האם נישואין עם האהבה הראשונה שלך מגדילים את הסיכוי לגירושין?

אומרים שהסיבה העיקרית לגירושין היא נישואין. כמובן שזה נכון, אבל יש עוד כמה סיבות ידועות שאחת מהן היא נישואין בגיל צעיר.

בתחילת שנות ה-20 שלי זכיתי לרקוד בחתונתן של כמה מחברותי שנשאו לפני גיל 25. חלקן הינן גרושות כיום. כדי לעשות את סטטיסיקה מדויקת יותר פניתי לרשימת התלמידים שלמדו איתי באותה כיתה בבית ספר יסודי ומצאתי שמתוך 27 תלמידים 5 התגרשו (כ-20%) מהם 4 שנשאו בגילאי 21-23 ואחד בגיל 26 (ממוצע גיל 22.8). אם כך תוצאות הסקר שלי מאוששות את ההשערה- כל המתגרשים נשאו בגיל צעיר.

אז מה יש בהם בנישואים בגיל צעיר שמגדיל את ההסתברות לגירושין?
קחו זוגות שיוצאים יחד מבית ספר תיכון או אפילו מהצבא ומתחתנים בתחילת שנות העשרים שלהם. בדרך כלל אין להם הרבה ניסיון זוגי קודם, ובוודאי לא ניסיון בזוגיות ארוכת טווח. ההיכרות שלהם עם תכונות בן הזוג שבחרו בגיל זה עלולה להיות שטוחה ותואמת את מה שמהווה מקור משיכה בגיל הצעיר, כגון מראה יפה, משיכה מינית, ראש טוב והתלהבות מההתאהבות. לעיתים היא גם מאוד קצרה, במיוחד אם האישה נכנסת מהר להיריון ולא מעוניינת להפיל, או לאלו שמסגרת הנישואין מאפשרת להם לברוח מבית ההורים.

האם בגיל הצעיר יש לבני הזוג מסוגלות לזהות את הפוטנציאל העתידי שלהם ביחד ולחוד?
כיוון שהבחירה בבן זוג בגיל צעיר נעשית מסיבות שמתאימות לגיל הצעיר ולא לגיל המבוגר, בבגרותם אנשים עלולים לגלות שבן הזוג לא מתאים למי שהם היום. הסיבות העיקריות לפערים בין בני זוג כאלו הם בעיקר השכלה, מעמד במקום העבודה ומעמד כלכלי או יכולת השתכרות.
נמצא גם כי גיל הנישואין מהווה גורם משפיע בהקשר של המעמדות. למשל זוגות שנשאו בגיל צעיר מייחסים חשיבות רבה יותר למעמד התרבותי, לעומת זוגות שנשאו בגיל המבוגר שמייחסים חשיבות רבה יותר למעמד הכלכלי של בן זוגם.
במהלך השנים גיל הנישואין עלה בקרב שני המינים כשהגורם העיקרי לדחיית הנישואין היה רכישת השכלה. כיום ידוע כי רבים מהצעירים שרוכשים השכלה גבוהה ימצאו בני זוג משכילים כמוהם. נמצא גם שדחיית גיל הנישואין הביאה ליציבות גבוהה יותר בחיי הנישואין.

אני רוצה לתת דוגמה של שני זוגות שהיו אצלי בתהליך של גישור גירושין. הזוג הראשון נפגשו על החוף באילת מיד אחרי השחרור מהצבא, היא נדלקה על המראה שלו ועל הקלילות שלו. הם נשאו ועברו לאזור המרכז. אחרי 20 שנות נישואין בהם היא למדה, התקדמה בעבודה ורכשה חברים חדשים, הוא שכבר לא נראה כמו גולש גלים, לא רכש השכלה עובד במכירות בחנות קטנה וכיום הפערים בין שניהם צועקים. הזוג השני גם כן הכירו על חוף הים באילת. לאחר רומן קצרצר היא נכנסה להיריון, הוא מילא את חובתו והם התחתנו. לקח להם מהר מאוד להבין שהם לא מתאימים, אבל הם משכו עוד 15 שנים עם עוד 2 ילדים עד שהחליטו להתגרש.

מהו גיל הנישואין האולטימטיבי?ונולדו להם עוד שני ילדים עד הפירוד הבלתי נמנע. 

מחקרים מצאו כי הגיל האולטימטיבי לנישואין הוא 28-31. בטוח גילאים זה בני הזוג מגיעים לנישואין משכילים, מנוסים, אחרי שניהלו כבר כמה מערכות יחסים והספיקו לקיים יחסי מין עם מספר פרטנרים.

אז מה עושים?
אם אתם מאלו ששוברים את הסטטיסטיקה, נישאתם צעירים והזוגיות שלכם ארוכה וטובה- המשיכו כך. אם נפלתם בתוך הסטטיסטיקה וכבר התגרשתם או שאתם בדרך לשם Iואני מקווה שבדרך של גישור גירושין)- ראשית העבירו לילדכם את המסר לחשוב פעמיים לפני שמתחתנים עם החבר/ה הראשונים שלכם, ושנית שאף פעם לא מאוחר למצוא אהבה וזוגיות טובה.
בהצלחה!

 

אורנה שפטר, עו"ד ועו"ס מגשרת זוגית ומשפחתית, רחוב היצירה 3 ר"ג, 03-6962453, 050-5794548 

מאמרים נוספים בנושא גישור גירושין אפשר למצוא באתר הבית שלי: os-gishur.co.il/

אורנה שפטר
שמי אורנה שפטר, אני עו"ד ועובדת סוציאלית, עוסקת בגישור גירושין, גישור זוגי וגישור משפחתי, ומנחה קבוצות של נשים וגברים בתהליכי פרידה וגירושין. נשואה, אם לשני בנים ובת. משרדי נמצא בר"ג, מקבלת גם ברמת השרון. הבלוג משלב בין מידע משפטי, סיפורים מחדר הגישור, מקבוצות התמיכה ומחיי. מאמרים נוספים בנושא גישור גירושין ועוד אפשר למצוא באתר הבית שלי: os-gishur.co.il/