הביצה הקשה (*) המושלמת

די לחלמון האפור והמדכא! קבלו את הזמנים המדויקים לבישול ביצים כך שהחלמון שלהן יהיה עדיין צהוב, אבל כבר לא נוזלי

hard_egg_michaly_car

בכל מה שקשור לעבודת המטבח את רוב מה שאני יודעת למדתי בסיוע של חברים ועמיתים לעבודה. זה כי בקיבוץ בזמנו לא בישלו בבית. ובכל זאת היו כמה דברים, במיוחד בתחום האפייה שלמדתי מאמא שלי ומסבתא.

ויש גם דבר אחד שלמדתי מאבא שלי, וזה הכנת ביצים קשות (ראו הערה בסוף הפוסט). אני שונאת ביצים קשות שהן כל כך קשות, עד שהן אפורות. זה לא יפה זה לא טעים וזה מגיע עם סכנת חנק. אבא שלי, לעומת זאת, היה מכין ביצים שקראנו להן "ביצים בינוניות", וייחודן הוא שהחלבון שלהן קשה (או צמיגי, כפי שהגדירו זאת החמישייה הקאמרית) והחלמון בדיוק בנקודה שבה הוא כבר לא נוזל אבל עדיין רך למדי.

עד לא מזמן היה לי מין מתקן כזה שעושים איתו ביצים במיקרו. מחוררים את הביצה בראשה בעזרת דוקרן קטן שמצורף למתקן, שמים בו קצת מים, סוגרים, מכניסים למיקרו לזמן קצוב. זה היה מאוד נוח, כי לא הייתי צריכה למדוד זמן.

מתקן הכנת הביצים במיקרו

הבעיה היא שלפני כחודשיים התקלקל לי המיקרו ואז הפסקתי להכין כל בוקר ביצה, כי לביצים בינוניות צריך למדוד זמן ואי אפשר סתם להשאיר את הסיר על האש לזמן שהוא בערך.

התוצאה היא שכמות החלבונים שאני אוכלת ירדה וההשלכות של זה היו שהתחילה לי נשירה של השיער והציפורניים שלי הפכו לחלשות במיוחד. כן, אני יודעת, יש עוד דברים חוץ ממחסור בחלבון שפוגע בשיער והציפורניים, אבל זה היה השינוי העיקרי בתזונה שלי. ובכלל, בניגוד לאמונה שפעם היתה פה, לאכול כל יום ביצה זה דבר מאוד בריא וגם טוב לדיאטה.

אז החלטתי לחזור ולבשל ביצים בשיטה הישנה, בפינג'ן על הגז, אלא שלמי יש זמן בבוקר לעמוד ולמדוד? (כי ידעתי כמה זמן צריך בשביל לבשל את הביצה, אבל הזמן הזה הוא רק מרגע הרתיחה).

עד שאתמול ניצלתי את הזמן הפנוי, מדדתי כמה זמן לוקח למים בפינג'ן לרתוח (לרתוח לרתוח, עם בועות גדולות), הוספתי לזה את זמן הבישול מרגע הרתיחה, ולהלן התוצאות:

hard_egg_michaly_timer

אופן הכנת הביצה:

1. מלאו מים בסיר/פינג'ן והכניסו לשם את הביצה (זה יעבוד אותו דבר עם יותר מביצה אחת, בתנאי שכמות המים זהה. אם לא – אפשר לתקן את הזמנים)

2. הדליקו את האש על הלהבה הגדולה

3. הפעילו את הטיימר על 10 דקות ו-10 שניות (יתכן שתצטרכו תיקון בזמנים, בהתאם למהירות רתיחת המים אצלכם)

4. לאחר סיום הזמן כבו את האש

5. שטפו את הביצה במים קרים. זה גם יפסיק את הבישול, גם יצנן אותה ובעיקר – שזה עוד דבר חשוב שאבא שלי לימד אותי – יאפשר לכם לקלף אותה יפה, בלי שהחלבון ידבק לקליפה החיצונית.

בהצלחה ובתיאבון!

(*) יש שיגידו שמדובר בביצה בינונית ולא ביצה קשה. הם צודקים, אבל מכיוון שהמושג "ביצה בינונית" מוכר רק למעטים, הלכתי על אופציית הביצה הקשה.