האם ניתן להבין את ההווה במזרח התיכון ולחזות את העתיד? מומלץ לשמוע מה יש לד"ר גיא בכור ולפרופ' דוד פסיג לומר בענין

בעיון בחוברת המינויים החדשה של מרכז הבמה בגני תקווה, נתקלתי בשתי סדרות שנראות לי מעניינות ביותר ורלוונטיות לנו בחיי היומיום הישראלים שלנו. בשתי הסדרות, דנים המרצים בסוגיות דומות, אך מנתחים אותם עם מודלים שונים. הדיאגנוזות מראות דווקא עתיד אופטימי. אגיע לשמוע..

\\ להיות יהודי באירופה המתאסלמת, לחשוש מארדואן יותר מהחמאס ומכל זה להצמיח את ישראל כלכלית ומדינית. כל התשובות אצל ד"ר גיא בכור. האביב הערבי דעך, בסוריה עדיין מתחוללת מלחמת אזרחים, איראן עדיין מפתחת אורניום, אירופה מתאסלמת, ארדואן משתלט, העולם הפלשתיני מאבד את תהילתו בעולם וישראל משגשגת בעולם ומשמשת כבעלת ברית דומיננטית של ארה"ב. איך כל כך רע אבל כל כך טוב?

בסדרת ההרצאות "המזרח התיכון ואנחנו" ד"ר גיא בכור יסקור את השינויים שחלו במזרח התיכון וינתח את השפעתם על ישראל. ישראל הצומחת, הכלכלה המזנקת ומה שסביבנו, אירופה המתאסלמת ואנחנו, תחבורה ואנרגיה כזרוע ליעדים לאומיים, במזרח תיכון שהשתנה, האם הסולטן הטורקי הוא אויב, הפלשתינאים שהלכו לאיבוד וכמובן יחסינו עם טראמפ והברית האסטרטגית.

1000321

ד"ר בכור החל את הקריירה שלו ככתב לענייני ערבים בגלי צה״ל. הוא בוגר תואר ראשון בחוג למשפטים והיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת תל אביב, ובתחילת דרכו התמחה בפרקליטות המדינה, ועבד כפרשן לענייני ערבים בעיתון ׳הארץ׳. את הדוקטורט שלו עשה באוניברסיטת תל אביב. עמד בראש חטיבת לימודי מזרח תיכון בבית הספר לממשל של המרכז הבינתחומי הרצליה. מתוקף ניסיונו והידע העצום שלו, הוא הפך לפרשן מבוקש ומוכר באמצעי התקשורת הישראלים. את הידע שלו הוא משתף באמצעות הבלוג האישי שלו gplanet בכל המתחדש במזרח התיכון, במחקריו, השגותיו ודעותיו בנושאי כלכלה, אקטואליה ישראלית ותחומים שונים המתקשרים למזרח התיכון.

\\ אם נבין טוב יותר את ההווה, האם נוכל לתכנן את העתיד טוב יותר? כל התשובות אצל פרופ' דוד פסיג. ערב תחילת המאה ה 21, טענו רבים כי המין האנושי הולך בצעדי ענק מהירים אל עבר אסון כלל עולמי. אבל, נתונים אשר התקבלו עם תחילת שנות האלפיים, מעידים על כך כי יהיה זה יותר מסביר לחשוב כי המאה ה- 21 תתאפיין בעיקר בצמיחה, שגשוג ופריחה. מידע זה יוצר אווירה אופטימית הולכת ומתגברת בחוגי העתידנים ברחבי העולם. עם סקירת המגמות הגלובליות ניתן יהיה לאפיין מספר כיווני פעולה סבירים בתחומי הכלכלה הגלובלית, החברה והטכנולוגיות אשר יוכלו להשפיע באופן משמעותי על חיי האדם במאה ה-21 ואשר ישפיעו גם על מקומה של מדינת ישראל במגמות אלו. בסדרת ההרצאות "המאה ה-21 לא מה שחשבנו" יסביר פרופ' פסיג כיצד מאבקי הכח הגלובלים ישפיעו על מדינת ישראל, האם קצב השינויים הטכנולוגיים יכתיב לנו דרכי חשיבה חדשים והאם המוח שלנו מסוגל לחשוב עתיד.

1000524

פרופ' דוד פסיג, הוא עתידן המתמחה בחיזוי טכנולוגי, חברתי וחינוכי. הוא בוגר אוני' מינסוטה שבארה"ב, שם סיים את התואר השלישי בחקר העתיד. נחשב ליחיד במדינת ישראל המחזיק בתואר שלישי בחיזוי. פרופ' פסיג מכהן באוניברסיטת בר-אילן כראש המגמה לתואר שני ושלישי בטכנולוגיות תקשורת והוא עומד בראש המעבדה למציאות מדומה. משמש כיועץ לארגונים רבים בישראל ובעולם בעיתוד תהליכי קבלת ההחלטות שלהם וחבר במועצה הלאומית למחקר ופיתוח.

איפה?

מרכז הבמה, הכרמל 20, גני תקווה. טל. 03-7375777

מרכז הבמה עבר שדרוג עיצובי והתחדש בכניסה חדשה, במסדרונות נגישות חגיגיות ובאולם חדיש ונוח. גם החניה חינם…

IMG_20190911_105019