ושיקום המלון המרהיב, הכולל את בית העץ של משפחת נורטון מהמושבה האמריקאית. הסיור יעבור בין השאר באולם האירוח של המלון  הוותיק בארץ וכן במרתף הבירה שבו, המעוטר בציורים מעולמות הבירה והשֵׁכר הגרמניים והאנגליים: מלצריות בוואריות מגישות בירה, שירי עם ויין בגרמנית ובאנגלית, נגנים סקוטים, גפן, שעורה ועוד.

COM-UNITY
שדרות וושינגטון 20, פלורנטין

ביקור בצורת מגורים שיתופית המיושמת בבניין ותיק בפלורנטין שעבר לאחרונה שיפוץ מקיף. במפגשים תוצג התפיסה המבוססת על רעיון חללי העבודה המשותפים, מאפשרת לדיירים לשכור יחידות דיור (בגדלים שונים) ובכך להצטרף לקהילת COM-UNITY  הנהנית מהתשתיות המשותפות בבניין, הכוללות סלון אירוח גדול, חצר, בר, חדר כושר, חדר יוגה וחדרי טיפולים, ומאירועים חברתיים ותרבותיים המתקיימים בו (חלקם פתוחים לכלל הציבור).

משרדי Natural Intelligence
רחוב תוצרת הארץ 6 בניין TOHA

ביקור במשרדים החדשים של חברת נטורל אינטליג`נס הממוקמים במגדל TOHA החדש. המשרדים מתפרסים על פני שתי קומות מלאות ופונים לאטריום שבלב המבנה. בעיצובם שולבו אלמנטים מסביבות חוץ שונות כמו גרפיטי, חלונות ראווה וצמחייה, כדי לייצר בחלל תחושת מרחב וחופש.

טרנספראומבאו: ליבלינג
מרכז העיר הלבנה, רחוב אידלסון 29, קומה 2

תערוכת הפתיחה של בית ליבלינג עוסקת בהסכמי ההעברה – נושא שנוי במחלוקת בתולדות הציונות. הסכמי העברה היו הסכמים פוליטיים שביססו יחסים כלכליים בין גרמניה הנאצית והתנועה הציונית בשנות ה־30 של המאה ה־20. תחת חסותם נוצרו קשרי מסחר עם ארצות המזרח הקרוב ובאמצעותם היגרו עשרות אלפי יהודים מגרמניה הנאצית אל פלשתינה/ ארץ ישראל, שהייתה תחת שלטון המנדט הבריטי.

בעקבות העלייה החמישית
נקודת מפגש: בכניסה לבית ליבלינג – מרכז העיר הלבנה, רחוב אידלסון 29

סיור עם פול רקובר בעקבות העלייה החמישית (עליית היקים) שהגיעה לשיאה בשנים 1932־1935, והשפעתה על האדריכלות, התרבות והחברה בתל אביב של שנות ה־30 וה־40. באמצעות בניינים לאורך הרחובות אלנבי ובן יהודה תציג רקובר את טביעת היד שהשאירה העלייה החמישית בעיר, ואת תרומתה הדרמטית לזהותה של תל אביב כפי שאנו מכירים אותה כיום.

קיבוצניק, איכר וסופר נפגשים בקפלן
נקודת מפגש: רחוב קפלן 4, בחצר פנימית של בית העיתונאים ע"ש סוקולוב

סיור עם אדריכלית הדס נבו־גולדברשט ממחלקת השימור בעיריית תל־אביב-יפו, שיתמקד במתחם המוסדות  שברחוב קפלן ויעסוק בתור הזהב של מבני הציבור אשר הוקמו בעיר בשנות ה־50־70. מבנים אלה, שתוכננו על ידי מיטב האדריכלים בארץ על פי עקרונות הסגנון הברוטליסטי, מייצגים תקופה אדריכלית שהשפעתה ניכרת גם כיום. הסיור יתייחס גם לתוכניות העתידיות לאזור.

המגדל המפותל
נקודת מפגש: ברחבת הכניסה המערבית של הבניין (הקרובה לשרונה)

סיור באייקון האדריכלי החדש של תל־אביב-יפו – מגדל עזריאלי שרונה – הבניין הגבוה במדינה (255.5 מטרים) שהוא גם בניין המשרדים הגדול במדינה. בסיורים עם אדריכל מנדי רוטברד – שותף אחראי וחבר בצוות התכנון של המגדל במשרד משה צור אדריכלים – יוסבר הפרויקט האדריכלי וההנדסי המורכב שאפשר את פיתולו של המגדל ושיצר בניין שצורתו משתנה על פי נקודת המבט עליו. הסיורים יכללו כניסה לחללים הציבוריים של הבניין.

1727

מלון לינק תל אביב
שדרות שאול המלך 39

הצצה למלון שנפתח לאחרונה במגדל המשרדים המערבי של בית הדר דפנה ותוכנן בקונספט של מלון אורבני חדשני המיועד לאנשי עסקים ותעשיית ההייטק. ככזה כולל המלון חללי עבודה משותפים וחדרי עבודה להשכרה ואפשרות ליישום תהליך הכניסה והיציאה מהמלון באמצעות אפליקציה שהיא מדריך קונסיירז` אישי. בחללי המלון מוצגת אמנות רחוב. הסיורים בהדרכת דנה לייטרסדורף, מעצבת המלון.

מהדורה חדשה
נקודת מפגש: בכניסה לבית אריאלה, שדרות שאול המלך 25

סיור עם האדריכלית גנית מייזליץ כסיף בספריית בית אריאלה הנמצאת לקראת סופו של תהליך שיפוץ רב שלבי שחולל בה שינוי דרמטי. הספרייה המחודשת מציעה מגוון של חללי למידה ועבודה, לצד חללים לאירועי תרבות. בסיור תציג מייזליץ כסיף את השינויים שבוצעו במבנה ואת תפיסת התכנון שחידשה את המבנה הברוטליסטי תוך שימורו וחיבורו למרחב האורבני הסובב אותו.

בריכות דגי הזהב הסודיות
נקודת מפגש: רחוב ריינס 4

סיור עם אדריכל דקל גודוביץ ממשרד גודוביץ אדריכלים בעקבות מחקר מקיף שערך עבור מחלקת השימור של עיריית תל־אביב-יפו על מזרקות ובריכות דגי זהב שנבנו בעיקר בבתי באוהאוס בשנות ה־30. בריכות אלו הן אלמנט בנוי ייחודי בקנה מידה עולמי שנבנה כמעט רק בתל אביב, ונבנו מהן בשעתו קרוב ל־100, מתוכן שרדו כ־70, רובן מלאות כיום בעפר ובפסולת או הפכו לאדניות ולמקומות חניה וממשיכות להיהרס.

בניין צ`ק פוינט
בניין צ`ק פוינט, קמפוס אוניברסיטת תל אביב

סיורים בבניין צ`ק פוינט החדש והמדובר בו שוכנים בית הספר למדעי המחשב על שם בלווטניק ואוניברסיטת תל אביב לנוער. הזדמנות לגלות את המבנה בעל המעטפת המקורית שתוכננה באמצעות מידול פרמטרי ומורכבת מפיקסלים של זכוכית המייצרים סוג חדש של בניין שחזיתותיו משתנות ללא הפסקה בהתאם למיקום השמש ולנקודת המבט עליו. בסיורים יוצגו גם השיקולים לגבי אופן הצבתו של המבנה במרחב כך שייצר כיכר חדשה ומרכזית בקמפוס. הסיורים בהדרכת אדריכלים לימור עמרני ועמרי רון ממשרד קימל אשכולות אדריכלים.