היתה כאן פעם משפחה – ביל קלג

כשאני מוצאת ספר טוב כמו זה … זה תמיד גורם לי לרצות לצעוק חזק – "קראו את הספר הזה!"
זה בוקר קיץ מושלם לחתונה … אבל הבת של ג'ון לא תחיה לראות את זה … וגם לא מישהו אחר שהיא אוהבת.

ג'ון מאבדת הכל ביום הקיץ המושלם הזה.

הבאתי לה פרחים

983316

היתה כאן פעם משפחה – ביל קלג

תירגמה מאנגלית: דנה אלעזר הלוי
מספר עמודים: 256
הוצא' מטר. ספטמבר 2016

תרשו לי להתחיל מבקורת אחת, מבין רבות, שנכתבה על הספר, שמסכמת בדיוק נפלא את הספר:
"רומן שקט בעל עוצמה הרסנית. קלג משרטט עלילה שכולה עדינות וליריות מעוררות השתאות… שחושפת את צפונות הלב האנושי. זהו רומן נפלא ומכמיר לב, שמאלץ אותנו להישיר מבט אל מעמקי הלילה האפל של פחדינו העמוקים ביותר, ואז, צעד אחר צעד, מנחה אותנו אל עבר ניצניו הוורודים הראשונים של השחר העולה." The Guardian

וואו פשוט וואו!

אני לא מאמינה איך הספר הזה נכנס לי ישר ללב מההתחלה. בדיוק כשהתוודעתי לחלק מהדמויות, נזרקתי לטרגדיה איומה.

הוא שקט…הוא  טרגי …לא בכיתי …לא צחקתי …בקושי נשמתי… נשאבתי בלי יכולת להניח מהיד.

הכתיבה מדהימה
הדמויות – כל אחת מהן תפתיע את הקורא בסיפורים, זיכרונות, צלקות.

ערב החתונה של בתה, עולמה של ג'וּן ריד מתמוטט; אסון נורא פוקד את חייה – כל משפחתה נמחקת ברגע אחד: בתה, הארוס של בתה, בעלה לשעבר והחבר שלה, לוּק. רק ג'וּן לבדה נשארת בחיים.

בודדה ללא כל מטרה או כיוון, ג'וּן נוסעת ברחבי הארץ, הרחק מהעיירה הקטנה בקונטיקט שבה היא גרה. בעקבותיה מגיחה ועולה קהילה שלמה, ורשת יפהפייה ומפתיעה של קשרים נארגת בחוטים של שברון לב משותף.

בנות הזוג שמנהלות מוטל על שפת האוקיינוס השקט, שאליו ג'וּן מגיעה לבסוף כדי לחיות חצי-חיים; בעל הקייטרינג שהתבקש להכין אוכל לחתונה ולא קיבל את התשלום המגיע לו; אמו של לוּק, האישה המנודה והשנואה שחייה התנפצו לרסיסים – כל מי שהטרגדיה הזאת נגעה בו הולך ומשתנה, ואמיתוֹת החיים, בעבר הרחוק והקרוב, הולכות ונחשפות.

היתה כאן פעם משפחה הוא רומן ביכורים יפהפה ומכמיר לב, אשר מספר סיפור בלתי נשכח שחושף את פניהם היפות של בני אדם שמוצאים בלבם חמלה ותקווה. בעיקרו, זהו סיפור על משפחות – המשפחות שנולדנו להן ואלה שאנחנו מקימים.

יותר מכל, זהו סיפור של בחירה בחיים.  איך אנשים יכולים להתאחד. כדי לעזור אחד לשני לטפס בחזרה אל העולם. הספר נטע בליבי תחושה של תקווה וכוח, וכמו שקלג אומר בצורה כה נכונה, "All we can do is play our parts and keep each other company."

הרומן "היתה כאן פעם משפחה" היה מועמד לפרס מאן-בוקר לשנת 2015.

רוצו לקרוא. ויפה שעה אחת קודם.