הבדים המצוירים של ענת פרידמן אבקסיס

בביקורי ביריד האאוטלט מעצבים "יריד סופרמרקט 2020" האחרון, בו הוצעו למכירה פריטי לבוש, נעליים, אקססוריס ותיקים, נתקלתי לראשונה בבגדי המעצבת ענת פרידמן אבקסיס בעלת המותג Anat Friedman . במיוחד משכו את תשומת ליבי הבדים המצוירים מהם היו עשויים עיצוביה. משיכות המכחול החופשיות על הבדים, היו כיצירות אמנות מופשטים מלאי השראה ועוצמה.

9

צילום: שרה פלד

1

צילום: אדיר אלחרר

ענת, דמות ציורית כשלעצמה (כן, אולי יום אחד אצייר גם אותה), מציגה את יצירותיה בבוטיק שבבעלותה בירושלים. דווקא בעיר שאיננה מרובה בחנויות מעצבים עכשוויים, אולי עקב ההרכב הדמוגרפי שלה, יש ביקוש לבגדיה ואין הכרח לנדוד לתל אביב לצורך רכישתם.

2

צילום: דור שרון

"כשנרשמתי לבצלאל לא ידעתי אפילו לתפור כפתור" מסבירה לי ענת, "אבל מאז שאני זוכרת את עצמי אהבתי לצייר. כשסיימתי צבא, הלכתי ללמוד בסטודיו של הצייר ישראל הרשברג ואחרי שנה החלטתי שאני רוצה להמשיך לעסוק בתחום האמנות, אבל בכיוון יותר פרקטי. חיפשתי תחום שאוכל להמשיך לצייר בו ולעבוד עם חומר (בניגוד למקצועות העיצוב הגרפיים מול המחשב) ולכן התחלתי לחשוב לכיוון אופנה. הגעתי למבחנים בבצלאל בעיקר עם ציורים והתקבלתי. בעולם האופנה מצאתי דרך להמשיך לצייר אבל גם לייצר מוצר מסחרי ופרקטי. הציור מתחבר לי עד היום עם המון חלקים בתהליך העבודה, החל מהסקיצות הראשוניות של תכנון הבגד וכלה בקווים הגרפיים המורגשים מאד בגזרות שלי. בנוסף בשנה האחרונה לקחתי צעד קדימה את החיבור בין שני העולמות והתחלתי לצייר על הבגדים ולעשות הדפסים מהאיורים שלי על הבגדים עצמם הקולקציה המצויירת היתה מוצלחת והתקבלה בצורה מדהימה על ידי הלקוחות כך שהציורים הופכים להיות חלק קבוע בקולקציות הבאות, שזה מרגש מאד עבורי."

3

צילום: דור שרון

4

צילום: דור שרון

7

סקיצה לציור על בד שהפך לחולצה, צילום: ענת פרידמן אבקסיס

8

איורי אופנה שהפכו לגלויות המותג, צילום: ענת פרידמן אבקסיס

ענת הכירה את בעלה יצחק אבקסיס, בעל המותג abeca , בבצלאל, כשלמדו יחד במחלקה לעיצוב אופנה. "שנינו ירושלמים והחלטנו אחרי הלימודים להישאר בירושלים, בניגוד לציפיות מבוגרים טריים במחלקה לאופנה, שרובם ככולם ממהרים מיד בתום הלימודים לעבור לאיזור המרכז.י צחק המשיך לתואר שני בבצלאל ואני פתחתי סטודיו בירושלים כחלק מפרוייקט לקידום מעצבים שיזמה העירייה (2011). לאחר 3 שנים פתחנו חנות ברחוב בצלאל במרכז העיר עם סטודיו בקומת הגלריה-  בניגוד לתל אביב שרוויה בכאלו, בירושלים אנחנו מעצבי האופנה היחידים שמוכרים ועובדים בחלל אחד.  החזון שלנו היה שבעקבותינו יגיעו עוד בוגרים טריים ויעיזו להביא אופנה מקורית לירושלים. בחנות ניתן לראות את את קולקציית הנשים שלי לצד אקססוריז שיצחק מעצב ובנוסף אנו נותנים במה למעצבים צעירים נוספים כמונו ומנסים לתת חוויה אחרת לקהל הלקוחות הירושלמי הנאמן שלנו שמורכב מנשים בכל גיל ומידה, דתיים וחילונים, מקומיים ותיירים. כיום יצחק ראש מחלקת אקססוריז בחברה מסחרית וממשיך לייצר אקססוריז לחנות ולחנויות נוספות בארץ.

5

שרשרת גיאומטרית בעיצוב יצחק אבקסיס למותג abeca. צילום: ענת פרידמן אבקסיס

את הקולקציות של ענת פרידמן אבקסיס ניתן להשיג בחנויות שונות בארץ, בירידי אופנה ובחנות האון ליין .

חנות הסטודיו ממוקמת ברחוב בצלאל 6, ירושלים