הבגדים כיצירות אומנות – פקטורי 54 לחורף 2014 – 2013

בחורה עם מחשב נייד

תצוגת האופנה לחורף 2013-2014 של רשת פקטורי 54, נערכה אמש נוצצת וגדושה באנשי עסקים, דוגמניות וידוענים, באגף החדש במוזיאון ת"א לאומנות. הקישור בין אומנות לאופנה איננו חדש, אך כאן הוא נבחר כדי להדגיש את התחכום והיוקרה של הרשת, אשר מביאה לארץ מותגי על מובילים, ושהפכה כבר במובן מסוים לסוג של מותג בפני עצמה.

בשנים האחרונות, הגדילו והרחיבו אנשי האופנה של רשת פקטורי 54, את מבחר המותגים שהם מייבאים והפכו אותה לגורם המוביל בתחום מותגי האופנה היוקרתיים בישראל. אלכסנדר וונג (אחד השמות החמים ביותר היום בעולם האופנה הבינלאומי, ולאחרונה גם המעצב של בית בלנסיאגה היוקרתי בפריס) ג'ורג'יו ארמני, מארק ג'ייקובס, ולנטינו ומיסוני, הם רק חלק משמות מעצבי העל שפקטורי 54 מייצגת, כולל הרכש החדש: המותג הצרפתי הנחשק עד מאוד, קרוון והמותג הבריטי המבוסס ג'וזף.

המשמעות היא לא רק מהאספקט היוקרתי, כי בעצם הבאת הקולקציות העדכניות והנחשבות ביותר היישר ממסלולי התצוגה הבינלאומיים, מאפשרת פקטורי 54 נגישות לנעשה בעולם הגדול לאוהבי אופנה מקומיים, ובפרפרזה על מילותיו האלמותיות של טל ברודי: שמים אותנו על המפה (מפת האופנה כמובן!)

אני יודעת שיש מי שמעקם עכשיו את האף, כי זה נורא יקר ונכון, זה יקר. אני גם לא נוהגת בדר"כ להעיר הערות על הקולקציות בנוסח "זה נורא יקר" (אלא אם מדובר במשהו ממש מקומם), כי כל אחד שיקנה היכן שהוא יכול להרשות לעצמו והכל בסדר. אבל העולם כידוע נעשה כפר קטן גלובלי, כולם יודעים מה "אין", מה הולך ומה הם הטרנדים הנחשבים, רובנו נוסעים מידי פעם לחו"ל וחוזרים עם רכישה או שתיים (או יותר…) של פריטי מעצבים ממותגים. האפשרות לרכוש פריטי אופנה עילית, שאך זה הוצגו על המסלול בשבועות האופנה החשובים בעולם (והפריטים מקולקציית החורף של פקטורי 54, הוצגו רק בפברואר 2013 בניו יורק, פריס, לונדון ומילנו) היא משמחת ולא פחות מכך יש לה דרישה, אחרת הרשת לא הייתה מצליחה כל כך. אפשר כמובן להשקיע בפריט איכותי אחד או שניים ולא חייבים לרכוש שם את כל המלתחה.

מתוך המקום המבוסס (ובצדק) הזה, החליטו בפקטורי 54 – בפעם הראשונה אגב – על תצוגת טעימות מקולקציות מעצבי העל לחורף הקרוב. כיאה לרשת הממצבת את עצמה גבוה ולמעלה… התצוגה נעשתה בקונספט המקובל בחו"ל, החל מחלל התצוגה הענק, דרך המסלול המפותל שעוצב כך שהדוגמניות תעבורנה מקרוב בין ספסלי המוזמנים וכמובן עשרות הסלבס אשר גדשו את הספסלים. שמות? אני באמת לא יכולה לזכור את כולם… אז רק חלק: גלית גוטמן, שירלי בוגנים, רותם סלע ויעל גולדמן ההריוניות, שלי גפני, רונית יודקביץ, נעה בן ארצי, ריטה, נאוה ברק, ליאורה עופר וגם משפחת גפן – אביב, הבן דילן, הסבתא ועוד נכד, כולם באו להריע לאימא שני פרידן, אשר חזרה לימי הדוגמנות לרגע ופתחה את התצוגה.

האוסף שהוצג היה אקלקטי וכלל הרבה מעילים וז'קטים מחויטים לנשים ולגברים – מעילי אובר סייז בצבעים מפתים של תכלת וורוד, מעילי פרווה, הרבה פריטים בעור ובשחור, אבל גם צבעוניות של פירות יער סגולים, אדומים וירוקים ושל השמלות הצבעוניות המודפסות מקולקציית החורף של מארק ג'ייקובס. עוד היו פריטים רבים בג'ינס במראה נקי, לגברים בעיקר. שמלות ערב סקסיות מבדים נשפכים, ואחת של ורסוס עם הטרייד מרק שלהם שחוזר מידי פעם בקולקציות – שסעים המחוברים בסיכות ביטחון מוזהבות – חתמו את התצוגה.

זה המקום לציין, את המנהל הקריאטיבי והקניין הראשי של רשת פקטורי 54, סיימון אלמלם, שניחן בטעם משובח ובכישרון לשלב את הפריטים השונים, באופן שיצר מראות מתוחכמים ומלוטשים אך לא עמוסים מידיי.

רשימת הסניפים:

רמת אביב: איינשטיין 40 , תל אביב | קניון ארנה: השונית 2, הרצלייה |

נמל תל אביב: האנגר 9, תל אביב | נתניה: מתחם פולג |

אילת ליד טיילת נפטון | ONE PLAZA , באר שבעגם לגברים מה יש?!
צילומים: אבי ולדמן
מתוך הבלוג של אלישבע כספי

אלישבע כספי
קוראת ווג מתמידה בערך מגיל שמונה (עם שתיים וחצי מילים באנגלית, בלבד) אשר משתגעת על ירחוני אופנה ועיצוב מילדות, עוד מהימים בהם היה אבא חוזר מנסיעותיו בחו"ל עם ערימת מגזינים, ומביא לה את ריח העולם הגדול. למדה ועשתה תארים (LL.B במשפטים ו- MBA במנהל עסקים) אז היא גם עו"ד, אבל מעדיפה לעסוק במה שהיא אוהבת באמת, כתיבה ואופנה ביחד ולחוד.