הבאתם את זה על עצמכם

המתקפה הפשיסטית על העולם החברתי בישראל לא צמחה סתם. ההתנהלות של קברניטי העמותות החברתיות שעושות עבודת קודש עשו טעות אחרי טעות וזו התוצאה

בחורה עם מחשב נייד

עוכרי ישראל

הטור הזה ינסה להתמודד עם המרדף הקשה המתנהל בימים אלה על ידי הכנסת כלפי הארגונים החברתיים בישראל. הארגונים קיבלו מנבחרינו שבכנסת את התווית – "ארגוני השמאל". ואת כותרת המשנה שאינה באה לידי ביטוי בהכרח במילים אבל צועקת לכול: שמדובר פה ב"עוכרי ישראל המשתפים פעולה עם האויב ועם כל הרוצים להחריב את המולדת הקדושה". אתמודד עם הסוגיה הזו לעומק ולא בססמאות. יש לי היכולת לעשות זאת, כי אני הגעתי לעולם הזה של הארגונים לשינוי חברתי כאאוטסיידרית. הביאה אותי לשם ורד ליבנה, אישה מופלאה שכיהנה לפני זה כמנכ"לית של האגודה לזכויות האזרח בישראל. ורד הזמינה אותי להקים ארגון חדש. היא פנתה אלי כלאשת מקצוע, עיתונאית, ובשום פנים לא כלאדם פוליטי. היא מעולם לא שאלה לדעותיי הפוליטיות ולא התעניינה לגבי איזה פתק שלשלתי בקלפי. זה לא היה רלוונטי. ורד היא אחד האנשים היותר עניניים ומקצועיים שהכרתי. והיא, רבותיי, צמחה בעולם הזה שמסומן עכשיו כשמאל עוכר ישראל.

כלפי העולם החברתי בישראל היתה ויש לי ביקורת. אני חושבת שקברניטיו לא מנעו את הפרץ הנוכחי והם היו יכולים למנוע אותו. ועוד איך. הכתובת היתה על הקיר מזמן. אני, כמו הנער בהולנד ניסיתי לעצור עם האגודל, אבל לא הקשיבו. העלהום הזה אינו מוצדק כלל, ויש בו אומנם ריח של מקרתיאזם, שממנו הזהרתי כבר בטור קודם שכתבתי. טור שעסק בסוגיה אחרת של מרד השחקנים להופיע באריאל "הזהרו ממקרתיאיזם" העולם החברתי זרק לפשיסטים ולאנשים האטומים שבכנסת כדור להנחתה. והם הנחיתו. חזק.

המצפון של כולנו

את הטעויות הבסיסיות של התנהלות בעולם הארגונים החברתיים זיהיתי כבר בימים הראשונים שלי להיחשפות אליו. זיהיתי והתבטאתי בקול רם. הארגונים לשינוי חברתי, הם גופים חשובים ביותר. הם חשובים לא פחות מהעיתונות בדמוקרטיה ולא פחות ממערכת המשפט. הם יוזמים ונרתמים למאבקים שמצילים את האזרח הקטן. שכר המינימום שכולם מנפנפים בו היום – לא היה מגיע לשולחן הממשלה ללא פעילות אינטנסיבית של הארגונים החברתים בישראל. הארגונים הללו דואגים לחלשים שהממשלה והכנסת שוכחת ומזניחה. הם משמשים  לפה לחסרי היכולת להביע את כאבם ונאבקים על זכויותיהם לחיות בכבוד, להתפרנס בכבוד, לקבל חינוך ורפואה. הם מגנים על נשים מופלות ומותקפות מינית. מי אתם חושבים הביא את קצב למשפט אם לא הארגונים? מי יצא לרחובות? מי נתן רוח גבית חזקה לכל האלפ'יות והלמד'יות וסייע להן בשעתן הקשה אם לא הארגונים החברתיים? את כל זה מסתירים מהציבור, כדי שייכנס חזק לתוך המשוואה הפשיסטית החדשה שאלה הם עוכרי ישראל. אז לא – מטעים את הציבור. אלה האנשים הטובים שבינינו, שדואגים למדינה הזו מפני התפוררות מוחלטת. זה המצפון החברתי שלנו. המצפון של כולנו שעדיין פועם ובועט. זו היהדות האמיתית. החומלת והדואגת לגר, לאלמנה וליתום.

אז מה קורה פה. למה מתנפלים עליהם? מתנפלים עליהם.  – עושים את זה כי אפשר, כי הארגונים סיפקו כר נוח למתקפה חזיתית והם עשו כל טעות אפשרית בהסברה וביחצ"נות עצמית שרק ניתן להעלות על הדעת. העולם החברתי שהיה אמור להיות נקי לגמרי משיקולים פוליטיים חיבק לתוכו אנשים המזוהים פוליטית עם השמאל והשמאל הרדיקאלי והקיא מקירבו אנשים המוגדררים כציוניים או לא עלינו כימניים. זו טעות קשה וחמורה. על כך משלמים עכשיו הארגונים מחיר כבד. הייתי עדה למגמה הזו כשהקרן החדשה לישראל בחרה משום מה ליו"ר בדמות פוליטית ברורה ומסומנת כשמאל קלאסי – את נעמי חזן. היתה פה טעות חמורה ויסודית לקחת דמות פוליטית בעלת עבר פוליטי מובהק לתוך העולם החברתי. – הקרן החדשה לישראל והמנכ"ל העומדת בראשה רחל ליאל, עבדו עם יחצ"נים שמזוהים פוליטית עם הקצה הכי שמאלי במפה. טעות.

הרמתם להנחתה

את אחד היחצ"נים העובד עם העולם החברתי ראיתי מצולם נגרר ברחוב בהפגנת שמאל במזרח ירושלים. BIG MISTAKE!!! האגודה לזכויות האזרח מינתה לעצמה מנכ"ל שעד לאותו רגע כל מה שידעתי עליו הוא שהוא לוחם זכויות הגייז. גם הוא הסתובב בהפגנות שמאל במזרח ירושלים ובמקומות אחרים. לא איש אשכולות אלא בחור צעיר ולוחמני. הארגון שבו צמחתי גייס מנכ"לית שגם היא מזוהה פוליטית עם שמאל חזק. וכך עוד כהנא והכנה. הקולות המעטים בעולם החברתי שהם מרכז פוליטי וימין – מושתקים. יש כאלה אבל הם מושתקים. שמאל ושמאל ושמאל  – אדום אדום ועוד אדום במקום להיות א-פוליטים ונטו חברתיים. טעות אחרי טעות אחרי טעות.

קברנטי העולם החברתי: הרמתם להנחתה. פועלכם שהוא יקר מפז עכשיו בסכנה. ארגון "בצלם" שהוא ארגון חשוב ביותר המספק עיניים ואזנים להפרת זכויות בשטחים, האגודה לזכויות האזרח בישראל– ארגון שלא יסולא בפז וכך גם ארגונים רבים אחרים הנתונים עכשיו על שולחן הניתוחים, נתונים למתקפה שלוחת רסן. אתם קברנטי העולם החברתי חלק מהסיפור הזה.

הפאשלה היא שלכם על שלא השכלתם לעבוד נכון וליקיתם בליקוי מאורות. הקיצוניים שישבו בכנסת הריחו את זה ופעלו וגררו גם אחרים שפשוט אינם מכירים את העולם החברתי ולו במעט. חבל, נורא ומסוכן לכולנו.

אורית בראון אגמי
בלוגרית פעילה ובועטת. היתה עיתונאית שלושה עשורים. היום מלמדת ילדים ביפו ובשכונת התקווה תקשורת ואקטואליה.