הבעיה האמיתית עם תמונת הגופיות שהפכו לחולצות

על צניעות, כבוד ועבודות פוטושופ גרועות

gufiya_hultzaאתמול התפרסמה בפייסבוקיה התמונה הזאת, שבה נראית יובל נבון וחבריה לשכבה בשתי תמונות – אחת שבה הם הצטלמו והשנייה משופצת, שבה נוספו לשתיים מהבנות שרוולים לגופיות.

כנהוג בימים אלה, התמונה מיד זכתה לעשרות שיתופים וקריאות תדהמה על הפיכתנו למדינה שמרנית + אייטמים בעיתונים ובתוכניות הבוקר. אלא שאני חושבת שהבעיה היותר גדולה של התמונה הזאת ממש לא קשורה לחולצה מול גופיה.

למען הסר ספק, בכל סוגיית הצניעות בבתי הספר, כולל סוגיית המכנסיים הקצרים, אני לגמרי בעד התלמידות. במיוחד מעצבן אותי הטיעון ש"זה לא מכובד להתלבש ככה". כמו שקזבלן לימד אותנו, בשביל כבוד צריך לעבוד, וכבוד לא מושג על ידי חוקים ואיסורים, אלא על ידי נתינת כבוד לצד השני. ואם בתי הספר לא מכבדים את התלמידות, אין שום סיבה שהן יכבדו אותם בחזרה.

גם הטיעון שהבגדים הקצרים מעודדים תקיפות/הטרדות מיניות מוציא אותי מדעתי, במיוחד כשהוא מגיע ממקורות שאמונים על חינוך של ילדים. ככה מחנכים נערות שהכל באשמתן. באמת יופי.

בואו נחזור רגע לתמונה מאתמול. שם שומרי המוסר חטאו גם בטמטום. קודם כל, שתי הבנות בשורה הקדמית חושפות כתפיים בדיוק כמו השתיים העליונות, ואצל הנערה השמאלית אף רואים בטן מבצבצת לא עלינו. זאת, אגב, הסיבה שבהתחלה חשבתי שכל הסיפור הוא זיוף אחד גדול, אבל מכיוון שהנהלת ביה"ס לא הכחישה את זה, אין לי אלא להתייחס לטמטום הזה כאמת.

לעובדה שיש יחס שונה גם בין הבנות יש שני הסברים אפשריים. הראשון הוא שמי ששיפץ את התמונה הוא פשוט לא מוכשר מספיק כדי להצליח להוסיף שרוולים לחולצות הלבנות. השנייה היא יותר חמורה, וזה שמישהו אולי חשב שאדום באופן כללי הוא לא צבע מכובד. זה נכון אולי כשמדובר בהפועל (סליחה, סליחה. זאת היתה בדיחה. לא לעשות עלי שיימינג עכשיו), אבל בכל תחום אחר זה טיעון שחור משחור.

אבל, והנה אני מגיעה לכותרת הפוסט הזה, הבעיה האמיתית והגדולה מאוד בתמונה המשופצת היא שמלבד הוספת השרוולים, הפוטושופיסט החרוץ מדי גם הצר את נבון וגרם לה להיראות בכמה מידות פחות מאשר בתמונה המקורית. זה, בעיני, מעשה חמור בהרבה, שעליו צריכה לקום מחאה גדולה יותר. זה משדר מסר גרוע ובעייתי מאד לנערות ובניגוד לטפשות של עניין השרוולים, כאן מדובר בחוצפה של ממש. במקום שבתי הספר, שאמונים גם על חינוך ולא רק על לימוד, ילמדו נערים ונערות לאהוב את עצמם כמו שהם ויעזרו להם לטפח דימוי עצמי חיובי, הם נותנים לגיטמציה להפך הגמור ויוצרים בעיות במקום למנוע אותן.

ובעניין אחר – מי מתכוון לצפות בתחרות מלכות היופי הערב?