האתגרים והיתרונות שיש לאישה שמנסה להשתלב בתחום של נהגי הסעות

אם יש תחום עבודות שנתפס במשך שנים כגברי, הרי שמדובר בתחומי הנהיגה השונים

נהיגה מקצועית היא תחום עיסוק שיש בו לא מעט אפשרויות בעולם המודרני. כיום, יש צורך בנהגים ונהגות עבור מוניות, אוטובוסים, משאיות, ועבור כלי רכב רבים אחרים שצריכים צי איכותי של נהגים ונהגות באופן קבוע. אנחנו אומרות נהגים ונהגות ומתכוונות לכך על אף שמדובר בתחומים שנשלטים באופן כמעט מוחלט על ידי גברים. בשביל להבין זאת בצורה הטובה ביותר נסו לחשוב לרגע על מכלול התחבורה הציבורית בה אתן משתמשות על בסיס יום יומי – אוטובוסים, רכבות, מוניות וכדומה. כמה נהגות אתן רואות על בסיס קבוע? עבור רוב האנשים, המספר יהיה אפס או לכל היותר אחת. ואכן, אם אנחנו כנשים רוצות להשתלב בתחום של נהיגת הסעות במסגרת חברת הסעות מקצועית ואיכותית, יש לא מעט אתגרים שניצבים בפנינו.

מהם האתגרים בהם פוגשת אישה שמנסה להשתלב בחברות הסעה שונות, ומהם היתרונות שלה?

  • האתגר – אין עוררין על כך שמבחינת התפיסה החברתית, נהיגת הסעות בפרט ונהיגה מקצועית ככלל נתפסים כתחומים גבריים למדי, שנשלטים ומנוהלים על ידי גברים ומועסקים בהם בעיקר גברים. ואכן, לא קל להיות אישה שמנסה להשתלב בחברה מקצועית אך שוביניסטית של אוטובוסים, ולעתים מקצועיות הנהיגה שלנו תופסת תפקיד שולי מול הדעה הקדומה. וכאן נכנסת שחקנית חדשה למשחק, שהיא אולי המשמעותית ביותר בחברה שלנו – הדעה הקדומה על נהיגת נשים. גם אם מתייחסים לכך לרוב בבדיחות הדעת, הרי שעדיין נפוצה הסטיגמה הפוגענית והאווילית לפיה נשים נוהגות פחות טוב מגברים, על אף שהדבר לא מגובה מחקרית כיום בשום צורה, ואף ההפך הוא הנכון. בהתחשב בסטיגמה הזאת, האתגר המשמעותי ביותר לעתים קרובות יהיה לקבל את דריסת הרגל הראשונה ולהשתלב בחברת הסעות איכותית מלכתחילה. למרות זאת, המצב כבר ממש לא אבוד.
  • היתרונות – חשוב להבין כי כיום אפליה בקבלה לעבודה על בסיס מגדרי היא אסורה, ולעתים רחוקות מאוד היא תותר בתנאים מאוד מגבילים (כמו הסעות לחברה החרדית). בהתחשב בכך, בניסיון להשתלב בחברת הסעות וחשד שישנה אפליה על בסיס מגדר, אנחנו יכולות לפנות לגורמים משפטיים שימנעו את המצב הזה וילחמו בו. אבל לפני שאנחנו מגיעות לתחום המשפטי, חשוב להבין את העובדות כפשוטן – כל מה שצריך הוא להוכיח את עצמנו. ישנן מספיק חברות שיפנו לשירותינו אם נוכיח את מקצועיות הנהיגה שלנו, ומבחינה מחקרית כיום כבר ברור שנשים לא נופלות מגברים בשום תחום נהיגה ובכל מה שנוגע לנהיגה בטוחה ואחראית שנחוצה לשירותים מקצועיים יש להן אפילו יתרון.

בסופו של דבר, אם נהיגה באוטובוסים ומיניבוסים היא מה שאת עושה טוב – זה מה שאת צריכה לעשות

אנחנו תמיד אומרות שאת צריכה לקיים ולחיות את השאיפות שלך, ואם השאיפות שלך הן להשתלב בחברת הסעות איכותית – את לא צריכה לאפשר לשום דבר ולאף אחד למנוע את זה ממך, בוודאי שלא לדעה קדומה.