האתגר שבתעסוקה

נשים שרוצות לפתוח עסק עצמאי חוששות מאוד מהצעד והתהליך, נשים עצמאיות בעלות עסקים קטנים לא עומדות בספי מכרזים, בוגרות אוניברסיטה צעירות לא מוצאות עבודה בדרום. זאת השגרה

shutterstock_132275864
אילוסטרציה: Shutterstock

לפני 6 שנים החלטתי לצאת מאזור הנוחות. עבדתי בהיי טק קרוב לבית, סיימתי לעבוד בשעה 15:30, אספתי מהגנים והתחלתי את היום עם הילדים, נשמע ממש חלומה של כל אמא. אבל הרגשתי שאני לא ממצה את עצמי, משהו בער בי בפנים, הרגשתי שאני חייבת את זה לעצמי. התפטרתי מהעבודה והקמתי עסק לניהול, ליווי ובנייה של פרויקטים בני ביתך ברחבי הנגב. היום השגרה שלי היא הגשת מכרזים,  ניהול מו"מ מול ספקים לשלבי הבניה השונים ועבודה מול כל בעלי המקצוע בתחום הבניה.

ולמה אני מספרת לכן את כל זה? ביום שלישי האחרון נסעתי לכנסת ישראל ליום מיוחד בנושא אתגרי המחר בתעסוקה. כשהגיע תורי לשאת דברים בדיון על מיזמי תעסוקה בפריפריה בוועדת הפנים,  הבאתי בפני הועדה את אתגרי תעסוקת נשים, את הסוגיות בהן תושבי הדרום עסוקים ואת הקשיים העומדים בפנינו. הועדה עסקה בקידום והוספת אזורי מסחר בדרום ובצפון ובפיתוחם, אך זה לא מספיק ולא מספק.

FB_IMG_1454786869696

נשים שרוצות לפתוח עסק עצמאי חוששות מאוד מהצעד והתהליך, נשים עצמאיות בעלות עסקים קטנים לא עומדות בספי מכרזים, בוגרות אוניברסיטה צעירות לא מוצאות עבודה בדרום וכל הקשיים האלו הם בשגרה רגילה.

ומה קורה כאשר מתחילה התחממות בדרום?  אז יש סגר לפועלים מחברון, מתחילים "טפטופים" של קסאמים והכל עוצר. אין לימודים, אין פעילויות, לא עובדים בשטח.

מיותר לציין שמי שלא גר/ה בטווח 40 ק"מ לא זכא/ית לכלום. בממוצע בכל שנה מתקיים איזה סבב מול עזה, והכל קופא.

נשאלת השאלה, איך אנחנו יכולות לשרוד בעסקים? זהו חשש של כל בעל עסק נשים וגברים כאחד, עסק קטן או בינוני.

בנוסף, אין לנו הנשים שום גישה למכרזים לכאורה "גבריים", וגם כשמגיעים למכרזים כאלו מתחילות השאלות, "את מסוגלת להיכנס לפרויקט כזה?" "יש לך מספיק ניסיון?"

ורק עוד דבר קטן, לנו הנשים, גם אנחנו חייבות לשנות את התפיסה שלנו כנשים, שעדיין אנחנו לרוב אחראיות על קניות וניקיון והבעל מטפל בחשבונות הבנק. אנחנו צריכות לקחת אחריות ולהיות מעורבות ושותפות בכל וכן גם שהם יהיו מעורבים ושותפים בקניות, ניקיונות וקיפול כביסה (טוב, הגזמתי עם הניקיון, אין מצב שנפקיר בידיהם את ניקיון הבית…)

אני רוצה להודות לח"כ עליזה לביא שיזמה דיון חשוב זה ושהזמינה אותי לוועדה.
אני מקווה שיתחילו להבין כמה חשוב להניח את בעיות התעסוקה בדרום אל מול חברי הכנסת. מקווה שהמסרים הועברו. קוראת לכל מי שרוצה להצטרף אלי להמשך המאבק החשוב.
FB_IMG_1454786888621
ניתן ליצור איתי קשר.

שלכן, חדווה שקד

Hedva.shaked@gmail.com

050-5749991

קצת עלי: 44 נשואה לארז ואמא ל- 3 ילדים, הילה 16, הדר 13, רון 10 מהישוב מיתר שבדרום הארץ. בעלת חברה לניהול ופיקוח בניה, יזמת של תערוכות לעיצוב הבית בדרום, חברת מועצה ביישוב מיתר (לפני כשנתיים התמודדתי לראשות המועצה), יו"ר ועדת כספים וחברת הנהלה בלשכת המסחר והתעשייה בבאר שבע וראש מרחב העסקים בדרום של מפלגת יש עתיד.