האסקפיזם הקלאסי

הוא מחייב אותי להניח בצד את ביצוע המטלות הקטנות והטורדניות. בבת אחת מפסיקות המחשבות והמוח חוזר לעסוק בפעילויות הבסיסיות ביותר

מי לא חולם על הפרישה?

מי לא מדמיין את הרגע הזה שהוא שוכב על איזה חוף אקזוטי סטייל "הישרדות", ברקע רחש הגלים המלטפים את החול החמים, והיד אוחזת כוס זכוכית דקיקה וגבוהה ובה קוקטייל קריר ומרענן? (אני יודעת, חסרה לכם המטרייה הקטנה. פשוט אני לא אוהבת אותה, היא מפריעה לשתות). פעם חשבתי שהפרישה שלי מהצבא תראה פחות או יותר ככה. אז נכון, אין בארץ חופים סטייל "הישרדות", אבל כן חלמתי על ביקורים סדירים בחוף הים, סקירה מעמיקה של בתי קפה ומסעדות, וגיחות לחו"ל בתכיפות שתאפשר למוכרות בדיוטי פרי לזהות אותי.

hofesh

(החופש המושלם. צילום: עצמי)

 

אבל, המציאות, כמו המציאות…היא נראית קצת אחרת. היא פחות זוהרת, פחות יפה ורגועה, ודי רחוקה מהחלום. למעשה היא לחלוטין ממוצעת, לפעמים קצת מאכזבת, ולעיתים אפרורית או מלאת מתחים ועימותים. דיונים בבתי הדין הצבאיים, פגישות ייעוץ, הרצאות ברחבי הארץ, הפקה ושידור של תכנית רדיו שבועית, קצת ימי מילואים…וזה עוד לפני שהזכרתי את המחוייבות לבית, למשפחה, או לחוג החברים ההולך ומתרחב. אז מתי נשאר זמן לנשום?

ככל שחולף הזמן מהפרישה, והשיגרה משתלטת, אני מגלה ששוב אני כמו האוגר שרץ על הגלגל בלופים אינסופיים, ה – "to do list" לעולם אינה ריקה, הוואטס-אפ ממשיך לדרוש את תשומת ליבי, והשולחן זקוק באופן קבוע לארגון וסידור.

אחת הדרכים שמצאתי לאזן בין המרוץ האינסופי של החיים לבין הצורך להזכיר לעצמי לנשום, היא העיסוק בספורט. העיסוק הזה לוקח אותי למקום אחר, במובן הפיזי, אבל בעיקר במובן הנפשי.

imun

(העיסוק בספורט מטעין אותי. צילום: galit sabag)

 

הספורט הוא האסקפיזם הקלאסי מבחינתי. הוא דורש ממני לקום מהכיסא, ולהסיר את העיניים ממסך המחשב. הוא מחייב אותי להניח בצד את ביצוע המטלות הקטנות והטורדניות שמנקרות בזמן הפנוי שלי, פירור אחרי פירור, כמו ציפורים בפרוסת לחם, עד שלא נשאר דבר. אבל הכי חשוב, האימון כופה עליי גם "לכבות" את הראש. בבת אחת מפסיקות המחשבות על התיקים, הטיעונים המשפטיים, הפגישות והאילוצים האחרים. המוח חוזר לעסוק בפעולות הבסיסיות ביותר, אילו הנדרשות לעצם הקיום, כמו נשימה, מוטוריקה גסה, או שמירה על שיווי משקל.

אני גיליתי שהיכולת ללחוץ על כפתור ה- off למשך שעה, היא שמאפשרת לי להמשיך לרוץ על הגלגל, כשהכפתור שוב על on. ואתם, כבר גיליתם מה מאפשר לכם להמשיך לרוץ?

 

@holmesplaceisrael

#makeachange

 

הולי שוורץ
עורכת דין (סגן אלוף במילואים), בעלת נסיון של מעל ל-20 שנה בתחום הדין הצבאי-פלילי. בעלת משרד בוטיק העוסק בייצוג חיילים מול המערכת הצבאית. כמו כן, אני מעבירה הרצאות בנושא הטרדות מיניות ומעמד האישה בחברה בת זמננו.